CHP Zeytinburnu İlçe Başkanı Metin Doğan AK Parti’yi Hükümeti bilinçli olarak Resmi Bayramları yok etmek istediğini öne sürdü. Başkan Doğan bugün Osmanlı İmparatorluğunun kalıntılarına karşı Milli Birliğin ruhunun canlandığı Ülkemizin temellerinin atıldığı kutsal bir gün bu günde ilçemize bir tek Türk Bayrağı asılmadı Kaymakamlık Binası dahil dedi. Başkan Doğan konuşmasını şöyle sürdürdü, 19 Mayıs; emperyalizme karşı direnişin ve dirilişin günüdür.

19 Mayıs; emperyalizme ve işgale karşı diz çökmüş Osmanlı yönetimine karşı ulusun, yeniden ayağa kalktığı gündür. 19 Mayıs; İstanbul’da bir kara devrin bitişi, Samsun’da bütün ihtişamı ile güneşin yeniden doğduğu gündür. 19 Mayıs; Sultan Vahdettin’in teslimiyetine karşı, Mustafa Kemal’in esaret zincirlerini kırdığı gündür. 19 Mayıs; saltanatın ve iş birlikçi emperyalistlerin ölüm günüdür, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum günüdür.

19 Mayıs; Bandırma Vapuru’nun İstanbul’dan Samsun’a uzanan hat üzerinde özgürlüğe ve bağımsızlığa doğru yüzdüğü gündür. 19 Mayıs; bir ulusun tarihinde karanlık bulutların özgürlük ve bağımsızlık coşkusu ile dağıtıldığı gündür. 19 Mayıs; Sevr antlaşması ile esir edilmiş bir ulusun, zincirlerini kırarak Lozan’a doğru yürüdüğü gündür. 19 Mayıs; emperyalizme ve işgale karşı İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un dizelerinde söylediği gibi

“Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.” Dediği gündür.
19 Mayıs; Mağdurların ve mazlumların, zalime ve zulme karşı direndiği gündür.
19 Mayıs; Mustafa Kemal’in Atatürk olduğu gündür.
19 Mayıs; Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan günüdür.

Bu sebeplerden dolayı Atatürk düşmanları, Laik Cumhuriyet düşmanları, Ay Yıldızlı Bayrak düşmanları, Hilafet, saltanat ve padişah sevdalıları 19 Mayıs’ı sevmezler. Bunları her 19 Mayıs’ta afakanlar basar. Bunlar her 19 Mayıs’ta kabus görürler. Milli Bayramlarımızı kutlanması, bunlar için zulümdür, bizim için düğündür.

Bunlar her milli bayramda kaçacak yer ararlar ve türlü bahanelerle Milli Bayramlarımızın kutlanmaması için, yasal engeller getirirler.  Bizde her Milli Bayramda bugün olduğu gibi tarihimizin her dönüm noktasında, bugün bizim özgür ve bağımsız yaşamamızı sağlayan bütün şehitlerimiz için ve Mustafa Kemal Atatürk için inadına kutlamaya devam ediyoruz. Bu hainler ve gafiller için, Atatürk’ün ölüm yıl dönümü bayram, Milli Bayramlarımız da bunlar için yas ve matem günüdür.

Ey gaflet içinde olanlar,
Biliniz ki;
Özgürlük, bağımsızlık, laiklik ve Atatürk mayası ile mayalanmış Cumhuriyet Halk Partisi var.
Her milli bayramda alanlarda olmaya devam edeceğiz.
Selam olsun 23 Nisan’a
Selam olsun 19 Mayıs’a
Selam olsun 30 Ağustos’a
Selam olsun 29 Ekim’e
Soluduğumuz hava da, içtiğimiz su da senin hakkın var.
Sarı Saçlım, Mavi Gözlüm Atam
Bir daha, bir daha gel Samsun’dan
Binlerce selam olsun Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e diyerek sözlerini tamlamadı ve ardından saygı duruşu istiklal marşının okunması ile birlikte CHP’nin alternatif kutlaması sona erdi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL