• Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınlarıyla Dünyaya açılıyor
  • Narkotik Eğitim Tır'ı Zeytinburnu'nda
  • Zeytinburnu Belediyesinde den Öğrencilere Aşure ikramı
  • Tüm Anadolu’yu Bir Saatte Gezme Fırsatı!
  • Zeytinburnu Kültür Sanat yeni sezonu açtı
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

CHP Zeytinburnu Kadınlar Gününü kutladı

8 Mart dünya emekçi kadınlar günü CHP Zeytinburnu ilçe örgütünde kutlandı. Şölen havasında geçen kutlamada son 15 Yılda AKP Politikalarının kadınları dört duvar arasına mahkum ettiği vurgulandı.

07 Mart 2016 Pazartesi 10:45

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü CHP İlçe Örgütlerinde olduğu gibi CHP Zeytinburnu İlçe Örgütünde de kutlanırken İstanbul 3.Bölge CHP Ön Seçim Milletvekili Adayı Yurdanur Kırıcı’da kendilerini yalnız bırakmadı ve günün önemi ve kadın mücadelesinde yapılması gerekenlerin üzerine yapılan konuşmaların ardından Mürsel Sinan tarafından çalınan Aşık Veysel ve Mahsuni Şerif türkülerine eşlik ettiler.

8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısı ile CHP Zeytinburnu İlçe Örgütüne gelerek CHP’li kadınları kutlayanlar arasında İstanbul 3.Bölge CHP Milletvekili ön Seçim adayı Erdal Sarıkaya, Melis Üyesi Esin Hacıalioğlu’da bulunuyorlardı. Kutlamada kürsüye ilk olarak CHP Zeytinburnu Kadın Kolları Başkanı Hanife Kökçü geldi. Kökçü Türkiye’deki tüm kadınların Dünya kadınlar gününü kutladı.

Ardından Kürsüye tecrübeli siyasetçi CHP İlçe Başkanı Metni Doğan çıktı. Doğan konuşmasında kadınları Kurtuluş savaşı döneminde olduğu gibi yeniden AKP Politikalarına karşıda mücadeleye davet etti. Doğan konuşmasında şu noktalara değindi.  Savaşa karşı barışı, karanlığa karşı aydınlığı, çirkine karşı güzelliği temsil eden kadınlarımızı saygıyla selamlıyorum. Ortaçağ karanlığından Aydınlığa geçişi bile kadınlarımız çocuklarına geleceğin aydınlığın kavgasını vererek geldiler. Bizim tarihimizde de Kurtuluş savaşında kadınlarımız Anadolu kadınları hem cephede hem de cephe gerisinde bağımsızlığın mücadelesini vermişlerdir.  Ülkemizde kadınlar Atatürklüğüne laikliğine bağlı birer mücadelede neferi olarak kendilerini konumlandırmışlardır. Bu ülkemizde oluşan, karanlığa, gericiliğe yeni Osmanlı zihniyetine karşı kadınlarımız hep e önde mücadeleye vermeye devam etmektedirler. Ben tekrar hepinizi tebrik ediyor 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüzü kutluyorum. Kavganız kavgamız hayırlı osun. dedi.

İstanbul 3.Bölge CHP Ön Seçim Milletvekili Adayı Yurdanur Kırıcı, Zeytinburnu ilçe örgütünün koordine ettiği Kadınlar Günü kutlamasında şunları söyledi. 90 Yıllık en kazı kaldırdık diyenlere şu söylemek isterim cumhuriyet bir özgürlük ve kadın devrimi olduğunu hatırlatarak sözlerime başlıyorum. Taşeron iş yerlerine çalışan kocasının zulmüne uğrayan katledilen tüm kadınlarımızı şükranla anıyorum. Üzüntüyle şunu da belirmek istiyorum ki ülkemizde 1950 den son gereciler kadınlarımızın kazandığı tüm özgürlük haklarına tırpan vurmaya başladılar. Son 13 Yılda ise bu zirveye çıktı bunun ilk basamağı 4+4+4 eğitim sistemi oldu. Bu yasa sayesinde bir çok aile evinde otur hem bizim köleliğimizi yap hem de dışardan devam edersin denildi. Lisede evliği getirdiler ve çocuk gelinler arttı. AKP’nin sessiz devrim dediği bu ve benzeri uygulamalar Cumhuriyetten rövanş almadır. Hem dinin getirdikleri hem kendi dayattıkları şeyler kadına dayatılıyor. Daha çok demokrasi ile karşımıza çıkıyorlar göz boyayarak Cumhuriyetin bütün kazanımlarını katlediyorlar. Anayasal düzeni değiştirmek için büyük bir çaba harcıyorlar. Kadınlara evde sigortalık ve dul maaşları ile sizlere haklar kazandırıyoruz diyerek Sizleri sosyal hayatın içinde çekiyorlar evde birer köle olmaya mahkum ediyorlar. Günümüzde kadın yoksullaşıyor yoksullukta kadınlaşıyor. Ekonomik kriz önce kadını vuruyor. Kadın giderek yoksullaşıyor. Enflasyonla mücadele yükü de kadına yükleniyor. Kadınlar yeryüzündeki işlerin % 70’ini yapıyor. AKP’nin 13 YILLIK iktidarında kadınlara dayatılan rolller ve modeller onur kırıcıdır. Biz hangi tavizleri verdik de elimizdeki tüm haklar alınarak dört duvar arasına hapsedildik. Hayat pahalılığı, namus, yanmayan ocak iş koca hepsi namlusunu kadına çevirmiş. Irkçı ve Dinci politikarına hayır demek için bedenlerimizin birer savaş malzemesi olmaması için, cinsel sömürüye dur demek için, töre cinayetlerine kurban olmamak için devlet ablukasına son vermek için eşit işe ve eşit ücret hakkı için sömürülmemek için aşağılanmamak için insanca yaşamak için 8 Mart olarak bu özel günde tek yumrum olalım dedi.  İlçe Başkanlığındaki kutlama sazlı sözlü ve ikramlı olarak eğlencenin ardında sona erdi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZELPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
  • Yorumlar0
  • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.4%

8.3%

8.6%

6.1%

30.6%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan