Kulüp Başkanlığı Fikri nereden doğdu?

Benim kulüple olan bağlantım. Lisanlı futbolcu olmamdan kaynaklanıyor. Futbol içinde olduğumdan dolayı futboldan hiç kopmadım.Merkezefendi kulübünün kuruluş aşamasından bugüne kadar sürekli bu kulübünde içinde olan biriyim. Son kongrede başkan adaylığımı açıkladım ve yapılan kongrede Merkezefendispor Kulübünün yeni başkanı oldum. Bizden önceki arkadaşlarımız tüzük gereği iki yılda olması gereken kongreyi ne hikmetse her yıl yapıyorlardı. Bundan sıkılan halkımızın tepkisi üzerine bir liste oluşturduk ve Nejdet Baykan başkan bende yardımcısı olarak göreve geldik.

BAYKAN KONGREDE KARŞI LİSTEYİ DESTEKLEDİ

En son kongrede ise Nejdet Baykan Başkanlığı bıraktığını ve bir kez daha aday olmayacağını beyan etti. Fakat kongrede Baykan yer almadı ama karşı listede kendisinin desteklediği bir grup karşımıza liste çıktı. İnsanlarımızda kulübümüzün geçmişine bakarak böyle bir karar verdi ve bu göreve bizleri layık gördü. İki yıldır kulübümüzü nasıl idare ettiğimiz aldığımız şampiyonluklar ve başarılar ile ortadır. Başkanı olduğum iki dönem içinde 6 şampiyonluk, 3 tane ikincilik, 1 tane üçüncülük iyi bir başarıya imza atmıştır. Ayrıca Beşiktaş ile anlaşma yaparak pilot takım olma özelliğine sahip olmuştur.

Amatör Kulüpler Birliği Başkanlığına aday oldunuz ve kıyamet bundan sonra koptu. Neler yaşandı veya Neler yaşadınız?

BAHATTİN ÜNVER BENİ PARTİYE DAVET ETTİ SÖZÜNÜ TUTMADI

Kongre öncesi Zaferspor bir sabah kahvaltısı verdi. Başkan Cengiz Zafer beni o kahvaltıya davet etti. O kahvaltıda Ak parti İlçe Başkanı Bahattin Ünver’de bulunuyordu. Başkan Ünver ile yaptığımız sohbet neticesine ertesi gün mahalle Başkanına beni arattı ve Benimle görüşmek istediğini bildirdi. Bizde görüştük ve beni parti yönetimine davet etti. Orada bulunmamızın nedeni öncelikle Mahallemizin kemikleşmiş sorunlarına çözüm bulma adınaydı. Bu toplantı sonrası Ak Parti İlçe Başkanı Bahattin Ünver bana aralarına yani parti yönetimine katılmam ve sonrasında Amatör Kulüpler Birliği Kongresinde Birlik Başkanlığına Benim çok rahat getirebileceğinin sözünü verdi.

Adaylıktan çekilin diye size birileri tarafından müdahale edildi mi?

Doğrudan bu şekilde bir müdahale olmadı ama Zabıta gönderilerek Merkezefendispor Kulübünün bahçesinde sandalye ve banklar kaldırıldı. Aslın da bu Belediye ile olan ufak ufak sürtüşmemizin bir başlangıcıydı. Bize kulübümüzde içki içiliyor kumar oynanıyor kapatırız şeklinde tebligatlar yapıldı. Bizim kulübümüzde ne içki içilir ne de kumar oynanır.

KONGRE SÜRECİNDE BELEDİYE BAŞKANI VE YARDIMCISI TARAFINDAN BASKI YAPILDI

Bu kongre sürecinde Belediye Başkan ve Yardımcısı tarafından kulüplere de baskı yapıldı. Bizim bire bir yaptığımız görüşmelerde 11 kulüp bize destek sözü verdi. Fakat ne olduysa, birisi bize ben belediyenin işlerini yapıyorum kapılarını yapıyorum şeklinde açıklama yaparak destek olamayacağını  söyledi. Kongre sonrası ilçemiz spor adına kaybetmiştir. Amatör spor kulüplerinin kongresinde başkan adayı olarak çıktığım seçim sürecinde belediye başkan ve yardımcısı kulüplere baskı yaparak, 2006 yılından beri spor ihalelerini verdikleri ve belediyeyi açıkça zarara uğratan karşı adayı açıkça desteklemesi karşısında, AKP yöneticilerinin de duyarsız kalması, bu zihniyetin ilçe sporunu ve siyasi anlamda ülkemi yönetebileceğini düşünmüyorum. Ayrıca bu ilçede ikamet etmeyenlerde bu ilçenin sorunlarına ne kadar çözüm üretebilirler bu da tartışılır.

AK Partiden İstifa ettiniz mi? Bu istifanızın nedeni neydi?

Ak Parti'ye Bahattin Ünver'in daveti üzerine katıldım. Yaşadığım Mahallemin sorunlarını çözebilmek adına fırsat olacağını düşündüm .10 ay gibi bir sürede mahalle sorunlarımızı gündeme getirdim, fakat çözüm aşamasında tıkandığını gördüm ,14 yıl gibi bir sürede verilen sözlerin yerine gelmediği, sürekli geçiştirmelerle halkımız mağdur olmuştur

AK PARTİ’NİN MAHALLEMİN SORUNLARINA DUYARSIZ KALMASI BENİ İSTİFA SÜRECİNE GETİRDİ

*Ve gelinen son durum kentsel dönüşümde kullanılacak olan başak garajı arsası, Fatih Sultan Mehmet üniversitesi vakfına bağış yapılmıştır. Halkıma ecremis borçlarıyla karşı karşı kalmış ,emekli maaşlarına ve arabalarına haciz konmuştur. Son olarak Amatör Kulüpler birliğinde yaşadıklarımız yenilir yutulur cinsten değil. Birileri tarafından, kulüplerin baskı altında tutulması, 6 yıldır ihalelerin kime verildiği bunların ortaklarının kim olduğunu, kulüp başkanlarının olduğu ortamda söyleyen kişi, ilçe sporunu yönetemez, çocuklarımızın üstünden rant elde edilmesine göz yumanlar, şahsi çıkarlarını halkın çıkarlarının önünde tutanlar benim yaşadığım ilçemi yönetemez, kula kulluk etmeden haksızlığa karşı dik durmaya devam edeceğim.

Acaba bu Kentsel Dönüşüm süreci istifanızı için bir bahane olabilir mi?

Sadece tek konu olarak değerlendirirseniz bu doğru olabilir. Ama burada haksızlıklara bir göz yumma ma var. Örneğin Zeytinburnu Spor Komisyonu Başkanı olduğum dönemde gelinen süreçte birilerinin ortaya çıkıp ta Ben altı yıldır Zeytinburnu’nun spor ihalelerini alan kişiyim .

ALINAN İHALELERDEN 4 AYRI KİŞİ NEMALANIYOR TARTIŞMASI

*Bu ihaleleri aldığımda şu şu şu şahıslar var. Bu işin vebali ortaklığı bu dört kişinin arasında geçiyor demesi. Bunları duyan insanlarında hiçbir konuda tepki göstermemesi tam aksine bunları desteklercesine duyarsız kalması ve Bana 10 Ay önce Bahattin Ünver’in Amatör Kulüpler Birliğinin başına Sen geçeceksin bundan emin olabilirsin dediklerinde gelinen tabloda tepki göstermesi Ak Partiye olan güvenimi yitirmeme sebep olmuştur. Buda bazı programların aylar hatta yıllar öncesinden hazırlandığını ve bunların içine kimsenin müdahil olamayacağını görmeme neden olmuştur. Bunlardan dolayı istifamı verdim.

Sizler ve Diğer Amatör kulüp Başkanları bulunduğunuz koltuğu siyasette tırmanmak için bir basamak olarak mı kullanıyorsunuz?

Ben başkaları adına konuşmama sadece kendi adıma yorum yapabilirim. Bizlerden önce Siyasi Partiler kulüpleri ve diğer STK’ları hazır oy potansiyeli olarak görüyorlar. Ben şahsım adına STK’ların Başkanları ve Yöneticilerinin siyasetin içinde olmaları gerektiğine inanıyorum. Eğer bir mücadele vereceksiniz Mutlaka bir siyasi görüşünüz olmalı. Doğru olanı bulmak için yanlışı da denenmek zorunda kalıyorsunuz. İlk kararınızın da doğru olmadığını da zaman içinde görebiliyorsunuz.

Bakanlar kurulu önemli bir karar aldı ve sizin bölgenizde bulunan 160m Dönümlük bir araziyi vakıf Üniversitesine bedelsiz olarak devretti. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Bu konuda Belediye Başkanı Murat Aydın’ı da ezerek kendisinin hiçbir fikri alınmayarak bir gecede böyle bir karar verdiler. Bu karar sonrası olan sadece Üsküp Mahallesine olmuştur. Artık bu mahalle için bir transfer alanı kalmamıştır. Transfer alanı aranırken Belediyemiz Deniz Fenerine dört dönümlük bir alanı bedelsiz olarak 25 yılığına vermiştir. Bu çok üzücüdür.

Geçen günlerde Kulüp Binanızda Sizin koordinatörlüğünüzde CHP’nin bir Paneli oldu. Bu tür siyasi panelleri bir kulüp Binasında yapmak Sizce doğru mu?

Bence doğru. Bu binaları bizlere tahsis eden bu ilçenin Meclis üyeleri. Bu siyasi partiler başka bir ülkenin partisi değil ki. Bundan öncede buralarda Ak Parti toplantı yapmıştı. Ama bizim insanımızda şöyle bir algı var Ak Parti iktidar o yapabilir ama CHP muhalefet o yapamaz. Bu düşünce doğru değildir. Ben doğru bir karar aldım. Oradaki insanların sorunlarına doğru mesajı veren insanlar hangi partiden olursa onlar gelirler. CHP’den gelirler. Güzelde faydalı bir panel olduğuna inanıyorum. Orası herkese açık. CHP İlçe Başkanına ve Meclis Üyelerine teşekkür ediyorum.

Panel öncesi bir sabotaj mı söz konusu. Böyle bir açıklamanız oldu?

Panel 19:30 Başlayacaktı fakat 16.30 parkın içinde bize elektrik veren panodan sadece bizim şalterimiz indirilmiş. Bununda normal olmadığını birileri tarafından indirildiğini düşünüyorum.

CHP İle yakınlaşmanız CHP Paneli,  CHP’ye mi geçiyorsunuz?

Görüşlerimi hiçbir zaman saklamadım. Ben Atatürkçü bir çocuğuyum. Rumeli insanıyım. Mahallem için Ülkem için en iyi hizmeti kim verecek olursa onun yanındayım. CHP’nin tam teşkilat top yekûn Merkezefendi halkının yanında olduğu için son derece mutluyum. Bu olumsuz gelişmeler karşısında Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyelerinin mahallemizin sorunlarına sahip çıkması, halkımızı doğru bilgilendirmesi, her zaman halkımız yararına çözümler sunması ilçe başkanı Metin Doğan'ın her fırsatta yanımızda olduklarını hissettirmeleri CHP'ye güvenimi arttırmıştır.

Şimdi şöyle düşünelim. Size verilen söz tutulsaydı. Amatör kulüpler Birliği Başkanı olsaydınız. Şuan muhtemel Ak Parti de olacaktınız. Mahallemin sorunları 14 yıldır çözülmedi Ben istifa ediyorum demeyecektiniz. Sözler tutulmadı ben gidiyorum arkadaş CHP ‘ye geçeceğim demek çok doğru bir davranış mı?

Bu düşüncede olmak Bizi doğruya götürmez. Ben Ak Parti Yönetim kurulunda iken Amatör kulüpler Birliği başkanlığa aday oldum. Ben geri zekâlı bir insan mıyım da durup dururken gidip kendi yönetimime partime  muhalefet olacağım. Ben haksızlığa karşı direndim mücadele ettim ve muhalefet oldum. Ben doğru olan bir şeye yanlış demiyorum ki.

OLMAYAN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEN BELEDİYEDEN PARA ALINDI

Belgeli olarak söylüyorum ihalelerde olmayan çocuklar üzerinden belediyeden paralar alındı. Kulüplerden fotoğraflar istendi,  kimlikler hazırlanıp belediyeden malzeme veya maddi olarak, olmayan çocuklar üzerinden rant sağlanmış. Tüm bunlardan sonra oradan ayrılmam kaçınılmazdı. Bana rahatlık değil gördüğüm usulsüzlükler battı. Şuan gönül olarak CHP’deyim. İleri ki günlerde Sayın Metin Doğan ile bir araya geleceğiz bu konuda resmi katılım konusunda bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Son olarak Neler söylemek istersiniz?   

Zeytinburnu’nda sporu yönetenler spora değil sadece şahsi çıkarlarına hizmet ediyorlar. Amatör Kulüpler Birliğinin şuan ki Başkanı Hasan Doğan Tesislerini işletmesini alan kişidir. İhale sonrası Hasan Doğan’da onlarca sorun olmasına rağmen gidip hiçbir kimse orayı denetlemiyor. Lambalar yanmıyor. Mum ışığında antrenman yapılıyor.  Kafeteryayı kafalarına göre açıp kapatıyorlar gibi onlarca sorun var orada. Ama ortada çözüm yok. İşletmeyi alan kişi buranın sorunlarına çözmelidir. Çay Bardağı olmadığını söyleyerek gündüz 2 de kafeteryayı kapatan bir mantalite burasının işletmesini almış.

Hasan Doğan tribünlerinin üzerinin yapılması çok zor bir olay mı? 15 günde belediye rahat yapabilir orasını. Spora tek Merkez efendi tesislerinde bir destek verildi. Küçükçekmece’de 12 tane spor sahası varken ilçemizde sadece iki tane spor sahası yeni biten ile olacak inşallah. Bunların yanında Belediyenin sporumuza verdiği destekler sayesinde ilçe sporunda gelişme yaşanmaktadır. Sahalarımız yetmediği gibi Fatihan spor adında gayri ciddi bir kulübü alıp ilçemize getiriyorsunuz. Hem tesis eksik var hem kulüp sayısı artıyorsunuz mantık bunun neresinde.

Yaz spor okulu ihalelerini alan kişinin geçmiş kariyerine bakarak veriyorlarmış. İhaleyi alan arkadaşım kongrede öyle söyledi. Ama gelinen noktada görüyoruz..   Ortada yaz spor okluları adına ne var. Zeytinburnu’nda yaşamayıp, İlçemizin sorunlarını bilmeyen ama Zeytinburnu üzerinden para kazanan şahıslar ancak bu kadar çözüm üretebilirler. Toplantıda biz şu şahıslar ile bu işleri bitiriyoruz Onlarda bu işten nemalanıyor diyeceksin. Ondan sonra benim bunlara seyirci kalmamı bekleyeceksin.

İşte bu kafadaki insanlar bu ilçe sporunu yönetmezler. Bu şahıslar aldıkları ihalelerle işlettikleri işletmelerle de sınıfta kalmışlardır. Son olarak yöneticiler birilerinin menfaatleri doğrultusunda bazı olumsuzlukları görmezden gelip seslerini çıkarmıyorlarsa bu işe ortaktır diyorum. Sizlere bizim sesimizi duyurma noktasında Bizlere bu imkanı verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum

 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ/ ÖZEL RÖPORTAJ