Zeytinburnu'nda girdikleri süs havuzunda elektrik akımına kapılan iki kardeşten hayatını kaybedenin Sinan Koçak olduğu ortaya çıktı. Ailenin hastaneye yanlış kimlik vermesi sonucu bu karışıklığın yaşandığı belirlendi. Servet'in yoğun bakımdaki tedavisi sürerken Sinan'ın cenazesi ailesi tarafından Adli Tıp Kurumu'ndan alındı.Servet Koçak (13) ve Sinan Koçak (11) kardeşler dün saat 17.00'de Merkezefendi Mahallesi'nde meydanda bulunan süs havuzuna girmişti. Suda oynayan iki kardeş havuz içindeki elektrik akımına kapılmıştı. Sağlık ekipleri hayati fonksiyonları durduğu belirlenen çocuklara kalp masajı yaptıktan sonra hastaneye kaldırmıştı. Sinan Koçak, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Servet Koçak'ın da İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılmıştı. İki kardeşten Sinan Koçak kısa bir süre sonra hastanede hayatını kaybetmişti. Acılı durumdaki Koçak ailesi, ölen Sinan'ın yerine Servet'in kimliğini yetkililere vermişti. Bu yüzden ölen çocuğun Servet olduğu sanılmıştı. Karışıklık bugün Adli Tıp Kurumu'nda ortaya çıktı. Çocukların amcası ölen kişinin Sinan olduğunu söyledi. Sinan'ın cenazesi bugün ailesi tarafından Adli Tıp Kurumu'ndan alınarak Seyit Nizam Mahallesi'ndeki Dutlu Camii'ne götürüldü. İkindi namazının ardından kılınacak cenaze namazından sonra cenazenin Kozlu Mezarlığı'na defnedileceği belirtildi. Öte yandan İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören Servet, İkitelli'deki Özel Bahat Hastanesi'ne götürüldü. Servet'in sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

BAŞKAN MURAT AYDIN ZEYTİNBURNUHABER’E KONUŞTU

Zeytinburnu Haber Belediye Başkanı Murat Aydın ile özel görüştü. Haberi aldığı ilk dakikalardan itibaren gece sabaha kadar ailenin yanında ve Hastanede olduğunu. Havuzda yapılan tespitte 12Wolt gibi bir akımın olduğunu fakat çocukların vücudunda her hangi bir yanık izine rastlanmadığını olayın çok acı olduğu söyledi. Biz aile ile yakından ilgileniyoruz. Ne gerekiyorsa yapıyoruz yapacağızda. Vefat eden çocuğumuza Allah rahmet eylesin . Diğer çocuğumuzunda durumu ciddi 15-20 dakika beyine kan gitmemiş ilk müdahale ile yeniden hayata döndürülmüş şuan uyutuluyor dedi.

YOĞUN BAKIMDA YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR

Ambulansla önce İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Servet Koçak, buradaki tedavisinin ardından Özel Batı Bahat Hastanesi'ne sevk edildi. Çocuk Yoğun Bakım ünitesi'nde tedavisi devam eden Servet'in hayati tehlikeyi atlatamadığı bildirildi. İki kardeşten birinin ölümü diğerinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayın ardından Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Yeni bir kaza yaşanmaması için havuzdaki suyun boşaltıldığı gözlendi. Savcılık, havuzda elektrik kaçağı olup olmadığını belirlenmesi ve kaçak varsa nerden kaynaklandığını tespiti için bilirkişi görevlendirdi.

DAHA ÖNCE DE OLDU İDDİASI VAR

Tekstil atölyesi işleten baba Akan Koçak ve anne Neşe Koçak olayın ardından şoka girdi. İki kardeşin yakınları aynı havuzda daha önce de benzer olayların yaşandığını ileri sürdüler. Süs havuzunun 10 yıl önce yapıldığını söyleyen çocukların yakınları, "Yapıldığı günden beri belediye havuzun hiçbir bakımını yapmamış. Havuzun içindeki suyun devrini sağlayan motorlar kaçak yapmış. Havuzda kaçak olduğu için belediyeye birçok kez dilekçeler yazıldı. Ama kimse ilgilenmedi" diye konuştular.

GÖZYAŞLARI İLE TOPRAĞA VERİLDİ

Sinan Koçak'ın cenazesi Adli Tıp Kurumu Morgu'ndaki otopsinin ardından yakınları tarafından alındı. Küçük Sinan'ın cenazesinin Zeytinburnu Dutluk Camii'nde kılınan namazın ardından Kozlu Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenaze namazı sonrası helallik için evinin önüne son kez getirilen Sinan bütün mahalleliyi yıktı. Tanıyan tanımayan herkes Sinan'ı göz yaşları ile uğrıladı. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Has Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Abdulhakim Kaya, Mahalle Muhtarları cenaze anmazına katıldı. Belediye Başkanı Murat Aydın biran olsun Sinan'ın Babasının yanından ayrılamadı.

ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL