Bu yıl içerisinde Şehitler Parkı’nı tam 4 kez haber yaptık. Şehitler Parkı yaptığımız haberlerin ardından gece içkicilerinin, balicilerin gece oteli olmasından kurtarılmış ve yapılan çalışmalarla mükemmel bir hale getirilmişti. Biz bu parkı 4 kez haber yaptığımızı yukarıda belirtmiştik ve bu park ile ilgili olarak haber yapmaya da devam edeceğiz. Bunda da haklıyız.

2002 yılında o dönemin İBB Başkanı Ali Müfit GÜRTUNA tarafından açılışı yapılan parktaki anıtın üzerinde bulunan şehit isimlerinin bulunduğu mermer tablet kimliği belirsiz kişiler tarafından kırılmıştı. 9 yıl anlamsız bir şekilde duran Şehitler Parkı’nda 3 ay evvel yapılan mükemmel çalışmalarda aynı açılış yapıldığı günün görkemine ulaşmıştı. İki eksiklik vardı. Bunlardan birisi anıt üzerinde bulunan şehit isimlerinin yok edilmesi ve ikincisi olarak da parkın adının tabelasının çalınmış olduğu idi.

İLK ŞEHİTLERİMİZİN İZİMLERİ ANITA KONULDU.

İlçemizde yaşamakta olan şehitlerimizin çoğunun isimleri sokaklarımıza verilmişti. Elimizde bulunan belgelere göre şehitlerimizin isimlerini Fen İşleri Müdürlüğü’ne vermiştik. Şehitlerimizin isimleri 9 yıl aradan sonra 4 ayrı eş gri renkli metal üzerine 6’şarlı olarak yazıldı ve 24 isim yerlerine konuldu. Bu isimler sırasıyla “ Çavuş Ramazan KİRMAN - Er Tamer ŞENTÜRK – Er Oğuz PARPAROĞLU – Er Yaşar YEŞİLKIR – Er Yavuz BAHAR – Er Yıldıray MENTEŞE – Onbaşı Satılmış ŞAHİN – Er Mehmet USLU – Er Mehmet KANBER - Er Murat GÜVEN – Er Necmi ERTUĞ – Er Şeyhmus KARDAŞ – Onbaşı Aydın BAYRAKTAR – Er Cengiz ALUÇ - Er Erkan ALYANAK – Er Faruk SEVİM – Er Hayrettin KARDAŞ – Er Hüseyin TAHMAZ - Çavuş Yalçın AYDINLIK – Er Ali KARAAĞAÇ – Er Ercan ÜZER – Er Ayhan KAPLAN – Er Davut BAŞ – Er Cengiz IŞIK “ olarak belirtildi. İnşallah bu isim tabelalarının ömrü uzun olur.

PARKIN İSİM TABELASINI BEĞENMEDİK

Şehitler Parkı tabelası kırmızı beyaz kırmalı mermer üzerine konuldu. Şehitler parkı tabelası isim belirtilmesinin üzerinde Zeytinburnu Belediyesi amblemi bulunması bizi şaşırttı. Bu logo diğer parklarda da var. Bu park ve diğerleri Zeytinburnu İlçe Sınırları içerisinde. İlçe sınırları içerisinde olduğu için tabii ki bu parklar Zeytinburnu Belediyesi tarafından yapıldı. Fatih belediyesi, Başak Şehir Belediyesi’nin yapacak hali yok. Bu logo neyin reklamı?

PARKIN ADINA YAKIŞIR BİR TABELA YAPIN.

Tramvay hattının yanında bulunan Şehitler Parkı tabelası şehitlerimizin isimlerine ve şahadetlerine yakışır bir şekilde yapılmalıydı. Yapılan tabela parka giriş yapanlara bir hatırlatma mahiyetini taşımakta. Fakat bir çok aracın geçiş yaptığı ve hatta tramvay hattının kenarındaki Şehitler Parkı’nın isim tabelası daha görkemli bir şekilde ve herkesçe görülür biçimde yapılabilmeliydi. Logo ve isim tanıtımı görkemli bir tabelayla yapılabilir. Açıkça söylüyor ve yazıyorum. Bu tabela orman içinde bir kelebek gibi kalmış. Dikkatinize. ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL-MEHMET ALPAY