Haluk Ündeğer Lisesi ve Mehmet Emine UYGUN, Merkezefendi Aile Sağlık Merkezi önünde bulunan , 2002 yılında açılışı yapılan Şehitler Parkı açılışından sonra parkın bazı noktaları iki ay içerisinde kendini bilmez duyarsız insanlar tarafından tahrip edilmişti. Şehitler Anıtı önünde bulunan eğimli kesik haldeki üç geniş kütük üzerine pirinç levhalar üzerine yazılmış şehit isimlerinin sökülmesini de unutmadık. Bu tahribatın en önemlisi Şehitler Anıtı’nda bulunan ve ilçemiz şehitlerinin adlarının yazılı olduğu mermer kitabenin kırılmasıydı. Bu kırmanın ardından Aile Sağlık merkezi ön kısmında bulunan ve parkın adının bulunduğu kırmızı beyaz damarlı mermer taşın üzerine “Şehitler Parkı” pirinç tabelasının yerinden sökülmesiydi.

2011 yılı başlarında bu park ile yaptığımız iki önemli haber üzerine Zeytinburnu belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü bir ay evvel parkı tamamen yenilemiş ve dile getirdiğimiz bütün aksaklıklar tamamen yenilenmişti. Çocuk oyun alanının tabanı tartan kaplama yapılmış ve oyun aletleri de modernize edilmişti.

ŞEHİTLERİMİZİN ADLARI TEKRAR YERİNE KONULUYOR

Zeytinburnu Belediye Başkanlığı Fen İşleri Müdürlüğünün Şehitler Parkı ile ilgili olarak yapmış olduğu ciddi çalışmalar devam ediyor. Fen işleri müdürlüğünce Şehitlerin isimleri Zeytinburnu Haber Editörü Mehmet Alpay'ın arşivinden istendi. İşte Arşivden çıkan Şehitlerimizin isimleri:
( Onbaşı Aydın BAYRAKTAR, Çırpıcı Mh.) – ( Er Cengiç ALUÇLU, Çırpıcı Mh. ) – ( Er Erkan ALYANAK, Beş Telsiz Mh. ) – ( Er Faruk SEVİM, Beş Telsiz Mh. ) – ( Er Hayrettin KARDAŞ, Sümer Mh. ) – ( Er Hüseyin TAHMAZ, Yenidoğan Mh. ) – ( Er Mehmet USLU, Veli Efendi Mh. ) - ( Er Mehmet KANBER, Seyit Nizam Mh. ) – ( Er Murat GÜVEN, Nuri Paşa Mh, ) – ( Er Necmi ERTUĞ, Yeşil Tepe Mh. ) – ( Çavuş Ramazan KİRMAN, Çırpıcı Mh, ) – ( Onbaşı Satılmış Şahin, Veli Efendi Mh. ) – ( Şeyhmus KARDAŞ, Nuri Paşa Mh. ) - ( Çavuş Yalçın AYDINLIK, Sümer Mh. ) – ( Er Yaşar YEŞYİLKIR, Sümer Mh. ) – ( Er Yavuz BAHAR, Sümer Mh. ) – ( Er Yıldıraşy MNETEŞE, Çırpıcı Mh. ) – ( Er Cengiz IŞIK, Yeşil Tepe Mh. ) – ( Er Ercan ÜZER, Beş Telsiz Mh. ) – ( Er Davut BAŞ, Sümer Mh. ) – ( Er Tamer ŞENTÜRK, Çırpıcı Mh. ) – ( Er Ayhan KAPLAN, Seyit Nizam Mh. ) – ( Er Ali KARAAĞAÇ, Sümer Mh. ) – ( Er Oğuz PAPAROĞLU, Beş Telsiz Mh. )

PARKIN ADI MUTLAKA MERTEŞ TAŞA OYULMALI

Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Zafer ALSAÇ ile parkın adı ile ilgili olarak konuştuğumuzda ALSAÇ “ Alpay Abi, Parkın adı bulunan yeni bir tabela hazırlıyoruz va yekin zamanda bu tabelayı adı geçen parka koyacağız” demişti. Tabelanın he şekilde olduğunu sormadık Mutlaka güzel bir şey yapılıyordur. Önemli olan parkın adı bulunan mermer kayanın üzerine parkın adının oydurulması. Bu da zor bir şey olmasa gerek. İnandığınız bir şey var, bu işlemler yapıldıktan sonra kendini bilmezlerin harkı yine rahat bırakmayacağıdır.

PARKIN KUZEY YANI HALK OTOBÜSÜ GARAJI HALİNEMİ GELİYOR?

Şehitler Parkı’nın Yunus Emre Caddesi tarafındaki enteresan gelişmeleri de görüntülerimize aldık. Parkın bu noktası Büyükşehir Belediyesi Halk Otobüsleri tarafından işgal edilmişti. Halk otobüslerinin arasına keyfi park yapan tur aracı ve bir binek aracıda bu bilinçli park etme eyleminin yaldızı gibiydi. Üstüne üstelik Şehitler Parkı kaldırımının üzerinde “ Yol Boyunca Park Etmek Yasaktır “ diye bir trafik levhası da var. Var fakat bakar körler de var. Okul öğrencilerinin geliş gidişlerde caddeyi görsellemelerini tamamen yok eden bu keyfi park işlemi yeni kazalara gebe ve öğrenciler içinde büyük bir handikap. Bu otobüslerin caddenin her iki yanını kullanmaları da eylemin cabası. İLGİLİLERE DUYURULUR. Yeni yapılan kavşakların hiçbir tarafında yaya ve öğrenci geçişleri için bir trafik levhası ve yaya çizgilerini de göremedik. DİKKATİNİZİ ÇEKERİZ. < ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL-MEHMET ALPAY