Cinayetlerin ardından başlatılan geniş çaplı soruşturma emniyet güçlerini cinayette etkin rol oynayan ve KGB ajanı oldukları sanılan iki Rus vatandaşına götürdü. Olayın yaşandığı yere çok yakın bir noktadaki MOBESE kamerasının ise film gibi cinayeti anbe an kaydettiği anlaşıldı.

MOBESE kayıtta

Polis, Zarberk Amerov, Rüstem Alkavnov ve Müsayev Berkhat’ın vurulduğu Mevlana Caddesi’ni bütünüyle gören ve cinayetin yaşandığı noktaya 100 metre mesafede bulunan MOBESE kamerasının görüntülerine el koydu.

Kayıtlar çarpıcı bir gerçeği gözler önüne serdi: 6 araç kullanan saldırganlar Bond filmlerine taş çıkartan bir plan uyguladılar. Mevlana Caddesi’nin Zeytinburnu ve Ambarlı çıkışları birer araçla tutuldu. Amaç, 3 Çeçen’i vurmak üzere caddeye giren aracın ‘işini bitirdikten sonra’ olay yerinden rahat kaçabilmesiydi. Caddeye birkaç dakika boyunca araç girişine izin vermediler. Böylece, araç Mevlana Caddesi’nden Tercüman blokları yönüne hızla kaçabildi.

‘Tatile gideceğiz’

Emniyet güçleri aracı Rus Aleksandr Garkov ile Nadim Ayupov’un kiraladığını belirledi. Garkov ve Ayupov’un ‘Antalya’ya tatile gideceğiz’ diye kiraladıkları aracın camlarına film taktırdığı, aracın teslim edileceği gün olan 16 Eylül’de de saldırının gerçekleştirildiği bir diğer ilginç ayrıntı olarak kayıtlara geçti.

Sivil polis olay anına tanık oldu

Olay ile ilgili diğer bir ayrıntı ise olay günü izinli olan ve olayın yaşandığı noktada bir kahvede oturan sivil bir polisin yaşananlara şahit olması. Polis memuru hemen aracın plakasını 155’e verdi, saldırıya uğrayan Çeçenlere ilk müdahaleyi bir trafik polisi ile birlikte yaptı.

İSTANBUL’DAKİ DÜŞMAN

6 Eylül 2008’de Çeçen komutan Gazi Edilsultanov, Başakşehir’de uzun namlulu silahla öldürüldü. İkisi çocuk 6 Çeçen zanlı yakalandı. Cinayetin Çeçenler için toplanan 50 bin Euro için işlendiği öne sürüldü. Para ve suikast silahı bir zanlınn evinden çıktı. Bunların hedef şaşırtmak için Rus istihbaratınca eve konulduğu da iddialar arasında. 9 Aralık 2008’de İslam Canibekov Ümraniye’de aynı akıbete uğradı. Onun da direniş için toplanan paraları göndermediği için öldürüldüğü iddia edildi. Ama cinayette KGB için üretilmiş suikast silahı (SP3) kullanılmıştı. 26 Şubat 2009’da Ali Osayev Zeytinburnu’nda öldürüldü. Son olarak 16 Eylül’de Berkhac Musayev, Rustam Altemirov ve Zaurbek Amriyev Zeytinburnu’nda suikasta kurban gitti. Üçü de diğerleri gibi mülteciydi. Emir Hamzat diye bilinen Altemirov, Kafkasya Emirliği lideri Doku Umarov’un adamıydı. Zanlı Garo A. adlı Rus vatandaşının Sultanahmet’te kaldığı otel odasında tabanca ve dürbün bulundu.