Bunlardan birincisi Zeytinburnu Şehitler Parkıydı. Şehitlerin adına hiçte yakışmayan parkın hali içler acısıydı. Parkadaki bütün aletler kırılmış, şehitler anıtı tuvalet olarak kullanılıyordu. Şehitler anıtının etrafını adeta bok götürüyordu. Parkın içinde yeşillik namına bir şey bulmak çok zordu. Park oyun alanın içinde başı boş vidalar çocukların sağlığını tehdit ediyordu. Park adeta aşk ve tinerci yuvasına dönüşmüştü. Türkiye Partisi eski ilçe Başkan Ahmet Çelik ve Teşkilat Başkanı Ali Rıza Üstündağ’da parkı gezerek haberlerimize destek vermişlerdi. Zeytinburnu Belediyesi Israrlı Haberlerimiz karşısında sesiz kalmadı ve Parkı tepeden tırnağa yeniledi. Artık şehitlerimize yakışan bir park haline getirildi.

İkinci Dikkat çektiğimiz konu ise Okul çıkışanda tramvay hattından karşıdan karşıya geçmeye çalışan öğrencilerin durumuydu. Merter’de yaşana olayın Zeytinburnu’nda yaşanması için üst geçit çağrısında bulunmuştuk. BU TALEBİMİZİ İstanbul Ulaşım Aş’de iletmiştik. Buna da Zeytinburnu Belediye ve Anakent duyarsız kalmadı üst geçidin yapımı başladı.

Aynı mahallede şimdide dikkatimiz çeken bir olay daha var. Zeytinburnu’n hiç yakışmayan görüntüler etrafta uçuşuyor.

1999 yılı yerel seçimler öncesinde, yani 1999 Mart ayında açılışı yapılan Mehmet UYGUN Sağlık Ocağı ve Sağlık Grup Başkanlığı binasının Aile Sağlık Merkezi olması ardından mükemmel bir çevresizlik ve düzensizlik içerisinde bırakılmış olmasıydı.

Hacı Mehmet UYGUN açılışta mutluluktan uçuyordu. Ama birkaç yıl sonra vefat etmişti. “Ahdi Vefa” bu olmamalıydı. Dedik ya iki eksiklik var dedik. Bina tepen tırnağa yenilendi ya çevresi. Sağlık hizmeti veren bir sağlık kuruluşun etrafından sağlıktan eser yok.

Aile Sağlık Merkezi’nin dış çevresindeki bakımsızlığı adeta insanın yüzüne çarpıyor. İki okul arasında kalan Aile Sağlık Merkezi’nin çevre çalışması ve dış cephe boya ve onarımlarının yapılması hem sağlık açısından hem de estetik açısından çok olumlu olacak. Hergün Binlerce yolcu taşıyan Kabataş-Bağcılar tramvayından geçen yolcular Zeytinburnu’na yakışamayan bu görüntülere şahitlik etmeyecekler.

Zeytinburnu Belediyesini’nde bu haberlerimize duyarsız kalmayacağına inancımız sonsuz. Çok kısa bir süre içinde sağlık ocağının etrafı ilçemize yakışır bir pozisyona getirilir.

Şehitler Parkı’nın kuzey noktası olan bölümde ve Yunus Emre Caddesi uç kısmında yeni kavşak çalışmaları yapılacak. Trafiğin tam bir keşmekeş konumunda olan bu nokta, yeni yapılacak kavşak çalışmaları ile bu nokta daha da güzel bir konuma gelecek.. ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL-HABER-MURAT ERGÜN-FOTO: MEHMET ALPAY