İLGİLİ HABERİMİZİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN-1
İLGİLİ HABERİMİZİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN-2

İlçemiz şehitleri adına bir park adı yapılması konusu 3. Dönem Belediye Başkanı Dr. Adil EMECAN döneminde hareketlilik almıştı. 1998 yılında peyzaj ve çevre çalışmaları yapılan parkın doğu bölümüne şehitlerimiz adına bir de anıt konulmuştu. Fidanlar dikilmiş, gezi patikaları oluşturulmuş ve çimleme çalışmaları başlamış,. Olun alanları düzenlemeleri de başlamak üzereydi. 1999 yılında Fazilet Partisi Belediye Başkan Adayı olan Murat AYDIN 31.210 oyla 4. Dönem Belediye Başkanı seçilmişti. Park çalışmaları da duraksamıştı. 17. Ağustos depreminde çevre sakinlerinin bitmemiş olan parkı yerleşim yeri olarak kullanılmasının ardından bu park adeta bir tarlaya dönüşmüştü. Parkın çadır dolu halini de yayınlamıştık. Aradan iki yıl geçtikten sonra çalışmalar hız kazanmış ve 2003 yılında da parkın açılışı yapılmıştı. Açılışta bir eksiklik, hatta bir yanlışlık vardı. Şehitler Anıtı üzerinde şehit isimlerinin yazılı olduğu mermer tabletin üzerindeki hilal ortasındaki yıldız 6 köşeliydi. Anında Murat AYDIN’ı uyardık ve açılışta dikkat çekmesin diye mermer tabletin üzerini bayrakla kapatmıştık. Tablet ayrı ayrı iki yayınımız üzerine 2 ay sonra değiştirildi ama şimdi şehit isimlerinin yazıldığı o tabletten eser kalmadı. Parkın tabelası da yok oldu.

Daha sonraki merhalelerde hayli büyüyen bitkiler birer aşk yuvası haline dönüşmüş, şehitler anıtının altı umumi tuvalet haline getirilmiş, parkın kuytu köşeleri içkicilerin ve balicilerin mekanı olmuştu. Bununla da ilgili olarak ardı ardına haberler yapmıştık. Haklıydık Çünkü fotoğraflar gerçekçililiğimizi yansıtıyordu.Parkın mazisini çok iyi biliyorduk ve yazdıklarımızda da haklıydık. Şimdi yazıyoruz ki haklılığımız yeni çalışmalarla kanıtlandı.

Belediye Başkanı Murat AYDIN’ın ilçemiz parkları üzerindeki hashasiyetini çok iyi biliyoruz. Yayınlarımızın ardından bu parkın deforme olan oyun aletleri tamamen kaldırıldı. Kum ve sivri demirler içerikliğindeki oyun parkı yenilendi. Fen İşleri Müdürlüğü’nün yoğun çalışmaları ardından önce çocuk oyun alanı tartanla kaplandı ve oyun aletleri tamamen değiştirildi. Yüksek boyut kazanan ağaçların büyük olanları yerlerinden sökülerek başka alanlara kaydırıldı. Yeni yürüme alanı patikaları yapıldı. Şehitler Anıtı’nın önündeki büyük çam ve selvi mazı ağaçları tamamen kaldırıldı ve anıt her yönden görsel hale getirildi. Parkın çevresindeki çirkin görünümlü demir parmaklıklar yerinden söküldü. Tam da KİPTAŞ’ın yeni binalarının bulunduğu karşı alan olan Şehitler Parkı görsellik ve izlem açısından mükemmel hale getirildi. Haluk Ündeğer Lisesi görünüm açısından bir başka değer kazandı.

ŞEHİTLER PARKI YENİLENDİ TABELA UNUTULDU

Her şey mükemmelleştirildi, fakat iki önemli eksiklik daha vardı. Bunların en önemlisi ve birincisi, Şehitler Parkı tabelası bulunduğu kayanın üzerinden sökülmüştü. Bu park neyin nesi parkıydı acaba? Orasının Şehitler Parkı olduğunu acaba kaç kişi biliyordu. Parkın adı “ADI OLMAYAN PARK” haline büründü. İkincisi ise 1999 yılı yerel seçimler öncesinde, yani 1999 Mart ayında açılışı yapılan Mehmet UYGUN Sağlık Ocağı ve Sağlık Grup Başkanlığı binasının Aile Sağlık Merkezi olması ardından mükemmel bir çevresizlik ve düzensizlik içerisinde bırakılmış olmasıydı. Hacı Mehmet UYGUN açılışta mutluluktan uçuyordu. Ama birkaç yıl sonra vefat etmişti. “Ahdi Vefa” bu olmamalıydı. Dedik ya iki eksiklik var. Birincisi Şehitler Parkı isimli tabelanın olmayışı ve ikincisi de Aile Sağlık Merkezi’nin dış çevresindeki bakımsızlığı ve pejmurde halinde kalışıydı. İki okul arasında kalan Aile Sağlık Merkezi’nin çevre çalışması ve dış cephe boya ve onarımlarının yapılması fevkalade olurdu. Hele hele bir de üst geçit kazanılmışken güzelliklerin arasında çirkin görünüp olması arzu edilirmiydi acaba? Biz göre hayır. YA; SİZE GÖRE?

Şimdi yakın bir zamanda Şehitler Parkı’nın kuzey noktası olan bölümde ve Yunus Emre Caddesi uç kısmında yeni kavşak çalışmaları yapılacak. Trafiğin tam bir keşmekeş konumunda olan bu nokta, yeni yapılacak kavşak çalışmaları ile inşallah daha da kullanılır hale gelir yayalar ve araç sürücüleri de rahat eder. Zira bu noktadan okullarına yaya olarak giden yüzlerce öğrenci var. ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL-MEHMET ALPAY