Daha önce yaptığımız Haberlerin birinde tarihi mezarlığın tarumar edildiği ve bu tarihi mezarlığa 2005 yılına kadar yeni gömülerin yapılıp mezarlığın tarihi konumunun yok edildiği şeklindeydi. Diğer iki haberimizde mezarlığın çöken duvarları ve tarihi mezarların bakımsızlığı, kırılan mezar taşlarının yok edilmeye mahkum bırakıldığı yönündeydi.

Seyit Nizam Mezarlığı ile ilgili olarak bir takım kararlar alınmış fakat bu kararlar iki yıldır uygulamaya konulmamıştı. Geçtiğimiz günlerde iki belediye işçisinin mezarları kazdığını gördük ve görüntülerimize aldık. İki hafta sonra aynı yerde yeni bir çekim daha yaptık ve onarım için ön çalışma yapılacak derken birkaç tane mezar taşının ortalarından ve diplerinden ( YENİ KIRIK ) halde olduğu görüntüleyerek arşivimize aldık. Zeytinburnu Belediye Başkanlığı Fen İşleri Müdürü Engin KÖKLÜ’den çalışmalar ile bilgi edindik. Engin KÖKLÜ, konu ile ilgili olarak yapılacak çalışmalar ile bir bilgi iletti ve bu bilgiyi aynen siz okurlarımıza aktarıyoruz.

“ Seyit Nizam Cami ve çevresi Belediyemizin yürüttüğü Zeytinburnu Kültür Vadisi Projesi’nin önemli odaklarından biridir. Bu kapsamda Seyit Nizam Hazretleri’nin türbesi, cami ve haziresinin (2980 ada 6 parsel) restorasyonu yapılarak iyileştirilecektir. Proje çalışmalarımız devam etmektedir. Mezar taşlarının restorasyonunun yapılabilmesi için öncelikle tespitlerinin yapılması gereklidir. Alanda taşların ortaya çıkarılabilmesi için temizlik işlemleri yapılmış, ölçüleri alınıp belgelenmiştir. Hazırlanan rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilgili Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayı ile mezarlıklar da yenilenecektir. Bunların akabinde de Seyit Nizam Cami önündeki mezarlığın (1966 ada 12 parsel) ihyasının da içinde olduğu bir çevre düzenleme projesi yapılacaktır. Yeni Cami’nin tamamlanmasıyla birlikte de Seyit Nizam Cami Çevresi Zeytinburnu’na kazandırılmış önemli bir merkez olacaktır.”

Yeni alınmış olan karar ve çalışmalar yazıda belirtilen konuda. Bizim merak ettiğimiz en önemli konu ise bir başka. İki işçi Seyit Nizam Mezarlığı’nda çalışmalar öncesi kendilerine verilen görevi yerine getiriyorlar ve bir çok mezar taşını bir araya getiriyorlar, bir çok mezarı kazıyorlar. Hepsi iyi güzel de tarihi değeri olan mezar taşlarını acaba nasıl olupta ortalarından ve diplerinden ikiye ayırabiliyorlar. Yanı kırıyorlar. İşte bunu anlamak zor. Taşlar bir araya getirilebilir. Ama dikkatsizce ve çok acemice yapılan çalışmaya ve kırılan mezar taşlarına söyleyecek söz bulamıyoruz. Bizde her iki mezardaki gömülü olan kişilerin kaydı var. Mezar taşları numaralarına göre isim isim kayıtlarıda mevcut. Merak ederek bekliyoruz. Çalışmalar ( Hazırlanan rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilgili Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayı ile mezarlıklar da yenilenecektir. ) anlatımı ne kadar aslına sadık olarak yapılacaktır. Zamanla göreceğiz ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL-MEHMET ALPAY