Her iki okul 12.15’te sabahçı öğrenciler için son ders bitim zilini çalıyor. Öğrenciler ön yol, tramvay yolu ve bitişik yolu aşarak evlerine yönelecekler. Bir evvelki “ İKİNCİ MERTER FACİASI YAŞANABİLİR” haberimizde dikkatimizi çeken bir başka olayı incelemek için bu okulların olduğu yere geldik. Zira bir evvelki haberde çekimleri izledikten sonra yaya geçişlere devamlı kırmızı yandığını görselledik.

HABERİN GÖRÜNTÜLERİ ZEYTİNBURNU TV'DE TIKLA-İZLE

Bu kez 30. Kasım 2010 tarih günü öğleden önce bu noktaya gelerek trafik sinyalisazyon ışıklarının araçlar için ne kadar dakika yeşil ve yayalar için ne kadar saniye kırmızı yandığını tesbitlemeye başladık. SAAT 11.37. yayalar için kırmızı ışık yandı ve tabii ki araçlar için de yeşil ışık. Tam yarım saat ışıklar değişmedi. SAAT 12.07. Yayalara 11 saniyelik geçebilirsin yeşil ışığı yandı ve söndü.

Öğrenciler dağılmaya başladı ve öğrenci geçiş saatlerinde saniyeleri kamera ile tespit ettik. SAAT 12.17. yayalara 15 saniye geçiş ve ardından dakikaları hesaplıyoruz. Araçlara 2.30 dakika, yayalara 25 saniye geçiş. Ardından araçlara 2.27 saniye, yayalara 26 saniye geçiş. Onun da ardından araçlara 2.32 saniye ve yayalara ise 28 saniye geçiş. Onunda ardı ardından araçlara 3.31 geçiş, yayalara ise. Canımız sıkıldı kamera çekimini bıraktık.

İşte bir evvelki haberimizde neden İKİNCİ BİR MERTER FACİASI YAŞANABİLİR diyerek haber yaptık. İki araç kendilerine kırmızı yandığı halde öğrencilerin arasına dalıyor. Okul önünde iki zabıta memuru görevli. Işık öyle yanıyorsa o ne yapsın. En sonunda ise Haluk Ündeğer Lisesi öğretmenlerinden biri orta refüje gelerek öğrencileri yönlendirmeye başlıyor. Seyit Nizam Mahalle Muhtarı Ömer ALGÜL’ün buradaki düzensizliği bildirir yazısına UKOME’den “Kontrol ettik her şey yolunda” diye cevap geliyor. HADİ CANIM SENDE. Siz doğru söylüyorsunuz da kameralar yanlış mı kayıt yapıyor. Bir kız öğrenci az daha araç altında kalıyordu da aracı çabuk fark edip geri kaçtı. Video çekiminin 6.33.’üncü dakikasını tekrar tekrar izleyin. Bu çocuklar bizlerin çocukları. Bu okullar bizlerin okulları. Bir öğrencinin canı yansa bizlerin canı yanar. Zeytinburnu Belediyesi “ Varsa eğer” Trafik Müdürlüğü’nü ve Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü’nu bu tehlikeli konumu çözümlemek için mahalli yerinde incelemeye ve UKOME ile ciddi bir iletişimde bulunmaya davet ediyoruz. YARINLARDA ÇOK GEÇ KALMIŞ OLMAYALIM arkadaşlar. ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL-MEHMET ALPAY