02/04/2010 Tarihinde Zeytinburnu Belediyesi gerek yerel gerekse ulusal basına geçtiği aşağıdaki bülten ile tarihin gün yüzüne çıkarılacağını duyurdu. Gerek yerel basın gerekse ulusal basın bu açıklamaya büyük ilgi gösterdi ve ertesi gün bütün gazetelerde boy boy yayınlandı.

İŞTE BELEDİYENİN GEÇTİĞİ O BÜLTEN:

‘’462 Yıllık Hacı Bayram Can Çeşmesi Gün Yüzüne Çıkıyor...
Geçmişte yapılan düzenlemeler sonucu bugün yol seviyesinin bir hayli altında kalan 462 yıllık Hacı Bayram Can Çeşmesi, Zeytinburnu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nün “2000 yıllık İstanbul Tarihini İlçemizde Canlandırıyoruz” çalışmaları kapsamında yaptığı restorasyonla tekrar gün yüzüne çıkarılıyor.

Zeytinburnu Belediyesi, 10 yıl önce startı verilen Kültür Vadisi Projesi kapsamında ilçede bulunan birçok tarihi yapıyı 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti ruhuna uygun olarak restore ettirip yeniden turizme kazandırıyor.Bu çalışmalar kapsamında Silivrikapı’nın batısındaki mezarlıklar içinden geçen yol üzerine, 1548 tarihinde yaptırılan Hacı Bayram Can Çeşmesi’nin gün yüzüne çıkarılması için başlatılan restorasyon çalışmalarına hız kesmeden devam ediliyor.

Banisi Hacı Bayram Can hakkında bir bilgi tespit edilemeyen, kesme taştan,Türk klasik mimari üslubuna göre inşa edilmiş, küp gövdeli, tek cepheli ve kanatlı Hacı Bayram Can Çeşmesi’nin üzerinde “Çeşme Hacı Bayram Can Sene 955 (miladi:1548.)” yazan bir kitabe bulunuyor. Çeşitli düzenlemeler sonucu bugün yol seviyesinin bir hayli altında kalan çeşmenin restorasyon çalışmaları hakkında bilgi veren Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, çeşmesinin önemli olaylara tanıklık etmiş ve bugüne kadar ayakta kalmayı başarmış tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkmak amacıyla 1999’da başlattıkları “Kültür Vadisi Projesi” kapsamında restore ettirdiklerini söyledi.

Çeşmelerin, özellikle de mahalle ve meydan çeşmelerinin, bu toplumun kimliğini yansıtan ve yaşayan halkın özelliklerini ortaya koyan yapılar olduğunu vurgulayan Başkan Aydın, şöyle konuştu; “İşte bu kayıtlarının yaşatılması ve bilinmesi bizim asli görevlerimizdir. Şehrin bu önemli hafıza kayıtlarını yaşatmak ve ileriye taşımanı gayreti içindeyiz. Çeşmeleri bulunduğu yöredeki halkın kimliğini yansıtan öğeler olarak görmekteyiz. Bu nedenle asla yok edilmemeli ve geleceğe taşınmalılar. Yaptığımız ihya çalışmalarının, halkımızın hafızasının yenilenmesi yönünde de önemli bir iz bırakacağına inanıyorum”

O günlerde bir hafta boyunca çeşmede hummalı bir çalışma yapıldı. Ve Çeşmenin büyük bir bölümü gün yüzüne çıkarıldı.

ŞİMDİ İSE TEKRAR ÇÖPLÜĞE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

2010 yılı başlarında onarıma alınan ve toprak içinde kalan bölümü açığa çıkartılan 562 yıllık Hacı Bayram Çeşmesi’nin durumu da içler acısı halde. İstanbul’un Fethi’nden 5 yıl önce yapılan tarihi çeşme en son onarımı ciddi olarak 1890 yılında görmüştü. Bu bilgiyi Ankara Devlet Kütüphanesi’nden temin ettiğimiz bir belge ile öğrendik

ÇEŞMENİN İÇLER ACISI HALİ ZEYTİNBURNU TV'DE-TIKLA-İZLE

2010 yılında toprakta kalan bölümü açığa çıkartılan çeşmenin haber takibine aldığımız son durumu ise içler acısı..Mezarlıklar Müdürlüğü elemanlarının bile çöplüklerini bu çeşmenin içerisine atarken yakaladık ve kayıt altına aldık.

Aslında bu takip Haberini yapmak için 6 ay bekledik. Fakat gördük ki gün yüzüne çıkarılan çeşme iyice harap edilme pozisyonu gelmiş yetkililere hatırlatma bazına bu haberi yapıyoruz.

Çeşmenin 4 bir tarafı çöplük içinde. Belediye Makine İkmal ‘in karşısında bulunmasına rağmen çukura devrilen Zabıta Bariyeri’ni düzgün hale getirmeyi neden hiç kimse düşünmedi? Bu çöpleri yoldan geçen halk mı temizleyecek? Bu vurdumduymazlığın hesabını soracak olan kimlerdir? ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL-Murat Ergün-Mehmet ALPAY