• Zeytinburnu'ndaki üçgen arsa 14.9 milyon TL'ye satılıyor
 • Zeytinburnu gelecek 5 yılda yüzde 108 değer kazanacak
 • Saadet Partisi Başkan Aydın'ı ziyaret etti
 • MHP'den Saadet Partisi'ne iade-i ziyaret
 • 'Zeytinburnu Kimsenin tercihine göre planlanamaz'
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

"Sıcak ve aşırı nem kalp sağlığını olumsuz etkiliyor"

Sante Plus Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi'nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr M. Fatih Güneş, yüksek nemin hissedilen sıcaklığı arttırdığını, bunun da kalp sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi. Tüm yurdu etkisi altına alan sıcak hava dalgasıyla ilgili uyarılarda bulunan Uzm. Dr M. Fatih Güneş, herkesin dikkatli olmasını istedi. Aşırı sıcak hava ve neme bağlı tansiyon, beyin kanaması, kalp ve damar gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini aktaran Güneş, özellikle nemli iklimde yaşayanların kalp sağlığı açısından daha çok sorunla karşılaşabileceğini vurguladı.

28 Ağustos 2017 Pazartesi 13:36

Sante Plus Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi'nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr M. Fatih Güneş açıklamalarına şöyle devam etti. Sağlıklı insanlarda dahi hastalık nedeni olabilen sıcak havalar özellikle kalp rahatsızlığı olan bireylerde şikayetleri arttırabilmektedir. Aşırı sıcak ve nemli havalar kalp damar hastaları, hipertansiyon ve kalp yetersizliği olan hastalar için artmış bir risk meydana getirmektedir.  Bu nedenle hem kalp-damar hastalığı gibi kronik hastalıkları olan kişilerin hem de sağlıklı bireylerin önemli sağlık sorunları yaşamaması için aşırı sıcaklara karşı dikkatli olması önemlidir.  Organizmada vücut ısısını sabit tutan en önemli mekanizma cildin kan dolaşımı ve bunun neticesinde meydana gelen terlemedir. Cildin beslenmesinden sorumlu damarlar sıcakta genişleyerek derinin nemli olmasına ve buharlaşma neticesinde cildin soğumasına yol açarlar, böylece vücutta ısı kaybı sabit tutulmaya çalışılır. Doğal olarak bu durumda sıvı ve elektrolitler kaybedilir.

Damarlarda bulunan sıvı hacminin azalması, kanın akışkanlığının ve böbreklerden geçen kan miktarının azalmasına neden olur. Bu durum, özellikle sıcak havalarda yeterli sıvı alınmadığı takdirde böbrek fonksiyonlarında bozulmaya yol açabilir. Vücut bunu dengelemek için böbrek ve böbreküstü bezlerinden maddeler salgılayar, bu durum da damarların büzüşmesine, kalp hızının değişmesine ve ani tansiyon yükselmeleri ile kalp yetersizliği bulgularının artmasına neden olabilir. Sıcak havalarda bireylerde görülen aşırı sıvı ve elektrolit kaybı kan basıncının aşırı düşmesine, hayati organlara kan akımında azalmaya ve bayılmalara neden olabilmektedir. Kalp krizlerinin yaz mevsiminde artış gösterdiği bilimsel bir gerçektir. Bunun en önemli nedeni vücuttan tuz ve elektrolit kaybı ile birlikte yeterli sıvı alınmaması sonucunda oluşan kanın pıhtılaşma eğiliminde artış olmasıdır. Bu durum özellikle kalp krizi geçirmiş, stent takılmış ya da by pass ameliyatı olmuş kalp hastaları için daha da önemli olmaktadır. Aynı şekilde ritim bozukluğu olan veya yatkınlığı olanlarda elektrolit dengesizliğine bağlı aritmiler gelişebilir. Bu durum yaşlı bireylerde ve şeker ve böbrek hastalığı gibi ilave hastalıkları olanlarda daha da belirgin olabilir.

Sıcak havalarda diğer önemli grup hipertansiyonu bulunan ve antihipertansif kullanan hastalardır. Bu hastalarda yetersiz sıvı alınımı ani tansiyon düşmelerine ve böbrek fonksiyonlarında bozulmalara yol açabilir. Tansiyon düşürücü olarak diüretik adı verilen idrar söktürücü ilaçlar da su ve elektrolit kaybına neden olur. Dolayısıyla, yaz aylarında diüretik kullanan hastalarda su ve elektrolit kaybı aşırıya kaçabilir. Bu da, dolaşımı olumsuz bir biçimde etkileyeceği için vücut ısısının korunmasını zorlaştırır. Kalsiyum kanal blokeri kullanan bazı hastaların sıcaklarla birlikte bacak ve ayak bileklerinde gözlenebilen şişliklerde artış olmaktadır. Bu hastalarda tuz kısıtlamasına biraz daha önem gösterilmelidir. Beta blokör adı verilen ve kalbin hızlanmasıyla güçlü kasılmasını engelleyen ilaçlar da dolaşım üzerindeki etkileri nedeniyle vücut ısı ayarını bozabilir. Bu nedenle, yüksek tansiyonu bulunan hastalar yaz aylarında herhangi bir sorun yaşamamak için doktoruna danışmalı, gerekli görüldüğü takdirde ilaç kullanımları yaz dönemi için yeniden düzenlenmelidir.

Sante Plus Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi'nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr M. Fatih Güneş, Yaz aylarını sağlıklı geçirmek adına alınacak tedbirleri ise şöyle anlattı. Kıyafet seçimi mevsime uygun olmalı, açık renkli, rahat ve bol, hava geçirgenliği olan ve terlemeyi artırmayan giysiler tercih edilmelidir. Günlük 2.5-3 litre su tüketmeye özen gösterilmeli, gün içerisinde susamadan su içilmelidir. Soda ve maden suyunun kontrolsüz tüketimi tansiyonu yükselteceği gibi, kalp yetmezliği bulgularının da ortaya çıkmasına ya da ağırlaşmasına neden olabileceğinden tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Sigara, alkol ve kafeinli içeceklerden kaçınılmalıdır. Kafeinin diüretik etkisi sıvı kaybının derinleştirebilir. Alkol ise sıvı kaybını arttırmakla birlikte sıcağın olumsuz etkilerinin hissedilmesini engelleyebilir. Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde alkol tüketilmemelidir. Ağır, yağlı ve bol kalorili yemekler yerine; hafif, lif içeriği yüksek, sebze ve meyveden zengin yiyecekler tercih edilmelidir. Az ve sık aralıklarla beslenilmeli, bir öğünde aşırı yemekten kaçınılmalıdır. Güneş ışınlarının dik geldiği özellikle 11.00-16.00 saatleri arasında mümkün olduğunca açık havada dolaşılmamalıdır.

Gün içerisinde serinleme amacıyla kısa süreli duşlar alınabilir. Ancak aşırı sıcakta kalındığında doğrudan soğuk su ile duş yapılmamalıdır. Deniz ve havuza sabah ve akşam saatlerinde, mümkünse güneşin en eğik olduğu saatlerde girilmeli, suya balıklama atlanmamalı, vücudun yavaş yavaş alıştırılmasına özen gösterilmeli ve mümkünse sırt üstü yüzülmelidir. Kalp hastalarının yaz mevsiminde de egzersiz yapmaları gerekeceğinden serin saatlerde ve açık havada egzersize özen gösterilmeli, ağr egzersizlerden kaçınılmalıdır.  Klima kullanımına dikkat edilmeli, ortam ısısının 21-23 derecelerde olması sağlanmalı, sıcaklıkların çok yüksek olduğu zamanlarda eve girer girmez klima karşısında oturulmamalıdır. Hipertansiyon ilaçları ve kalp yetersizliği amacıyla kullanılan ilaçların doktor kontrolünde yaz mevsimine göre düzenlenmesi sağlanmalı ve tuz tüketimi konusunda bilgi alınmalıdır. Göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, baş ağrısı, aşırı terleme, soğuk terleme, aşırı yorgunluk, sık soluk alma ihtiyacı, baş dönmesi, kendini kaybetme, bulantı, kusma gibi belirtilerle karşılaşıldığında mutlaka en yakın sağlık merkezine başvurulmalıdır.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZELPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • ‘Soğuk havalar kalp krizini tetikliyor’

  ‘Soğuk havalar kalp krizini tetikliyor’

  Soğuk havalar kalp krizi ve ölüm riskini artırıyor. Soğuk havanın kalbin işini zorlaştırdığını belirten Özel Sante Plus Hastanesi Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Sait Alan , kışın kalp krizi ve ölüm oranlarının yaz aylarına göre yaklaşık 1.5-3 kat daha yüksek olduğunu söyledi.

 • Prematüre ikizler hayata böyle tutundu

  Prematüre ikizler hayata böyle tutundu

  980 gram doğan Prematüre ikizler, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mansur Soysal ve Sante Plus Hastanesi Perinatoloji ile Kadın Doğum servisinin özverili çalışması sonucunda hayata tutundu

 • Erkeklerin korkulu rüyası ‘Prostat’

  Erkeklerin korkulu rüyası ‘Prostat’

  Prostat, yanlış bilinenin aksine, belirli bir yaştan sonra oluşan değil, doğuştan itibaren tüm erkeklerde bulunan ve idrar torbasının çıkışını çepeçevre saran bir organdır. Ergenlik yaşına kadar faal değildir, ancak ergenlikle birlikte testosteronun etkisi ile faaliyet göstermeye başlar. Erkeklerin yaşam kalitesini en çok etkileyen sağlık sorunlarının başında prostat hastalıkları gelmektedir. Prostattaki enfeksiyonlar, büyüme ve kanser nedeniyle her yıl milyonlarca erkek, ciddi sorunlar yaşamaktadır. İşte bu sayımızda sinsi bir şekilde ilerleyip son evrede fark edilen prostat hastalıklarını belirtilerini ve tedavi yöntemlerini Özel Sante Plus Hastanesinin çok değerli hekimlerinden biri Üroloji Uzmanı Op. Dr. Zülfü Serkaya ile konuştuk. Tüm merak edilenleri Op. Dr. Sertkaya’ya sorduk, o da cevapladı.

 • Uzm. Dr. Fatıma Karakaya: Baş ağrısını hafife almayın!

  Uzm. Dr. Fatıma Karakaya: Baş ağrısını hafife almayın!

  Hem kendimizin dillendirdiği, hem de çevremizdekilerden en sık duyduğumuz sağlık şikayetlerinden biri de baş ağrılarıdır. Sante Plus Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Fatıma Karakaya, Baş ağrısı diyerek geçmeyin ve baş ağrısını hafife almayın, Baş ağrısı toplumumuzda nöroloji polikliniğe başvurulan şikayetler arasında en başında gelir dedi.

 • "Sıcak ve aşırı nem kalp sağlığını olumsuz etkiliyor"

  Sante Plus Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi'nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr M. Fatih Güneş, yüksek nemin hissedilen sıcaklığı arttırdığını, bunun da kalp sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi. Tüm yurdu etkisi altına alan sıcak hava dalgasıyla ilgili uyarılarda bulunan Uzm. Dr M. Fatih Güneş, herkesin dikkatli olmasını istedi. Aşırı sıcak hava ve neme bağlı tansiyon, beyin kanaması, kalp ve damar gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini aktaran Güneş, özellikle nemli iklimde yaşayanların kalp sağlığı açısından daha çok sorunla karşılaşabileceğini vurguladı.

 • ‘Dünyada Anne sütünün yerini tutacak hiçbir gıda yoktur’

  ‘Dünyada Anne sütünün yerini tutacak hiçbir gıda yoktur’

  Anne sütünün bebekler için oldukça büyük önem taşıdığı herkesçe bilinen bir gerçek. Özellikle son yıllarda yapılan paneller, verilen seminerler ve alınan eğitimlerle bu bilinç toplumda yayılmaya başladı. Medyada yapılan haberler ve yayınlanan kamu spotlarında da anne ve bebek sağlığı konusu en küçük ayrıntısıyla aktarılmaya devam etti. Mucizevi gıda anne sütünün bilinmeyenlerini Özel Sante Plus Hastanesi YÖNETİM KURULU BAŞKANI UZ. DR. BEHÇET KARA ile konuştuk. Kara, anne sütünü tek cümleyle şöyle özetledi. Dünyada hiçbir mama anne sütünün verdiği faydayı sağlayamaz. Anne sütünün bir damlası bile benim için çok kıymetlidir dedi.

 • Riskli gebelik nasıl anlaşılır? Riskli gebeliklerde nelere dikkat etmelisiniz?

  Riskli gebelik nasıl anlaşılır? Riskli gebeliklerde nelere dikkat etmelisiniz?

  Sante Plus Hastanesi Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Figen KIR ŞAHİN hocamızla riskli gebelik ne demek ve bu tür hastaların nasıl takip edilmesi gerektiğine dair bir söyleşi yaptık. Hocamız Riskli gebelikle ilgili Zeytinburnu Haber Gazetesine çok özel açıklamalar yaptı.

 • İdrar kaçırma hayatımızı nasıl felç ediyor?

  İdrar kaçırma hayatımızı nasıl felç ediyor?

  Türkiye'nin şifa kapısı Avrasya Hospital'den Üroloji Uzmanı Op. Dr. Arman Çitçi; hayatın ve yaşlanmanın olağan bir getirisi olarak kabul edilebilen idrar kaçırma şikayetlerinin çözümü olduğunu söylüyor

 • İdrar kaçırma (enkontinans) hayatı nasıl kısıtlıyor?

  İdrar kaçırma (enkontinans) hayatı nasıl kısıtlıyor?

  Avrasya Hospital’den Op.Dr.Arman Çitçi; hayatın ve ilerleyen yaşın olağan bir getirisi olarak kabul edilebilen idrar kaçırma şikayetlerini anlattı.

 • Avrasya Hospital hem şifa hem de iş kapısı oldu

  Avrasya Hospital hem şifa hem de iş kapısı oldu

  Özel Avrasya Hospital İş Kur destekleri kapsamında onlarca genci iş başı yaptırarak meslek öğrenmelerine katkı yaptı. Pratik uygulamada kuruma uyum sağlayan onlarca kişi sürekli işe alındı.

 • Domuz Gribinin belirtileri ve korunma yolları

  Domuz Gribinin belirtileri ve korunma yolları

  Avrasya Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ali Talay son günlerde yeniden adı sıklıkla duyulmaya başlanan Domur Gribini ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

 • 'Tercihimiz Normal Doğum'

  'Tercihimiz Normal Doğum'

  Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) yapan annelerden, Op. Dr. Belgin Harzadın ve Doğum Koçu Ebe Elif Polat Demiröz’e anlamlı hediye.

 • Seyitnizam Mahallesinde Dolandırıcılık Operasyonu

  Seyitnizam Mahallesinde Dolandırıcılık Operasyonu

  Zeytinburnu'nda, sahte diş doktorluğu yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli hakkında adli işlem yapıldı.

 • Zeytinburnu AKDEM'den Ücretsiz Hidroterapi Tedavisi

  Zeytinburnu AKDEM'den Ücretsiz Hidroterapi Tedavisi

  Doğuştan ya da sonradan oluşan bedensel veya nörolojik engellerin havuz içerisinde uygulanan fiziksel tedavi yöntemiyle en alt düzeye indirilmesini sağlayan Hidroterapi yöntemi, Zeytinburnu Belediyesi’nin oluşturduğu ücretsiz imkanlar sayesinde birçok engelli vatandaşın umut kaynağı haline geldi.

 • Şifa Kapısı Avrasya Hospital 15 Yaşında

  Şifa Kapısı Avrasya Hospital 15 Yaşında

  Avrasya Hospital Ailesi 15. yılını sağlık çalışanları ve dostlarıyla birlikte 2015 yeni yıla az bir süre kala Kıdem Ödülleri Töreninde bir araya geldi.

 • Aile Hekimlerinden Dilekçeli Eylem

  Aile Hekimlerinden Dilekçeli Eylem

  12 Aralık 2014 Cuma 16:44 Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan ve 1 Ocak itibariyle aile sağlığı merkezlerinde görevli hekim ve aile sağlığı çalışanlarına Cumartesi günleri ayda en az 8 saat nöbet tutma zorunluluğu getiren genelgeye tepki gösteren aile hekimi ve sağlık çalışanları İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.2%

8.3%

8.6%

6.1%

30.9%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan