• Zeytinburnu bekçileri göreve başladı
 • Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
 • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
 • Karneler alındı, tatil başladı
 • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

‘Dünyada Anne sütünün yerini tutacak hiçbir gıda yoktur’

Anne sütünün bebekler için oldukça büyük önem taşıdığı herkesçe bilinen bir gerçek. Özellikle son yıllarda yapılan paneller, verilen seminerler ve alınan eğitimlerle bu bilinç toplumda yayılmaya başladı. Medyada yapılan haberler ve yayınlanan kamu spotlarında da anne ve bebek sağlığı konusu en küçük ayrıntısıyla aktarılmaya devam etti. Mucizevi gıda anne sütünün bilinmeyenlerini Özel Sante Plus Hastanesi YÖNETİM KURULU BAŞKANI UZ. DR. BEHÇET KARA ile konuştuk. Kara, anne sütünü tek cümleyle şöyle özetledi. Dünyada hiçbir mama anne sütünün verdiği faydayı sağlayamaz. Anne sütünün bir damlası bile benim için çok kıymetlidir dedi.

26 Temmuz 2017 Çarşamba 09:19

‘ANNE SÜTÜ MİLYONLARCA ÇOCUĞUN ÖLÜMÜNÜN ÖNÜNE GEÇMİŞTİR’

Özel Sante Plus Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Uz. Dr. Behçet Kara, 1994 yılında dünya bilim adamlarının aldığı ortak karar vardı. Orada söylenen şey; Bugüne kadar anne sütünün olağanüstü özelliklerini açıklayan pek çok makale, kitap ve broşür yazılmıştır. Anne sütüyle ilgili yapılan çalışmalarda her gün yeni yeni özellikler keşfedilmektedir. Dolayısıyla bu konu için daha pek çok yazı yazılmalıdır ve yazılacaktır da. Bu aynı zamanda tıp mensubu ve çocuk hekimleri olan bizlerin aynı zamanda vicdani bir sorumluluğudur. Zira gerek dünyada gerekse ülkemizde mama üreticisi firmaların yoğun propagandası karşısında halkımız bilinçlenme anlamında yalnız bırakılmıştır. Ancak son yıllarda ilgili kurumlarımız ve meslektaşlarımız tarafından ciddi şekilde halkımız bilinçlendirilmiş, anneler yavrularını anne sütüyle beslemeleri için teşvik edilmiş ve edilmektedir. Anne sütü milyonlarca çocuğun ölümünü engelleyen, onların hastalanmasına mani olan çok değerli bir sıvıdır.  Toplumumuzda daha önceki yıllarda “İlk süt sağılıp atılmalı” yönünde yanlış bir bilgi vardı. Aslı böyle değil tabi ki. İlk süt bebek için çok önemli. Onun içerisindeki proteinler, minareller; demir, çinko, bakır, yağlar çok zengin ve daha kıvamlı. Kolostrumu alması her bebek için hayati önem taşıyor. Anne sütündeki yüksek değerler ilk emzirmeden sonra yavaş yavaş normale dönüyor. Kolostrumda (İlk Ağız Sütü)  bulunan her şey normalde olan oranından bir buçuk ya da iki kat daha zengindir. Anne sütünü ele aldığımızda; içerisinde proteinler, yağlar, minareller, vitaminler ve karbonhidratlar vardır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek çocuğun hastalanmasını engelleyen çok kıymetli maddeler bulunuyor. Anne sütünde en faydalı denilen proteinlerden de bulunur. Aminoasit bakımından da oldukça zengindir. Anne sütü alan bebekler, mama alanlar gibi obez olmaz. Anne sütündeki büyüme faktörleri de çok büyük önem taşıyor. Bunlar hücrelerin oluşmasını, büyümesini ve olgunlaşmasını sağlıyor. Beyin hücresi, deri, sinir büyüme faktörü, insülin ve insüline benzer büyüme faktörleri de anne sütünün içinde vardır dedi.

‘ANNE SÜTÜYLE BESLENEN BEBEKLER ENFEKSİYONLARA DAHA DİRENÇLİDİR’

Uz. Dr. Behçet Kara, Unutulmamalıdır ki bütün memelilerin beslenmesinde en faydalı olan kendi annelerinin sütüdür. Bu anlamda insan yavrusu olan bebeğin beslenmesinde en uygun en doğru seçim ve yeri doldurulamaz olan anne sütüdür. Zira anne sütü temiz, steril, bebeğin her an yanında uygun ısıda ve her türlü enfeksiyona karşı yan etkisi olmayan tek gıdadır. Nitekim yapılan araştırmalarda anne sütüyle beslenen bebeklerin ek gıda ile beslenen bebeklerden enfeksiyonlara (mikroplara) karşı çok daha dirençli olduğu görülmüştür. Bunun yanında anne sütüyle ilgili çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiği ve her çalışma sonucunda anne sütüyle ilgili olağanüstü bulgular ve faydalar saptanmaktadır. Ben burada anne sütünde bulunan elementlerin, proteinlerin, karbonhidratların diğer sütlere göre farklılıklarından bahsetmeyeceğim. Öyleki  yapılan çalışmalarda annenin doğurduğu insan yavrusunun kilosuna ve ayına göre kendi sütünün bileşiminde de farklılıklar görülmektedir. Nitekim 2 kg ağırlığında bebek dünyaya getiren annenin süt bileşimiyle 3.5 kiloluk bebek dünyaya getirmiş annenin süt bileşimleri de çok farklıdır. İşin enteresan tarafı bu farklı ağırlıkta doğan bebeklerin annelerinin süt bileşimleri kendi bebeğinin bedensel ve zihinsel olarak gelişmesi için en ideal olduğu tespit edilmiştir.  Burada da her yerde olduğu gibi Allah'ın lütfunu görmekteyiz. Yani Cenab-ı Hak doğan masum, bakıma muhtaç insan yavrusuna en ideal gıdayı sunmaktadır. Burada anneye düşen görev Allah'ın lütfettiği bu olağanüstü gıdayı kirletmemek, onun özelliğini bozmamak ve mutlaka çok sevdiği yavrusuna onu saf hali ile arz etmesi gerekmektedir. Bu harika gıdanın bozulması ve özelliğinin kaybedilmesi demekten şunu kastediyorum; annenin sigara ve alkol madde bağımlılığı denen sakıncalı alışkanlıklardan kesinlikle uzak durması demektir. Gerçekten sigara ve alkol anne sütünün bütün olumlu özelliklerini bozmaktadır ve tabir caiz ise onu zehire dönüştürmektedir. Özetle bebek beslenmesinde annelere düşen görev ''anne sütü kadar helal'' özdeyişinde kendini bulan gıdanın kendi yavrusuna kirletilmeden, özelliğini bozmadan yavrusuna arz etmesidir dedi.

‘EMZİREN ANNELERDE MEME KANSERİ ORANI AZALIR’

Özel Sante Plus Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Uz. Dr. Behçet Kara, Anne sütüyle beslenen bebeklerin ileride adaptasyonlarının yüksek olduğu saptandığını söyledi. Kara sözlerine şöyle devam etti. Bir de anne sütü alan bebeklerde diş çürüklerinin, çene bozukluklarının daha geç oluştuğu, çukur damak dediğimiz tarzdaki rahatsızlıkların da oluşmadığı belirlenmiştir. Kısacası anatomik yapı olarak ağız şekillenmiş oluyor. Obez olmaz. Kalp hastalıkları riski daha düşüktür. Bağırsak hastalıkları ve alerjik rahatsızlıkların oluşmadığı da ispatlanmıştır. Anne sütünün Bebeklere faydasını anlatmakla bitirimeyiz fakat bunun yanında anneler için de hayati önemi vardır. Emziren annelerin göğsünde meme kanseri riski azalıyor. Ayrıca annelerde dinamizmin arttığı saptanmıştır. En güzeli de kendisi ve çocuğu arasında çok güzel duygusal bir bağ oluşuyor. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi? Dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL RÖPORTAJPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • ‘Dünyada Anne sütünün yerini tutacak hiçbir gıda yoktur’

  ‘Dünyada Anne sütünün yerini tutacak hiçbir gıda yoktur’

  Anne sütünün bebekler için oldukça büyük önem taşıdığı herkesçe bilinen bir gerçek. Özellikle son yıllarda yapılan paneller, verilen seminerler ve alınan eğitimlerle bu bilinç toplumda yayılmaya başladı. Medyada yapılan haberler ve yayınlanan kamu spotlarında da anne ve bebek sağlığı konusu en küçük ayrıntısıyla aktarılmaya devam etti. Mucizevi gıda anne sütünün bilinmeyenlerini Özel Sante Plus Hastanesi YÖNETİM KURULU BAŞKANI UZ. DR. BEHÇET KARA ile konuştuk. Kara, anne sütünü tek cümleyle şöyle özetledi. Dünyada hiçbir mama anne sütünün verdiği faydayı sağlayamaz. Anne sütünün bir damlası bile benim için çok kıymetlidir dedi.

 • Riskli gebelik nasıl anlaşılır? Riskli gebeliklerde nelere dikkat etmelisiniz?

  Riskli gebelik nasıl anlaşılır? Riskli gebeliklerde nelere dikkat etmelisiniz?

  Sante Plus Hastanesi Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Figen KIR ŞAHİN hocamızla riskli gebelik ne demek ve bu tür hastaların nasıl takip edilmesi gerektiğine dair bir söyleşi yaptık. Hocamız Riskli gebelikle ilgili Zeytinburnu Haber Gazetesine çok özel açıklamalar yaptı.

 • İdrar kaçırma hayatımızı nasıl felç ediyor?

  İdrar kaçırma hayatımızı nasıl felç ediyor?

  Türkiye'nin şifa kapısı Avrasya Hospital'den Üroloji Uzmanı Op. Dr. Arman Çitçi; hayatın ve yaşlanmanın olağan bir getirisi olarak kabul edilebilen idrar kaçırma şikayetlerinin çözümü olduğunu söylüyor

 • İdrar kaçırma (enkontinans) hayatı nasıl kısıtlıyor?

  İdrar kaçırma (enkontinans) hayatı nasıl kısıtlıyor?

  Avrasya Hospital’den Op.Dr.Arman Çitçi; hayatın ve ilerleyen yaşın olağan bir getirisi olarak kabul edilebilen idrar kaçırma şikayetlerini anlattı.

 • Avrasya Hospital hem şifa hem de iş kapısı oldu

  Avrasya Hospital hem şifa hem de iş kapısı oldu

  Özel Avrasya Hospital İş Kur destekleri kapsamında onlarca genci iş başı yaptırarak meslek öğrenmelerine katkı yaptı. Pratik uygulamada kuruma uyum sağlayan onlarca kişi sürekli işe alındı.

 • Domuz Gribinin belirtileri ve korunma yolları

  Domuz Gribinin belirtileri ve korunma yolları

  Avrasya Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ali Talay son günlerde yeniden adı sıklıkla duyulmaya başlanan Domur Gribini ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

 • 'Tercihimiz Normal Doğum'

  'Tercihimiz Normal Doğum'

  Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) yapan annelerden, Op. Dr. Belgin Harzadın ve Doğum Koçu Ebe Elif Polat Demiröz’e anlamlı hediye.

 • Seyitnizam Mahallesinde Dolandırıcılık Operasyonu

  Seyitnizam Mahallesinde Dolandırıcılık Operasyonu

  Zeytinburnu'nda, sahte diş doktorluğu yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli hakkında adli işlem yapıldı.

 • Zeytinburnu AKDEM'den Ücretsiz Hidroterapi Tedavisi

  Zeytinburnu AKDEM'den Ücretsiz Hidroterapi Tedavisi

  Doğuştan ya da sonradan oluşan bedensel veya nörolojik engellerin havuz içerisinde uygulanan fiziksel tedavi yöntemiyle en alt düzeye indirilmesini sağlayan Hidroterapi yöntemi, Zeytinburnu Belediyesi’nin oluşturduğu ücretsiz imkanlar sayesinde birçok engelli vatandaşın umut kaynağı haline geldi.

 • Şifa Kapısı Avrasya Hospital 15 Yaşında

  Şifa Kapısı Avrasya Hospital 15 Yaşında

  Avrasya Hospital Ailesi 15. yılını sağlık çalışanları ve dostlarıyla birlikte 2015 yeni yıla az bir süre kala Kıdem Ödülleri Töreninde bir araya geldi.

 • Aile Hekimlerinden Dilekçeli Eylem

  Aile Hekimlerinden Dilekçeli Eylem

  12 Aralık 2014 Cuma 16:44 Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan ve 1 Ocak itibariyle aile sağlığı merkezlerinde görevli hekim ve aile sağlığı çalışanlarına Cumartesi günleri ayda en az 8 saat nöbet tutma zorunluluğu getiren genelgeye tepki gösteren aile hekimi ve sağlık çalışanları İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

 • İstanbul’un İlk Tohum Takas Şenliği Zeytinburnu'nda

  İstanbul’un İlk Tohum Takas Şenliği Zeytinburnu'nda

  Doğal tedavi ve geleneksel tıp dendiğinde ilk akla gelen merkez haline dönüşen Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi, Türkiye’nin doğal florasını koruma altına almak ve biyo çeşitliliği arttırmak amacıyla yeni bir projeyi hayata geçiriyor.

 • Sağlık Turizminde Robotik Cerrahi Dönemi

  Sağlık Turizminde Robotik Cerrahi Dönemi

  Dünyanın en gözde turizm destinasyonları arasında yer alan Türkiye, bu başarısını sağlık turizmi alanındaki çalışmalarıyla taçlandırmak istiyor.

 • Sağlık Çalışanları Zeytinburnu'nda Nöbet Eylemi yaptı

  Sağlık Çalışanları Zeytinburnu'nda Nöbet Eylemi yaptı

  Zeytinburnu'ndaki İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü yakınlarında toplanan Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanları nöbet eylemi yaptı

 • Zeytinburnu'nda Sağlığa Dev Yatırım

  Zeytinburnu'nda Sağlığa Dev Yatırım

  Sağlık Bakanlığı ve Zeytinburnu Belediyesi'nce ortaklaşa gerçekleştirilen yatırım ve projeler, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun da katıldığı bir törenle hizmete açıldı.

 • Z.BurnuTıp Merkezinde Lazer Epilasyon Bölümü açıldı

  Z.BurnuTıp Merkezinde Lazer Epilasyon Bölümü açıldı

  Zeytinburnu Tıp Merkezi Lazer Epilasyon Bölümü Hizmete girdi. Epilasyon bölümünde modern epilasyon yöntemleriyle hizmet vermektedir.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.6%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan