‘ANNE SÜTÜ MİLYONLARCA ÇOCUĞUN ÖLÜMÜNÜN ÖNÜNE GEÇMİŞTİR’

Özel Sante Plus Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Uz. Dr. Behçet Kara, 1994 yılında dünya bilim adamlarının aldığı ortak karar vardı. Orada söylenen şey; Bugüne kadar anne sütünün olağanüstü özelliklerini açıklayan pek çok makale, kitap ve broşür yazılmıştır. Anne sütüyle ilgili yapılan çalışmalarda her gün yeni yeni özellikler keşfedilmektedir. Dolayısıyla bu konu için daha pek çok yazı yazılmalıdır ve yazılacaktır da. Bu aynı zamanda tıp mensubu ve çocuk hekimleri olan bizlerin aynı zamanda vicdani bir sorumluluğudur. Zira gerek dünyada gerekse ülkemizde mama üreticisi firmaların yoğun propagandası karşısında halkımız bilinçlenme anlamında yalnız bırakılmıştır. Ancak son yıllarda ilgili kurumlarımız ve meslektaşlarımız tarafından ciddi şekilde halkımız bilinçlendirilmiş, anneler yavrularını anne sütüyle beslemeleri için teşvik edilmiş ve edilmektedir. Anne sütü milyonlarca çocuğun ölümünü engelleyen, onların hastalanmasına mani olan çok değerli bir sıvıdır.  Toplumumuzda daha önceki yıllarda “İlk süt sağılıp atılmalı” yönünde yanlış bir bilgi vardı. Aslı böyle değil tabi ki. İlk süt bebek için çok önemli. Onun içerisindeki proteinler, minareller; demir, çinko, bakır, yağlar çok zengin ve daha kıvamlı. Kolostrumu alması her bebek için hayati önem taşıyor. Anne sütündeki yüksek değerler ilk emzirmeden sonra yavaş yavaş normale dönüyor. Kolostrumda (İlk Ağız Sütü)  bulunan her şey normalde olan oranından bir buçuk ya da iki kat daha zengindir. Anne sütünü ele aldığımızda; içerisinde proteinler, yağlar, minareller, vitaminler ve karbonhidratlar vardır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek çocuğun hastalanmasını engelleyen çok kıymetli maddeler bulunuyor. Anne sütünde en faydalı denilen proteinlerden de bulunur. Aminoasit bakımından da oldukça zengindir. Anne sütü alan bebekler, mama alanlar gibi obez olmaz. Anne sütündeki büyüme faktörleri de çok büyük önem taşıyor. Bunlar hücrelerin oluşmasını, büyümesini ve olgunlaşmasını sağlıyor. Beyin hücresi, deri, sinir büyüme faktörü, insülin ve insüline benzer büyüme faktörleri de anne sütünün içinde vardır dedi.

‘ANNE SÜTÜYLE BESLENEN BEBEKLER ENFEKSİYONLARA DAHA DİRENÇLİDİR’

Uz. Dr. Behçet Kara, Unutulmamalıdır ki bütün memelilerin beslenmesinde en faydalı olan kendi annelerinin sütüdür. Bu anlamda insan yavrusu olan bebeğin beslenmesinde en uygun en doğru seçim ve yeri doldurulamaz olan anne sütüdür. Zira anne sütü temiz, steril, bebeğin her an yanında uygun ısıda ve her türlü enfeksiyona karşı yan etkisi olmayan tek gıdadır. Nitekim yapılan araştırmalarda anne sütüyle beslenen bebeklerin ek gıda ile beslenen bebeklerden enfeksiyonlara (mikroplara) karşı çok daha dirençli olduğu görülmüştür. Bunun yanında anne sütüyle ilgili çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiği ve her çalışma sonucunda anne sütüyle ilgili olağanüstü bulgular ve faydalar saptanmaktadır. Ben burada anne sütünde bulunan elementlerin, proteinlerin, karbonhidratların diğer sütlere göre farklılıklarından bahsetmeyeceğim. Öyleki  yapılan çalışmalarda annenin doğurduğu insan yavrusunun kilosuna ve ayına göre kendi sütünün bileşiminde de farklılıklar görülmektedir. Nitekim 2 kg ağırlığında bebek dünyaya getiren annenin süt bileşimiyle 3.5 kiloluk bebek dünyaya getirmiş annenin süt bileşimleri de çok farklıdır. İşin enteresan tarafı bu farklı ağırlıkta doğan bebeklerin annelerinin süt bileşimleri kendi bebeğinin bedensel ve zihinsel olarak gelişmesi için en ideal olduğu tespit edilmiştir.  Burada da her yerde olduğu gibi Allah'ın lütfunu görmekteyiz. Yani Cenab-ı Hak doğan masum, bakıma muhtaç insan yavrusuna en ideal gıdayı sunmaktadır. Burada anneye düşen görev Allah'ın lütfettiği bu olağanüstü gıdayı kirletmemek, onun özelliğini bozmamak ve mutlaka çok sevdiği yavrusuna onu saf hali ile arz etmesi gerekmektedir. Bu harika gıdanın bozulması ve özelliğinin kaybedilmesi demekten şunu kastediyorum; annenin sigara ve alkol madde bağımlılığı denen sakıncalı alışkanlıklardan kesinlikle uzak durması demektir. Gerçekten sigara ve alkol anne sütünün bütün olumlu özelliklerini bozmaktadır ve tabir caiz ise onu zehire dönüştürmektedir. Özetle bebek beslenmesinde annelere düşen görev ''anne sütü kadar helal'' özdeyişinde kendini bulan gıdanın kendi yavrusuna kirletilmeden, özelliğini bozmadan yavrusuna arz etmesidir dedi.

‘EMZİREN ANNELERDE MEME KANSERİ ORANI AZALIR’

Özel Sante Plus Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Uz. Dr. Behçet Kara, Anne sütüyle beslenen bebeklerin ileride adaptasyonlarının yüksek olduğu saptandığını söyledi. Kara sözlerine şöyle devam etti. Bir de anne sütü alan bebeklerde diş çürüklerinin, çene bozukluklarının daha geç oluştuğu, çukur damak dediğimiz tarzdaki rahatsızlıkların da oluşmadığı belirlenmiştir. Kısacası anatomik yapı olarak ağız şekillenmiş oluyor. Obez olmaz. Kalp hastalıkları riski daha düşüktür. Bağırsak hastalıkları ve alerjik rahatsızlıkların oluşmadığı da ispatlanmıştır. Anne sütünün Bebeklere faydasını anlatmakla bitirimeyiz fakat bunun yanında anneler için de hayati önemi vardır. Emziren annelerin göğsünde meme kanseri riski azalıyor. Ayrıca annelerde dinamizmin arttığı saptanmıştır. En güzeli de kendisi ve çocuğu arasında çok güzel duygusal bir bağ oluşuyor. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi? Dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL RÖPORTAJ