Gebeliğin riskli bir gebelik olup olmadığını nasıl anlaşılır?

Artık her kadın gebelik planladığı andan itibaren kadın doğum hekimiyle irtibata geçmesi gerektiğini rutin bazı araştırmalardan geçtikten sonra gebelik planlaması gerektiğini Özellikle aşağıda belirtilen risk faktörü olan kişilerin hekim tarafından gebelik planlandığı andan itibaren görülmesi gerektiği;

•Anne adayının yaşı ( 18 yaş altı ve 35 yaş ve üzeri )
•Tekrarlayan düşük öyküsü olanlar
•Aile ağacında ya da önceki çocuklarında genetik bir hastalık öyküsü olanlar
•Rh ya da ABO kan uyuşmazlığı olanlar
•Çoğul gebelikler
•Gebeliği sırasında zararlı etkenlere maruz kalmış olanlar ( röntgen ışınları, ilaçlar, kimyasal maddeler vs.)
•Gebelik öncesinde var olan ya da gebelik sırasında ortaya çıkan, anneye ait sistemik hastalıklar ( kalp hastalıkları, diabet, troid hastalıkları, hipertansiyon, epilepsi ve bazı kan hastalıkları gibi )
Ve gebelik planlandığı andan itibaren folik asit desteği alması gerektiğini çok iyi biliyor.

Çocuk sahibi olmayı planlayan çiftler gebelik sürecinde ne sıklıkta kontrole gitmelidir?

Bu konuda hekim olarak bize büyük görev düştüğünün farkındayız. Ve Sante Plus Hastanesi olarak böyle bir imkanı bize sunduğunuz için minnettarız.

-Bir gebeliğin riskli olup olmadığını belirlememiz için  gebenin gebeliğin belirlendiği ilk anda hekimine giderek, gebeliğin normal bir gebelik mi olduğunun değerlendikten sonra, gebeliğin ilk üç ayında 1kez, ikinci üç ayında 1 kez,üçüncü ayında 1 kez olmak üzere en az 3 kez kadın doğum hekimi tarafından değerlendirilmesi gerekmekte.

- Özellikle halk arasında zeka testi olarak bilinen 11-14 hafta arasında yapılan ense kalınlığı ölçümü ve anne kanından bakılan ikili test bebeğe dair genetik bir hastalığın olup olmadığının konusunda uzman bir perinatolog tarafında değerlendirilmesi çok büyük önem arzetmekte. Yapılan bu testi sadece zeka testi olarak tanımlamak yanlış, bebeğin kalp hastalıkları da dahil olmak üzere pek çok hastalığının erken aşamada tespit edilebilmesi için mutlaka yaptırılmasını önerdiğimiz bir test.

-İkinci önemli zaman dilimi gebeliğin 20-23 haftası arasında (halk arasında renkli ultrason olarak bilinen) bebeğin tüm vücut organlarının ayrıntılı olarak ultrasonografi (2. Düzey ultrason) ile değerlendirilmesi gerekmekte. Bu dönemde bebeğin gelişimine dair bir problem olup olmadığı saptanabildiği gibi dudak damak yarığı, kalp hastalıkları gibi doğuştan gelen organ gelişim kusurları belirlenebilmektedir.

Gebelerin üçüncü üç aylık dönemde hekimin gitmesi bebekte gelişme geriliği olup olmadığının değerlendirilmesi aynı zamanda annenin gebelikte gelişebilecek tansiyon gebelik şekeri gibi durumların tanı ve tedavisinin zamanında yapılabilmesi için çok önemli.

Gebelere 24-26 hafta civarında şeker yükleme testi yaptırmasını kesinlikle öneriyoruz. Özellikle ailesinde şeker hastalığı olanlar, 4 kg üzerinde bebek doğum hikayesi olan kadınlar bu testi kesinlikle ihmal etmemeliler.
Sizin vesilenizle buradan  tüm anne adaylarına sağlıklı mutlu huzurlu bir gebelik , sağlıklı ve hayırlı evlatlar temennimi de iletmek istiyorum.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ