• Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınlarıyla Dünyaya açılıyor
 • Narkotik Eğitim Tır'ı Zeytinburnu'nda
 • Zeytinburnu Belediyesinde den Öğrencilere Aşure ikramı
 • Tüm Anadolu’yu Bir Saatte Gezme Fırsatı!
 • Zeytinburnu Kültür Sanat yeni sezonu açtı
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

İdrar kaçırma hayatımızı nasıl felç ediyor?

Türkiye'nin şifa kapısı Avrasya Hospital'den Üroloji Uzmanı Op. Dr. Arman Çitçi; hayatın ve yaşlanmanın olağan bir getirisi olarak kabul edilebilen idrar kaçırma şikayetlerinin çözümü olduğunu söylüyor

16 Mart 2016 Çarşamba 09:54

İdrar kaçırma her yaşta ortaya çıkabilmekle birlikte çoğunlukla, çocuklarda, ileri yaşlardaki hastalarda, kadınlarda ve erkeklerde görülebilmektedir. Fakat kadınlarda erkeklere göre idrar kaçırma daha fazladır. Genellikle yaşlı hastalar utandıkları için bu sorunu yakınlarından gizlerler ve meseleyi kendi kendilerine halletmeye çalışırlar. Gençlerde ise hafif idrar kaçırma çok sık olmadığı takdirde üzerinde durulması gerekmeyen ve doktora gitmeye lüzum görülmeyen bir sorun olarak algılanır. Halbuki, baştan itibaren alınacak önlemlerle yaşlılıkta sorunun daha da büyümesi önlenebilir. İşte bu hafta son derece önemli bulduğum konulardan biri olan Enkontinans yani idrar kaçırma ile ilgili olarak Avrasya Hospital Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Arman Çitçi şu önemli noktaların altını çizdi.

İdrar Kaçırmayı Nasıl Tarif Edebiliriz?

İdrarı tutamama ve idrar kaçırma problemleri son yıllarda özellikle kadınlarda sosyal hayatı oldukça etkileyen önemli sorunlardan biri hale geldi. İdrar kaçırma problemleri kadınlarda erkeklere göre iki kez daha sık görülür. Kadınlardaki sıklığı değişik yayınlara göre  %14 - 49 arasında değişmektedir. kaçırmak hayati tehlikesi olan bir olay olmamakla beraber, daha çok sosyal bir problemdir. Kişiye utanç verici, kendine güvenini sarsıcı ve sosyal davranışlarını değiştirici olabilir.

Kimlerde İdrar Kaçırma Sıklığı Artmaktadır?

Görülme sıklığı yaşla birlikte artsa da yaşlanmanın getirdiği doğal bir bulgu olarak kabul edilmemelidir. Görülme sıklığını arttıran diğer faktörler arasında:

Cinsiyet (Kadın olmak)

Çok sayıda çocuk doğurmak (parite)

Irksal yatkınlığın olması

Ailesel yatkınlık (bağ dokusu elastikiyetinin az oluşu)

Menopoza girmek

Sigara kullanmak

Uzun süreli kabızlık şikayetlerinin (konstipasyon) olması

Şişmanlık (obezite)

Geçirilmiş jinekolojik cerrahi ameliyatlar sayılabilir.

İdrar Kaçırma Nasıl Oluşur?

İdrar kaçırma şikayetleri kişinin günlük hayatını belirgin düzeyde kısıtlayan, ev ve iş yerinden uzaklaşamamasına sebep olan özellikle orta yaş ve üstü bayanlarda ve erkeklerde hayli yaygın olan tatsız bir sorundur.

İdrar kaçırma şikayetleri 4 alt grupta karşımıza çıkmaktadır.

Total enkontinans; idrar kaçırma tarzında mesane hiçbir şekilde idrar depolayamaz, böbrekten mesaneye akan tüm idrar tamamen dışarı bırakılır. Kişi bunun farkındadır veya değildir.

Sıkışma enkontinansı; kişinin idrarı olduğunu fark ettiği koşulda idrarını bekletememe ve erteleyememesi sonucu idrarını kaçırmasıdır. Kişi sıkıntının fazlasıyla farkında olup, belirgin düzeyde eziyet çekmektedir. Çünkü mesanenin doluluk algılaması ve hassasiyeti üst düzeydedir.Bu tip idrar kaçırma enfeksiyonlar,taşlar,idrar yolu tüberkülozu veya mesane tümörlerinde karşımıza çıkmaktadır.

Stres enkontinans; karın içi basıncın artışı sonucu damlalar halinde veya daha fazla idrar kaçırmadır. Kişi genelde farkındadır. Özellikle gülerken hapşururken, sandalyeden doğrulurken, öksürürken kaçırma olur.

Taşma enkontinansı; idrar yolu darlıkları veya prostata bağlı tıkanıklar sonucu boşaltılamayan idrar torbasındaki taşan idrarın kaçmasıdır. Gençlerde görülebileceği gibi yaşlıların prostat hastalığında da karşımıza çıkabilir.

Enkontinans Belirtileri Nelerdir?

Tüm bu kaçırma tarzlarının içinde en çok saklanılan hekime başvurmaya çekinilen tarz orta ve üstü yaş bayanlarda gözlenen stress enkontinanstır. Zira bu tip idrar kaçırma yaşanan doğumların, geçirilen müdahalelerin ve menopozun gelmesiyle ortaya çıkan hormonal değişikliklerin neticesinde kadındaki anatomik yapının değişmesi sonucudur. Genellikle kişiyi “bezlenmeye” zorunlu kılar, evden çıkmaya, ziyaretlere katılmaya mani olur. Bu tip hastalarda mesane depolama görevini sağlayan yani idrar kaçmasını engelleyen adalelerin zayıflamasıyla beraber, pelvis yapısının sarkması sonucunda idrar torbasının aşağı ve dışarı doğru yönelmesi idrar kaçırmaya yol açmaktadır. Bazen hasta temizlik yaptığında bu  sarkmayı eliyle dahi rahatlıkla hissedebilir veya hekim bunu muayenede tespit eder.

İdrar Kaçırma Sorunu Olan Hastalar Ne Yapmalıdır?

Yapılması gereken hastanın kadın doğum uzmanına başvurmakla beraber Üroloji(Bevliye) uzmanınca da değerlendirilmesidir. Zira ilaç tedavisinin başarısız olduğu olgularda sadece jinekolojik bir yaklaşımla ameliyat tercihi her zaman iyi netice veremeyebilmektedir. Halbuki mesaneyi koruyucu tarzda mesane askı ameliyatlarının yapılması hastanın uzun yıllar idrar kaçırma korkusu ve sıkıntısı olmadan yaşamasını sağlayabilir.

Böyle bir hastanın değerlendirilmesinde röntgen incelemelerinin yanında ürodinami (mesanenin işlevsel incelemesi) testlerinin yapılması son derece önemlidir. Ürodinamik inceleme hastanın hangi tedavi ve/veya ameliyattan yarar göreceği konusunda hekimi yönlendirir. O halde stres enkontinans yakınması olan kişinin üroloji hekimince de değerlendirilmiş olmasının son derece önemli olduğu açıktır.

Hastanemizde bu tip yakınmaların üroloji ve kadın doğum uzmanınca koordineli değerlendirilmesi ve tedavinin ortak şekilde planlanıyor olması hayli iyi sonuçlar vermektedir. Toplumumuzda hayatın ve yaşlanmanın olağan bir getirisi olarak kabul edilebilen idrar kaçırma şikayetlerinin çözümü mümkündür. Kişinin; eve bağlılığı, işten kaçar, sokağa çıkmaktan korkar bir hayat sürmesindense bu işin çözümünün olduğunun bilincinde sağlık kuruluşlarına başvurması teknolojinin bize sunduğu çözümlerdendir. Çekincesiz ve rahat bir yaşam dileriz…

İdrar kaçırma tedavisi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için iletişim hattı: 0 212 665 50 50   www.avrasyahospital.com.trPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Uzm. Dr. Fatıma Karakaya: Baş ağrısını hafife almayın!

  Uzm. Dr. Fatıma Karakaya: Baş ağrısını hafife almayın!

  Hem kendimizin dillendirdiği, hem de çevremizdekilerden en sık duyduğumuz sağlık şikayetlerinden biri de baş ağrılarıdır. Sante Plus Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Fatıma Karakaya, Baş ağrısı diyerek geçmeyin ve baş ağrısını hafife almayın, Baş ağrısı toplumumuzda nöroloji polikliniğe başvurulan şikayetler arasında en başında gelir dedi.

 • "Sıcak ve aşırı nem kalp sağlığını olumsuz etkiliyor"

  Sante Plus Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi'nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr M. Fatih Güneş, yüksek nemin hissedilen sıcaklığı arttırdığını, bunun da kalp sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi. Tüm yurdu etkisi altına alan sıcak hava dalgasıyla ilgili uyarılarda bulunan Uzm. Dr M. Fatih Güneş, herkesin dikkatli olmasını istedi. Aşırı sıcak hava ve neme bağlı tansiyon, beyin kanaması, kalp ve damar gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini aktaran Güneş, özellikle nemli iklimde yaşayanların kalp sağlığı açısından daha çok sorunla karşılaşabileceğini vurguladı.

 • ‘Dünyada Anne sütünün yerini tutacak hiçbir gıda yoktur’

  ‘Dünyada Anne sütünün yerini tutacak hiçbir gıda yoktur’

  Anne sütünün bebekler için oldukça büyük önem taşıdığı herkesçe bilinen bir gerçek. Özellikle son yıllarda yapılan paneller, verilen seminerler ve alınan eğitimlerle bu bilinç toplumda yayılmaya başladı. Medyada yapılan haberler ve yayınlanan kamu spotlarında da anne ve bebek sağlığı konusu en küçük ayrıntısıyla aktarılmaya devam etti. Mucizevi gıda anne sütünün bilinmeyenlerini Özel Sante Plus Hastanesi YÖNETİM KURULU BAŞKANI UZ. DR. BEHÇET KARA ile konuştuk. Kara, anne sütünü tek cümleyle şöyle özetledi. Dünyada hiçbir mama anne sütünün verdiği faydayı sağlayamaz. Anne sütünün bir damlası bile benim için çok kıymetlidir dedi.

 • Riskli gebelik nasıl anlaşılır? Riskli gebeliklerde nelere dikkat etmelisiniz?

  Riskli gebelik nasıl anlaşılır? Riskli gebeliklerde nelere dikkat etmelisiniz?

  Sante Plus Hastanesi Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Figen KIR ŞAHİN hocamızla riskli gebelik ne demek ve bu tür hastaların nasıl takip edilmesi gerektiğine dair bir söyleşi yaptık. Hocamız Riskli gebelikle ilgili Zeytinburnu Haber Gazetesine çok özel açıklamalar yaptı.

 • İdrar kaçırma hayatımızı nasıl felç ediyor?

  İdrar kaçırma hayatımızı nasıl felç ediyor?

  Türkiye'nin şifa kapısı Avrasya Hospital'den Üroloji Uzmanı Op. Dr. Arman Çitçi; hayatın ve yaşlanmanın olağan bir getirisi olarak kabul edilebilen idrar kaçırma şikayetlerinin çözümü olduğunu söylüyor

 • İdrar kaçırma (enkontinans) hayatı nasıl kısıtlıyor?

  İdrar kaçırma (enkontinans) hayatı nasıl kısıtlıyor?

  Avrasya Hospital’den Op.Dr.Arman Çitçi; hayatın ve ilerleyen yaşın olağan bir getirisi olarak kabul edilebilen idrar kaçırma şikayetlerini anlattı.

 • Avrasya Hospital hem şifa hem de iş kapısı oldu

  Avrasya Hospital hem şifa hem de iş kapısı oldu

  Özel Avrasya Hospital İş Kur destekleri kapsamında onlarca genci iş başı yaptırarak meslek öğrenmelerine katkı yaptı. Pratik uygulamada kuruma uyum sağlayan onlarca kişi sürekli işe alındı.

 • Domuz Gribinin belirtileri ve korunma yolları

  Domuz Gribinin belirtileri ve korunma yolları

  Avrasya Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ali Talay son günlerde yeniden adı sıklıkla duyulmaya başlanan Domur Gribini ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

 • 'Tercihimiz Normal Doğum'

  'Tercihimiz Normal Doğum'

  Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) yapan annelerden, Op. Dr. Belgin Harzadın ve Doğum Koçu Ebe Elif Polat Demiröz’e anlamlı hediye.

 • Seyitnizam Mahallesinde Dolandırıcılık Operasyonu

  Seyitnizam Mahallesinde Dolandırıcılık Operasyonu

  Zeytinburnu'nda, sahte diş doktorluğu yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli hakkında adli işlem yapıldı.

 • Zeytinburnu AKDEM'den Ücretsiz Hidroterapi Tedavisi

  Zeytinburnu AKDEM'den Ücretsiz Hidroterapi Tedavisi

  Doğuştan ya da sonradan oluşan bedensel veya nörolojik engellerin havuz içerisinde uygulanan fiziksel tedavi yöntemiyle en alt düzeye indirilmesini sağlayan Hidroterapi yöntemi, Zeytinburnu Belediyesi’nin oluşturduğu ücretsiz imkanlar sayesinde birçok engelli vatandaşın umut kaynağı haline geldi.

 • Şifa Kapısı Avrasya Hospital 15 Yaşında

  Şifa Kapısı Avrasya Hospital 15 Yaşında

  Avrasya Hospital Ailesi 15. yılını sağlık çalışanları ve dostlarıyla birlikte 2015 yeni yıla az bir süre kala Kıdem Ödülleri Töreninde bir araya geldi.

 • Aile Hekimlerinden Dilekçeli Eylem

  Aile Hekimlerinden Dilekçeli Eylem

  12 Aralık 2014 Cuma 16:44 Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan ve 1 Ocak itibariyle aile sağlığı merkezlerinde görevli hekim ve aile sağlığı çalışanlarına Cumartesi günleri ayda en az 8 saat nöbet tutma zorunluluğu getiren genelgeye tepki gösteren aile hekimi ve sağlık çalışanları İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

 • İstanbul’un İlk Tohum Takas Şenliği Zeytinburnu'nda

  İstanbul’un İlk Tohum Takas Şenliği Zeytinburnu'nda

  Doğal tedavi ve geleneksel tıp dendiğinde ilk akla gelen merkez haline dönüşen Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi, Türkiye’nin doğal florasını koruma altına almak ve biyo çeşitliliği arttırmak amacıyla yeni bir projeyi hayata geçiriyor.

 • Sağlık Turizminde Robotik Cerrahi Dönemi

  Sağlık Turizminde Robotik Cerrahi Dönemi

  Dünyanın en gözde turizm destinasyonları arasında yer alan Türkiye, bu başarısını sağlık turizmi alanındaki çalışmalarıyla taçlandırmak istiyor.

 • Sağlık Çalışanları Zeytinburnu'nda Nöbet Eylemi yaptı

  Sağlık Çalışanları Zeytinburnu'nda Nöbet Eylemi yaptı

  Zeytinburnu'ndaki İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü yakınlarında toplanan Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanları nöbet eylemi yaptı

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.4%

8.3%

8.6%

6.1%

30.6%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan