Türkiye’den yüzlerce tarım üreticisi, 7 Eylül’de Tohum Takas Şenliği’nde buluşacak. Balıklı Rum, Surp Pirgiç ve Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi gibi 500 yıllık sağlık kuruluşlarına ev sahipliği yapan Zeytinburnu’nu bir yandan geleneksel tıp uygulamalarının merkezi haline gelirken bir yandan da doğal tohum bankasına dönüşüyor.

Mesir macununun mucidi olan ve kabri Zeytinburnu’nda bulunan Merkezefendi’den yola çıkan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde sağlık merkezi olarak kullanılan ilçenin bu özelliğini yeniden ortaya çıkarmak için Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali’ni başlattı. Uluslararası boyutta gerçekleştirilen festivalde geleneksel tıp uygulamaları tartışılırken belediye dikkatleri bölgeye çekmek için Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle de Türkiye’nin ilk ve tek Tıbbi Bitkiler Bahçesi’ni oluşturdu. Toplam 14 bin metrekare alan üzerine kurulan bahçede bugün 800’e yakın tıbbi bitki türü yetiştiriliyor. Bahçede bir de tıbbi araştırmalar yapan Sağlık Araştırmaları Merkezi kuruldu. Birçok üniversite ile işbirliği içinde olan merkezde tıbbi bitkiler laboratuarı ve herbaryum (bitki arşivi) bulunuyor.

Bir yandan geleneksel tıp alanındaki araştırmalarını sürdüren merkez bir yandan da Türkiye’nin doğal florasını koruma altına almak ve biyoçeşitliliği arttırmak için İstanbul’da ilk kez gerçekleştirilecek olan Tohum takas Şenliği düzenliyor. 7 Eylül’de Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde gerçekleştirilecek olan şenlikte Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce tarım üreticisi bir araya gelecek. Şenlik kapsamında üreticiler ellerinde bulunan doğal tohumları birbirleriyle takas edecek. Şenlik gün boyu devam edecek.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ