Zeytinburnu'ndaki İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü yakınlarında toplanan Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanları ve sağlık çalışanları oluşturduğu bir grup, "Hastanede nöbet tutmayacağız", "Angarya çalışma istemiyoruz", "Direne direne kazanacağız" ve "Nöbete hayır" şeklinde sloganlar atarak, "Birinci basamak hekimiyiz, acil değil", "Acilde nöbet tutmayacağız", "Doktoruma dokunma" ve "Günde 50 randevu kimseye iyi gelmez" yazılı dövizler taşıdı.
 
Grup bir süre slogan attıktan sonra basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını grup adına Ece Gürgüt okudu. Gürgüt, "Suriye'de yaşanan savaş ile halkımız birçok salgın hastalık riskiyle karşı karşıya kalmıştır. Yıllar önce kökünü kuruttuğumuz çocuk felci, toplumu tehdit etmeye başlamış, kızamık ve su çiçeği salgın düzeyine varmıştır.

Koruyucu sağlık hizmetlerine en çok ihtiyaç duyacağımız hassas bir dönemden geçerken, aşı kampanyalarını sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinden alınan desteklerle yürütürken, yani çocuklarımıza aşı yapacak sağlık çalışanı bulmakta zorlanırken, bu alanı en iyi bilen, yürüten, birinci basamak sağlık çalışanlarını ayrı bir mesleki eğitim ve deneyim gerektiren hastane acillerinde görevlendirmek hangi nesnel gerekçelere dayanmaktadır?"
 
Grubun daha sonra konuyla ilgili İstanbul Sağlık Müdürlüğü'ne dilekçe verdiği öğrenildi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ