Törende 3 adet halk sağlığı laboratuarı ve Zeytinburnu Sağlıklı Yaşam Merkezi, 35 adet evde sağlık hizmetleri aracı ile 8 adet frigorifik aşı nakil aracının yanı sıra Zeytinburnu Belediyesi’nce bölgede yapılan bir sokak ile çevre düzenlemeleri de hizmete girdi. İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Zeytinburnu Ek Hizmet Binası önünde ev sahipliğini Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın yaptığı törende; T.B.M.M. Anayasa Komisyonu Başkanı, İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Taşdemir, Zeytinburnu Kaymakamı Ufuk Seçilmiş, AK Parti İlçe Başkanı Bahattin Ünver de protokoldeki yerini aldı.

İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Taşdemir yaptığı açılış konuşmasında, hizmete alınacak hizmetler ile ilgili bilgiler verdi.İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bolu’da geçirdiği trafik kazasında yanında olduğunu ve hastanede yapılan muameleyi unutamadıklarını anlattı. Bak, bu olaydan sonra Başbakan’ın hastaneleri birleştirme fikrini kendisine bir sohbet esnasında söylediğini ve iktidara gelince de uygulamaya koyduğunu dile getirdi.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da 15 yıl öncesinden Zeytinburnu’nun sağlık merkezi olması gibi bir hayal ve iddialarının olduğunu belirterek, “Yola çıkarken zamanın tıp hekimi ve din alimi Merkezefendi’den ilham aldık. Osmanlı zamanında sağlık merkezi haline gelen, Yedikule Göğüs Hastalıkları, Balıklı Rum, Surp Pırgiç Ermeni hastanelerinin bulunduğu bu bölgede ayrıca Türkiye’deki ilk ve tek tıbbi bitkiler bahçesi de yer almaktadır” dedi.
Bir vatandaşın 2002 yılında seçim çalışmaları için Zeytinburnu’na gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan “Ben Samatya’dan geliyorum. Hastayım… Muayene olmak için haftalardır sabahın erken saatlerinde geliyorum, şimdi de ilaç kuyruğuna gireceğim. İktidara geleceksiniz, ne olur bize yardım edin” şeklinde istekte bulunduğunu anlatan Başkan Aydın, “O zaman Genel Başkan olan Başbakanımız 30’lu yaşlardaki o bayana ‘İnşallah.. . Dua et kardeşim’ dedi. Sonra bana dönüp dedi ki; ‘Murat, Allah nasip ederse, iktidara geldiğimizde yapacağımız ilk şey sağlık meselesi ile ilgilenmek olacak’ Başbakanımız Bolu’da bir trafik kazası geçirmiş, devlet hastanesine SSK'lı olduğu için alınmamış geri çevrilmişti” diye konuştu.

Hükümetin yaptığı icraatlarla sağlık alanında sınıf atlatıldığını kaydeden Başkan Aydın, “Elhamdülillah birinci ligdeyiz. Başta Başbakanımız ve Bakanımız olmak üzere emeği geçen tüm sağlık camiasına Zeytinburnu halkı adına teşekkür ediyorum. Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi gecekondu görünümünden çıkıp modern bir yapıya kavuştu. Her mahallemizde sağlık ocakları var. Bütçemizde olmamasına rağmen sağlık alanına kaynak aktarıyoruz. Bugün açılışını yaptığımız bu mekanın belediyemize maliyeti 2 milyon liradır. Sağlıkta Zeytinburnu artık bir merkez haline geldi” dedi
Evde bakım hizmetlerinden inanılmaz dualar aldıklarını anlatan Başkan Aydın, şunları söyledi; “Biz bu duayı belediye olarak değil bize bu imkanı veren Zeytinburnu halkı adına alıyoruz. Evde bakım hizmeti adeta bir dua alma projesi gibi. Mesai arkadaşlarım burada geceli gündüzlü çalışarak 120 bin metrakarelik alan düzenlemesi ve 700 metrelik bir yol yaptı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”

Hastanelerin birleştirilmesini sağlıkta yaşanan sessiz bir devrim olarak niteleyen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu işi başkaların da gerçekleştirebileceğini ama aynı sonucun alınamayacağını söyledi. 2002 yılında 20 bin kişiye 1 poliklinik düşerken şimdi 2 bin kişiye bir poliklinik düştüğünü ifade Bakan Müezzinoğlu, yaşanan gelişim ile ilgili rakamlar verdi. 2002’de 670 yeni doğan yoğun bakım ünitesinin 7 binlerin üstüne, yetişkin yoğun bakım yatak sayısının 780’den 11 binlerin üstüne çıktığını, anne ölümlerinin de yüzde 30’lardan yüzde 7’lere düştüğünü, açıklayan Bakan Müezzinoğlu bunun zihniyet devrimi ile gerçekleştiğini vurguladı.

Geçmişte tedavi için yurt dışına gitme imkanı bulanların 1.5 milyar dolar harcama yaptıklarını şimdi ise dünyanın çeşitli yerlerinden Türkiye’ye gelen 480 bin kişiden 2.5 milyar dolar gelir sağlandığını ifade eden Bakan Müezzinoğlu, 24 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerinin 3 yıl içinde hizmete gireceğinin müjdesini verdi, amaçlarının 1.5 milyar nüfusa sağlık hizmeti sunmak olduğunu kaydetti.Kazakistan’da trafik kazası geçiren bir TIR şoförü ile Hindistan’dan kanser tedavisi görün iki Türk vatandaşının ambulans uçak ile Türkiye’ye getirmenin büyük ülke, güçlü devlet olmanın gereği olduğunu anlatan Bakan Müezzinoğlu, şunları söyledi; “Van’da 2.5 yaşında bir yavrumuz hayatını kaybettiği olay siyasiler tarafından çarpıtıldı. Olay ile ilgili yaşana bir çok olumsuzlukları bahane etmeyip bunu başarabilmeliydik. Geçenlerde New York’ta Manhattan’da hamile kadının sokakta doğum yaptı ne ambulans vardı ne de doktor. Bunları senatörleri, medyası konuştu mu? Muhalefet 10 yıl önce, ambulans uçakları, evde hizmeti hayal bile edemezlerdi”
Sağlıklı bir toplum ve çevre için çocuğu, kadını, engelliyi düşünen sağlıklı yerel yöneticilere ihtiyaç olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu, şöyle devam etti; “Zeytinburnu Belediyesi’nin öncülüğünü yaptığı bilgi evleri sağlıklı, bilinçli nesillerin yetişmesi için önemli bir projedir. Doğru iş; hasta olup da sağlık bulmak değil, sağlıklı nesiller yetiştirerek geleceği planlamaktır. Kurduğumuz sağlıklı yaşam merkezleri toplumun sağlık bilincini geliştirmede, paydaşlarımız yerel yönetimler, sivil dinamikler olacaktır”

Sağlıklı bir toplum için sağlıklı bir demokrasiye gerek olduğunu ifade eden Bakan Müezzinoğlu,konuşmasını şöyle bitirdi; “Milletin iradesi, sandığı ve geleceğiyle oynuyorlar. Milletin iradesini tanklarla çiğnediler, ‘cambaza bak cambaza’ deyip parasını hortumladılar. Ancak bundan sonra buna etmeyeceğiz. Sağlık alanında yaşadığımız önemli gelişmelerin demokrasi ve hukuk alanında da olmasını istiyoruz. 2008’de iki kişiden bir kişinin oyunu alan AK Parti’ye bir kişi dava açtı, 11 kişi Türkiye’nin geleceğini belirledi. Bir oy ile AK Parti kapatılmaktan kurtuldu. Eğer böyle olmasa bugün yapılan bu devasa hizmetleri konuşabilecek miydik? Bu oyuna müsaade etmeyeceğiz, Bu oyuna en büyük ders inşallah 30 Mart'ta Zeytinburnu’nda, İstanbul’da ve Türkiye’de milletimiz tarafından verilecektir” Konuşmaların ardından protokol tarafından kesilen kurdele ile tesis ve araçlar hizmete açıldı.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL