• Bizim İBO’ya Başkanda Doğum günü Partisi
 • Otomobilin Devirdiği Aydınlatma Direği Yolu Kapattı
 • Zeytin Dalı'nda 4. Gün! Burseya Dağı'nda göğüs göğüse çarpışma
 • Öğrenciler Karnelerini Aldı, Yarıyıl Tatili Başladı!
 • İstanbul'un imar yönetmeliği değişti
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Öksürük neyin belirtisidir?

Toplumumuzda genel bir yaklaşım, öksürük bir hastalık gibi görülerek özellikle tavsiye üzerine bir takım şurup ve çaylarla tedavi edilmeye çalışılır.
21 Mayıs 2013 Salı 21:08

Oysa ki öksürük kendi başına bir hastalık değil, vücudun yabancı uyaranlara karşı geliştirdiği bir savunma mekanizmasıdır. Solunum yollarının dışarıdan gelen kimyasal, mekanik veya ısı değişiklikleri oluşturan etkenlere karşı geliştirdiği bir reflekstir. Öncelikle öksürük nedeninin ortaya konulması ve tedavinin de nedene yönelik yapılması esastır.

Zeytinburnu Avrasya Hospital’den Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Banu ALTOPARLAK ile öksürük önemli bir hastalığın habercisi midir?.. sağlık sorununu sizler için konuştuk..

Hocam, Öksürüğe Neden Olan Hastalıklar nelerdir?

• Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları
• Akut Bronşit
• Kronik Bronşit Atağı
• Zatürre
• Astım
• Verem
• Akciğer Kanseri
• Akciğer Apsesi
• Bronşektazi
• Alerjik Rinit (saman nezlesi)
• Kalp Yetmezliği
• Yabancı Cisim
• Psikolojik öksürük
• Sigara ve diğer çevresel irritanlar
• İlaçlara bağlı öksürük(Bir takım kalp ve tansiyon ilaçları)
• Akciğerde hidatik kist


Öksürüğün şekli bize bu konuda bilgi verebilir tedavi aşamasında

Örneğin üst solunum yolu enfeksiyonlarında genellikle kuru öksürük, bronşektazi, akciğer apsesi
gibi hastalıklarda öksürükle birlikte bol iltihaplı balgam çıkarma yakınmaları mevcuttur. Astımda ise kronik öksürük ve beraberinde zor ve az miktarda koyu yapışkan balgam çıkarma öyküsü ile hasta polikliniğe gelir.

Öksürük ile ağızdan kan gelmesi ise yine Akciğer apsesi, Bronşektazi, Tüberküloz ve Akciğer kanseri belirtisi olabilir. Kalp yetmezliğinde öksürük ile ağızdan pembe köpüklü suyun gelmesi önemli bir bulgudur.

Akciğerin hidatik kistinde de ağıza öksürmekle birlikte tuzlu su gelir ve bu acil bir durumdur.Özellikle öksürük 3 haftadan uzun sürmüşse kronik öksürük olarak tanımlanır ve doktora başvurulmalıdır.

Ayrıca çocuklarda ve yetişkinlerde öksürük ile birlikte ateş, sık nefes alıp-verme acil durum belirtisidir. Yine çocuklarda öksürük krizi sonrasında kusmalar varsa zaman kaybetmemelidir. Ayrıca kaba havlar tarzındaki öksürüklerde de uzmana başvurulmalıdır. Öksürükle birlikte dudaklarda ve ellerde morarma durumu da acil olarak değerlendirilir.

Uzun süren ve uygun tedavi edilmeyen öksürük vakalarında komplikasyonlarla karşı karşıya kalınabilir. Örneğin kafa içi, göğüs içi ve karın içi basınç artışına bağlı olarak şiddetli baş ağrıları, göğüs-sırt ve yan ağrılar, karın ağrısı, bulantı-kusma ve idrar kaçırma yakınmaları ortaya çıkar.

Bu durumda beklemeden uzmana başvurmalıdır. Özet olarak öksürük önemli bir hastalığın belirtisi olabilirken tavsiye üzerine kulaktan dolma tedaviler ile zaman kaybediyor olma ihtimalini göz ardı etmemenizi şiddetle öneriyoruz.

ÖKSÜRÜĞÜN TEDAVİSİ ŞURUP DEĞİLDİR

Öksürük oldukça sık rastlanan bir hastalık belirtisi olup, aslında boğaz ve göğüsleri solunum yollarını temizlemeye yarayan bir reflekstir.Özellikle uzun süren öksürük önemli bir ekonomik ve tıbbi sorundur.

Çocuklarda bir aydan uzun süren öksürük astım, alerjik, rmit, sinüzit ve solunum yollarının aşırı dayalılığından kaynaklanıyor olabilir.Erişkinlerde ise pasnazel akıntısı sendromu (geniz akıntısı), astım,
gaztroözofageal reflü, kronik bronşit, tüberküloz, bronşektazı, sarkaoıdoz, enfeksiyonlar ve akciğer kanseri nedenler arasındadır.

Yeni hipertansiyon ve kalp yetmezliği tedavisinde yaygın olarak kullanılan bazı ilaçlar da %0,2-33 arasında kronik öksürük (3 haftadan uzun süren öksürük) nedeni olabilmektedir.

Avrasya Hospital’den Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Banu ALTOPARLAK kronik bronşitte, öksürüğün, başta sigara dumanı olmak üzere solunum yolu ile alınan zararlı durumlara bağlı olarak oluştuğu düşünülmektedir.

Tedavisinde en önemli adım sigaranın bırakılmasıdır. Bronşektazide öksürük, artmış  balgamın, solunum solunum yollarından atılmasındaki zorluğa bağlı olarak oluşmaktadır.

Enfeksiyon sonrası kronik öksürük, %11-25 oranında bildirmektedir ve oluşan hava yolu aşırı duyarlılığından kaynaklanmaktadır.

Ayrıca akciğer kanseri, ülkemizde sigara kullanımının ve sigara dumanına maruzyetin oldukça fazla olmasından dolayı öksürüğün başta bir önemli nedenidir dedi.

Kronik öksürüğün (3 haftadan uzun süren öksürük ) olası diğer nedenleri kalp zarı hastalıkları sıvı veya katı gıdaların nefes borusuna kaçması, diyafram hastalıkları, çocuklarda yabancı cisim aspirasyonu, dış kulak yolu hastalıkları olarak sıralanabilir.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. ALTOPARLAK sonuç olarak, bir kaç farklı etken madde içeren öksürük şuruplarının kontrolsüzce kullanılmasının baskılanması, solunum yollarının doğal temizleme mekanizmasını engelleyerek durumu kötüleştirebilir.Virüslerin neden olduğu grip gibi enfeksiyonlarda antibiyotiklerin tedavide yeri yoktur.Bakterilerin neden olduğu zatürre , boğmaca, bronşit gibi enfeksiyonlarda hastaneye yatmayı gerektirecek kadar ağır olabilir ve antibiyotikler doktor denetiminde kullanılır dedi. Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Erkeklerin korkulu rüyası ‘Prostat’

  Erkeklerin korkulu rüyası ‘Prostat’

  Prostat, yanlış bilinenin aksine, belirli bir yaştan sonra oluşan değil, doğuştan itibaren tüm erkeklerde bulunan ve idrar torbasının çıkışını çepeçevre saran bir organdır. Ergenlik yaşına kadar faal değildir, ancak ergenlikle birlikte testosteronun etkisi ile faaliyet göstermeye başlar. Erkeklerin yaşam kalitesini en çok etkileyen sağlık sorunlarının başında prostat hastalıkları gelmektedir. Prostattaki enfeksiyonlar, büyüme ve kanser nedeniyle her yıl milyonlarca erkek, ciddi sorunlar yaşamaktadır. İşte bu sayımızda sinsi bir şekilde ilerleyip son evrede fark edilen prostat hastalıklarını belirtilerini ve tedavi yöntemlerini Özel Sante Plus Hastanesinin çok değerli hekimlerinden biri Üroloji Uzmanı Op. Dr. Zülfü Serkaya ile konuştuk. Tüm merak edilenleri Op. Dr. Sertkaya’ya sorduk, o da cevapladı.

 • Uzm. Dr. Fatıma Karakaya: Baş ağrısını hafife almayın!

  Uzm. Dr. Fatıma Karakaya: Baş ağrısını hafife almayın!

  Hem kendimizin dillendirdiği, hem de çevremizdekilerden en sık duyduğumuz sağlık şikayetlerinden biri de baş ağrılarıdır. Sante Plus Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Fatıma Karakaya, Baş ağrısı diyerek geçmeyin ve baş ağrısını hafife almayın, Baş ağrısı toplumumuzda nöroloji polikliniğe başvurulan şikayetler arasında en başında gelir dedi.

 • "Sıcak ve aşırı nem kalp sağlığını olumsuz etkiliyor"

  Sante Plus Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi'nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr M. Fatih Güneş, yüksek nemin hissedilen sıcaklığı arttırdığını, bunun da kalp sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi. Tüm yurdu etkisi altına alan sıcak hava dalgasıyla ilgili uyarılarda bulunan Uzm. Dr M. Fatih Güneş, herkesin dikkatli olmasını istedi. Aşırı sıcak hava ve neme bağlı tansiyon, beyin kanaması, kalp ve damar gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini aktaran Güneş, özellikle nemli iklimde yaşayanların kalp sağlığı açısından daha çok sorunla karşılaşabileceğini vurguladı.

 • ‘Dünyada Anne sütünün yerini tutacak hiçbir gıda yoktur’

  ‘Dünyada Anne sütünün yerini tutacak hiçbir gıda yoktur’

  Anne sütünün bebekler için oldukça büyük önem taşıdığı herkesçe bilinen bir gerçek. Özellikle son yıllarda yapılan paneller, verilen seminerler ve alınan eğitimlerle bu bilinç toplumda yayılmaya başladı. Medyada yapılan haberler ve yayınlanan kamu spotlarında da anne ve bebek sağlığı konusu en küçük ayrıntısıyla aktarılmaya devam etti. Mucizevi gıda anne sütünün bilinmeyenlerini Özel Sante Plus Hastanesi YÖNETİM KURULU BAŞKANI UZ. DR. BEHÇET KARA ile konuştuk. Kara, anne sütünü tek cümleyle şöyle özetledi. Dünyada hiçbir mama anne sütünün verdiği faydayı sağlayamaz. Anne sütünün bir damlası bile benim için çok kıymetlidir dedi.

 • Riskli gebelik nasıl anlaşılır? Riskli gebeliklerde nelere dikkat etmelisiniz?

  Riskli gebelik nasıl anlaşılır? Riskli gebeliklerde nelere dikkat etmelisiniz?

  Sante Plus Hastanesi Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Figen KIR ŞAHİN hocamızla riskli gebelik ne demek ve bu tür hastaların nasıl takip edilmesi gerektiğine dair bir söyleşi yaptık. Hocamız Riskli gebelikle ilgili Zeytinburnu Haber Gazetesine çok özel açıklamalar yaptı.

 • İdrar kaçırma hayatımızı nasıl felç ediyor?

  İdrar kaçırma hayatımızı nasıl felç ediyor?

  Türkiye'nin şifa kapısı Avrasya Hospital'den Üroloji Uzmanı Op. Dr. Arman Çitçi; hayatın ve yaşlanmanın olağan bir getirisi olarak kabul edilebilen idrar kaçırma şikayetlerinin çözümü olduğunu söylüyor

 • İdrar kaçırma (enkontinans) hayatı nasıl kısıtlıyor?

  İdrar kaçırma (enkontinans) hayatı nasıl kısıtlıyor?

  Avrasya Hospital’den Op.Dr.Arman Çitçi; hayatın ve ilerleyen yaşın olağan bir getirisi olarak kabul edilebilen idrar kaçırma şikayetlerini anlattı.

 • Avrasya Hospital hem şifa hem de iş kapısı oldu

  Avrasya Hospital hem şifa hem de iş kapısı oldu

  Özel Avrasya Hospital İş Kur destekleri kapsamında onlarca genci iş başı yaptırarak meslek öğrenmelerine katkı yaptı. Pratik uygulamada kuruma uyum sağlayan onlarca kişi sürekli işe alındı.

 • Domuz Gribinin belirtileri ve korunma yolları

  Domuz Gribinin belirtileri ve korunma yolları

  Avrasya Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ali Talay son günlerde yeniden adı sıklıkla duyulmaya başlanan Domur Gribini ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

 • 'Tercihimiz Normal Doğum'

  'Tercihimiz Normal Doğum'

  Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) yapan annelerden, Op. Dr. Belgin Harzadın ve Doğum Koçu Ebe Elif Polat Demiröz’e anlamlı hediye.

 • Seyitnizam Mahallesinde Dolandırıcılık Operasyonu

  Seyitnizam Mahallesinde Dolandırıcılık Operasyonu

  Zeytinburnu'nda, sahte diş doktorluğu yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan şüpheli hakkında adli işlem yapıldı.

 • Zeytinburnu AKDEM'den Ücretsiz Hidroterapi Tedavisi

  Zeytinburnu AKDEM'den Ücretsiz Hidroterapi Tedavisi

  Doğuştan ya da sonradan oluşan bedensel veya nörolojik engellerin havuz içerisinde uygulanan fiziksel tedavi yöntemiyle en alt düzeye indirilmesini sağlayan Hidroterapi yöntemi, Zeytinburnu Belediyesi’nin oluşturduğu ücretsiz imkanlar sayesinde birçok engelli vatandaşın umut kaynağı haline geldi.

 • Şifa Kapısı Avrasya Hospital 15 Yaşında

  Şifa Kapısı Avrasya Hospital 15 Yaşında

  Avrasya Hospital Ailesi 15. yılını sağlık çalışanları ve dostlarıyla birlikte 2015 yeni yıla az bir süre kala Kıdem Ödülleri Töreninde bir araya geldi.

 • Aile Hekimlerinden Dilekçeli Eylem

  Aile Hekimlerinden Dilekçeli Eylem

  12 Aralık 2014 Cuma 16:44 Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan ve 1 Ocak itibariyle aile sağlığı merkezlerinde görevli hekim ve aile sağlığı çalışanlarına Cumartesi günleri ayda en az 8 saat nöbet tutma zorunluluğu getiren genelgeye tepki gösteren aile hekimi ve sağlık çalışanları İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

 • İstanbul’un İlk Tohum Takas Şenliği Zeytinburnu'nda

  İstanbul’un İlk Tohum Takas Şenliği Zeytinburnu'nda

  Doğal tedavi ve geleneksel tıp dendiğinde ilk akla gelen merkez haline dönüşen Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi, Türkiye’nin doğal florasını koruma altına almak ve biyo çeşitliliği arttırmak amacıyla yeni bir projeyi hayata geçiriyor.

 • Sağlık Turizminde Robotik Cerrahi Dönemi

  Sağlık Turizminde Robotik Cerrahi Dönemi

  Dünyanın en gözde turizm destinasyonları arasında yer alan Türkiye, bu başarısını sağlık turizmi alanındaki çalışmalarıyla taçlandırmak istiyor.

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.3%

8.3%

8.5%

6.1%

30.8%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan