Avrasya Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Esat AKINCI uyarıyor. Kışın alınan kiloların çabuk verilmesi adına gidilen spor salonları yada parkur alanlarında bilinçsizce yapılan egzersizler ve vücut geliştirme amacıyla ağırlık çalışanlar kalp krizi geçirme tehlikesiyle de karşı karşıya gelebilir, sağlık için kalbinizi yormadan bilinçli spor yapmak şart dedi.

Prof. Dr. AKINCI  birçok spor salonunda, üyelik için başvuranlardan sağlık rapor bile istenmiyor. Kişi rahatsızlığının farkında bile olmadığı için, aslında ciddi ya da başlangıç safhasında olan aort darlığı gibi bir durum yaşıyorsa, ani efor sonucunda ölebilir. Ayrıca kas büyüten hormonlar ve içinde pek çok kimyasal bulunan protein tozları da kullanılmamalıdır. Özellikle kas geliştirici hormonların damarlar ve kalp kası üzerinde yağlanma yaptığı son yapılan araştırmalara göre gayet açıkça ortadadır…

Avrasya Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. AKINCI  yaşınıza göre spor yapın kalp için en yararlı spor ise tempolu yürüyüş ve yüzmedir… Tabi spora başlamadan önce en önemli ilk şey sağlığınızla ilgili kafanızda şüpheniz dahi varsa, mutlaka  muayeneden geçmektir. 30 yaş üstü ve spora yeni başlayacak kişi mutlaka efor testi ve kalp ultrasonografisi yaptırmalıdır.”

Daha önce sporla tanışmamış 40 yaşında bir insanın ısınmadan vücut geliştirme ya da abartılı biçimde koşu yapması son derece sakıncalıdır. Kişinin yaşına uygun ve bilinçli bir şekilde yaptığı sporun birçok  faydası bulunmaktadır, vücudun sınırlarını zorlamak ani ölümlere sebebiyet verebilir. Kalbi yormadan bilinçli spor yapın ki hem sağlıklı kilo verin hem de kalp sağlığınızı koruyun dedi.

Avrasya Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. AKINCI  maalesef ki, günümüz şartlarında yoğun iş temposunun da etkisiyle insanlar spor yapmak için vakit bulamıyoruz mazereti göstermektedir.  Aslında spor  alışkanlığını nasıl  yemek yemek, su içmek, uyku vs… yaşam için vazgeçilmez önemi var ise, sporu da sağlıklı kaliteli yaşamın vazgeçilmezi olarak hayatımızın içine almak gerekir. Kaliteli yaşam için en azından haftada 3 gün spor yeterlidir. Spor salonlarına gidemeyenler için ise, günde yarım saatte olsa yürüyüş yapmak kendi sağlığınıza çok faydalı bir yatırım olacaktır dedi.

Prof. Dr. Esat Akıncı  özgeçmişi

• Prof. Dr. Esat Akıncı 1961 yılında Denizli’de doğdu. 1985 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İhtisasını, 1993 yılında Koşuyolu Kalp ve Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda tamamladı. Prof. Dr.Akıncı  2012 itibariyle Avrasya Hospital’de  Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Görev Yaptığı Diğer Yerler
• 1988-1993 - Asistan Dr.-Koşuyolu Kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesi
• 1993-1999 - Başasistan Dr- Koşuyolu Kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesi
• 1998 - Doçent Dr.- Koşuyolu Kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesi
• 1999-2005 - Klinik Şefi Koşuyolu Kalp Eğitim ve Araştırma Hastanesi
• 2005-2011 - Bölüm Şefi-Avrupa Şafak hastanesinde çalıştı
• 2012 -2013- Avrasya Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı
Tıbbi İlgi Alanları ve Aktiviteleri:
• Tüm erişkin Kalp Damar ameliyatları
• 1 yaşından büyük konjenital kalp ameliyatları
Üyesi Olduğu Mesleki Dernek ve Kurumlar:
• -Türk Tabipler Birliği
• -Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği
• -Türk Kardiyoloji Derneği
• -Vasküler Cerrahisi Derneği