ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

elit yapı

whatsapp hattı

metin büfe

sembol

sembol

inşaat

MUSTAFA YALÇINKAYA
MUSTAFA YALÇINKAYA

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkede tesirini gösteren yeni tip Koronavirüsün (Covid-19) olası e...

Yazarlar 0 1116

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkede tesirini gösteren yeni tip Koronavirüsün (Covid-19) olası etkileri dikkate alınarak "dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlardan ileri gelen zorlayıcı sebep" kapsamında kısa çalışma uygulaması başlatılmıştır.
Devletimizde işverenlere elinden gelen bütün imkanı seferber etmeye çalışıyor. İşverenlerin bu süreçte yaralanabileceği İşkur’dan talep edeceği Kısa Çalışma Ödeneğinden yaralana bilirler.

Bu ödenekten nasıl yararlanılacağını aşağıda maddeler halinde sizlerle paylaşacağım.

1. Kısa Çalışma Ödeneği süresi, miktarı ve ödenmesi; Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçemez.

- Kısa çalışma ödeneği, işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir. Ödemeler PTT Bank aracılığı ile yapılmaktadır. Ödeme tarihini öne çekmeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkilidir.

- Kısa çalışmanın günlük, haftalık veya aylık çalışma süresi içerisinde yapılacağı zaman aralığı işyerinin gelenekleri ve işin niteliği dikkate alınarak işverence belirlenir.

- Kısa çalışma yapılan süreler için, kısa çalışmaya tabi tutulan işçiler adına SGK Aylık Prim ve Hizmet Belgesi ile eksik gün gerekçesi “18-Kısa Çalışma Ödeneği” olarak bildirilir.

- Kısa çalışma ödeneğinin süresi üç ayı aşmamak kaydıyla kısa çalışma süresi kadardır.

2. Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında fazla veya yersiz ödemelerin tahsili İşverenin hatalı bilgi ve belge vermesi nedeniyle yapılan fazla ödemeler, yasal faizi ile birlikte işverenden, işçinin kusurundan kaynaklanan fazla ödemeler ise yasal faizi ile birlikte işçiden tahsil edilir.

3. Kısa Çalışma Ödeneği alınan süre için ödenen primler; İşçinin kısa çalışma ödeneği aldığı süre için genel sağlık sigortası primleri ödenmektedir. Söz konusu dönemde kısa ve uzun vadeli sigorta primleri aktarılmaz.

4. Kısa çalışmanın erken sona ermesi;

-İşverenin, kısa çalışma uygulaması devam ederken, normal faaliyetine başlamaya karar vermesi halinde durumu kurum birimine, varsa toplu iş sözleşmesi tarafı işçi sendikasına ve işçilere altı iş günü önce yazılı olarak bildirmesi zorunludur.

-Bildirimde belirtilen tarih itibariyle kısa çalışma sona erer. Geç bildirimlere ilişkin oluşan yersiz ödemeler yasal faizi ile birlikte işverenden tahsil edilir.

5. Kısa Çalışma Ödeneği’nin kesilmesi;
Kısa çalışma ödeneği alanların işe girmesi, yaşlılık aylığı almaya başlaması, herhangi bir sebeple silâh altına alınması, herhangi bir kanundan doğan çalışma ödevi nedeniyle işinden ayrılması hallerinde veya geçici iş göremezlik ödeneğinin başlaması durumunda geçici iş göremezlik ödeneğine konu olan sağlık raporunun başladığı tarih itibariyle kısa çalışma ödeneği kesilir.

6. İşverenin kayıt tutma zorunluluğu;
Kısa çalışma yapan işveren, işçilerin çalışma sürelerine ilişkin kayıtları tutmak ve istenilmesi halinde ibraz etmek zorundadır.

7. İşçinin Son 60 gün kesintisiz prim ödenmiş olup, 3 yılda 450 gün prim ödemesinin olması gerekiyor.

8. Değerlendirmesinde İŞKUR sisteminde ödeme anında uygunluk denetimi yapılacak olup,  ödeme bu kontrol sonucuna göre yapılacaktır.

9. Kısa çalışma ödeneği başlangıcı en erken 19 Mart 2020 tarihi olacaktır.  

10. Başvuru tarihini takip eden günden başlamak üzere ilk 7 gün kısa çalışma ödeneği işveren tarafından ödenecektir. Örneğin kısa çalışma ödeneği başlangıcı 24.03.2020 olur ise 24-31 Mart arası kısa çalışma ödeneceğini işveren ödeyecektir.

11. Kısa çalışma süresi en az 30 gün en fazla 90 gün olabilir.

12. Başvuru müracaatında sebep dışsal sebepler COVİD-19 seçilmeli ve ek olarak yönetim kurulu kararı, vergi levhası, işçi listesi, talep formu yeterli olacaktır. Başvurular kesinlikle İŞKUR sitesinde belirtilen mail adreslerine yapılacaktır.  

13. Başvuru yapan firmanın şubeleri var ise, her bir şubesi için SGK dosya numarası bazında ve şube İŞKUR numarası ile birlikte başvuru yapması gerekir.

14. İşyeri şubeleri hangi şehirde ise o şehirdeki İŞKUR il müdürlüğüne başvuru yapılacaktır.

15. Onaylanan başvurulardan sonra firmalara ödeme yapılacak personel listesi gelecek ve her bir personelin adına PTT şubelerine ödeme çıkarılacaktır. Hiçbir şekilde işverene ödeme yapılmayacaktır.

16. Sektör sınırlaması yoktur. Herkes başvuru yapabilir. Başvurularda İç İşleri Bakanlığı Genelgesiyle kapatılan işyerlerine öncelik verilecektir.  

17. Bu süre içerisinde 29 kodlu çıkış nedeni haricinde işten çıkartma olmayacaktır.

18. Başvuru evrakları firma kaşe ve imzası tamamlandıktan sonra pdf ya da tıff formatında taratılıp mail ile gönderilecektir. Personel listesi Excel olarak da maile eklenecektir.  

19. SGK prim ve vergi borcu olan firmalar da başvuru yapabilir.

20. Kısa Çalışma Ödeneği için başvurulan işçiler belirtilen sürelerde işyerinde kesinlikle çalışmayacaktır.
 
Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
yukarı çık