ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MUSTAFA GÜNAYDIN
MUSTAFA GÜNAYDIN

"Bir koyup üç alacağız, bu işten çok karlı çıkacağız."

Mimar bir belediye başkanı, ecdada olan saygısını milli ve manevi değerlere olan bağlılığını, her yerde, her zeminde ortaya koya...

Yazarlar 1 8410

Mimar bir belediye başkanı, ecdada olan saygısını milli ve manevi değerlere olan bağlılığını, her yerde, her zeminde ortaya koyan, 10 yıldır iktidar olan ve hem İstanbul’u hem de Türkiye’yi yöneten tek parti ve bir başbakan devrinde tarihi yarım ada silueti maalesef bozuldu. 

İstanbulZeytinburnu sahilindeki “on altı dokuz”, diğer güncel bir ifadeyle “küstüm” konut projesi, İstanbul aşığı olduğunu söyleyen Başbakan’ın ikazına rağmen, İstanbul’un yüzlerce yıllık tarihi yarımada siluetinde yerini aldı.

Olayın nasıl gerçekleştiği herkesin malumu; TMSF Halil Bezmen’in banka borçlarına karşılık 28 bin metrekarelik arazisine el koyarak, 2006 yılında araziyi satışa çıkartıyor. Arazi TMSF den ihale yolu ile 45 milyon dolara satın alınıyor. Satın alan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çok yakından tanıdığı Tay Group Şirketleri sahibi Mesut Toprak, Arsa o dönemin imar planlarına göre ticaret alanı görünüyor ve en fazla 27 bin 771 metrekarelik inşaata izin veriliyor. Yani daha teknik bir terimle; Emsal:1 h:6,50. Astay Gayrimenkul’ün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurusu üzerine 16 Mayıs 2008’de arazinin imar planı ticaret ve turizm alanına çevriliyor. Yükseklik sınırı da kaldırılarak şehir plancıların ifadesiyle yükseklik “h: maksimum” oluyor. Akabinde 1/5000’lik imar plan tadilatı Büyükşehir ve Zeytinburnu Belediyeleri tarafından onaylanıyor.        

Malum ilk Körfez savaşı sırasında, "Bir koyup, üç alacağız. Bu işten çok karlı çıkacağız” diyen, Rahmetli Özal’ın dediği gibi Mesut Toprak; “1 koyup üç kazandı.” Emsal:1 den 2,5’ a çıkarılarak,  27 bin 771 metrekarelik inşaata izin verilirken, 70 bin metrekarelik inşaat izni alınmış oldu. Böylece arazi alındıktan sonra değeri birkaç kat artmış oldu. Ve hızlı bir şekilde inşaat başladı, binaların İstanbul’un tarihi yarımada siluetini bozduğu ortaya çıktı ama atı alan Ankara’yı geçmiş oldu. Müteahhit firma rahat, “Yıkım kararı çıkamaz elimizde aslanlar gibi İBB ruhsatı var” diyor. Bu arada İBB Başkanı Mimar Kadir Topbaş olayı hazin bir şekilde; “evet şey olmuş arkadaşlar fark edememiş” diye açıklıyor.     

Aslın da her şey açık ve net, İBB imar komisyonu plan değişikliği ile “Bizim oralarda bir söz vardır."sinek pekmeze gelir bende ballı işlerin peşindeyim" diyen ASTAY İnşaatın sahibi Mesut Toprak’a milyonlarca lira kazandırmıştır. 

Şimdi gelelim malumun ilanına; Biliyorsunuz, İstanbul 4. İdare Mahkemesi, verdiği kararla 1/5000’lik imar planlarını iptal etmiştir. Böylelikle tarihi yarımadanın siluetini bozan, Zeytinburnu Kazlıçeşme'deki Astay inşaat tarafından yapılan “On altı dokuz” ya da diğer bir deyişle “Küstüm” gökdelenlerinin yapı ruhsatı da ve imar planları da iptal edilmiş oldu..

-Eee, şimdi ne olacak dediğinizi duyar gibi oluyorum.

“On altı Dokuz” bir diğer deyişle “Küstüm”  projesini yapan Astay Gayrimenkul İnşaat Yatırım ve Turizm A.Ş.’den, İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin kararına ilişkin yapılan açıklamada; “Söz konusu mahkeme kararı imar planlarına karşı açılmış bir davanın sonucudur. Dolayısıyla verilen bu karar imar plan kararlarının iptali yönündedir. Yargılama süreci henüz tamamlanmamış ve kararda kesinleşmemiştir” denilmiştir.  Astay Gayrimenkul’ün sahibi ve Başbakan Erdoğan’ın ‘5 yıldır küsüm’ dediği işadamı Mesut Toprak ise ortada kazanılmış hak olduğunu, idari mahkeme kararının da binaların yıkılacağı anlamını taşımadığını, hukuki sürece göre hareket edeceklerini belirterek, “Her türlü karara saygı gösteririz. Ama ortada bir yıkım kararı yok” diyerek; “topluma ve hukuka olan saygısını” göstermiştir.

Ancak işin aslı tabii ki bu değil; uğruna yüzlerce yıllık tarihi yarımada siluetinin bozulduğu “on altı dokuz”, diğer bir deyişle “küstüm” projesi konusunda; Sn. Başbakan “Benim her yapılandan haberim olması mümkün değil. Bir bakıyorum bina yükselmiş. Benim gözüm, kulağım olun, belediye başkanlarını ve beni uyarın. Benim haberim yoktu, firmayı uyardım, dinlemediler. Her geldiğimde binaları sayamam ki, yıldızları saymak mümkün mü? O binaların sahibiyle konuştum. Tıraşlayın dedim, özellikle rica ettim. Çok da yakından tanıdığım biri. Yapacaklarını beklerken, hiçbir şey yapmadılar. O nedenle çok kırıldım, 5 yıldır konuşmuyorum” diyerek topu, İBB Başkanı “Mimar” Kadir Topbaş’a atmıştır. Bu konuda Kadir Topbaş’ın kamuoyunun tepkileri üzerine Başbakan’ın açıklamalarından çok önce yaptığı açıklamayı hatırlatmakta fayda var!  “evet şey olmuş, arkadaşlar fark edememiş” denilecek kadar basit bir şekilde geçiştirilecek olay değildir.  Bu proje yüzünden, İBB Meclisi, Aralık 2012’de,  İstanbul, Avrupa yakasında yapılacak binalara, yükseklik ile ilgili “kot sınırlaması” getirmiştir.

Önümüzdeki yerel seçimlerde “yetkili olan hiç kimsenin göremediği ve fark edemediği” tarihi yarımada siluetinin bozulmasına neden olan bu inşaatı, diğer siyasi partiler en büyük koz olarak kullanacakları malumdur. Uğrunda bu kadar gürültü çıkartılan, yürüyüşler yapılan proje, tam gündemden düşmüşken, alanında, satanında memnun olduğu hatta tabiri caiz ise her şeyin süt liman hale geldiği bir ortamda, Sn. Başbakan bir soru üzerine, gündemi sarsacak, tarihe not düşecek; “tıraşlayın dedim, yapmadılar, ben de sahibine küstüm” açıklaması çok manidardır.

Şimdi hukuki süreç işliyor, İstanbul 4. İdare Mahkemesi, İBB İmar Komisyonu tarafından hazırlanan, İBB ve Zeytinburnu Belediyesi tarafından onaylanan, 1/5000’lik imar planlarını iptal etti. Projenin sahibi ASTAY inşaat yasal haklarını kullanarak bu kararı temyiz edeceklerini söylemişlerdir. Böylelikle; silueti bozanla, buna izin veren İBB ve Başkanı mimar Kadir Topbaş hatta Sn. Başbakan “konu yargıya intikal etmiştir, yargının vereceği karara herkes saygı göstermelidir” diyecek, yerel seçimler öncesi büyük bir badireden böylelikle kurtulmuş olacaklardır. Temyiz dosyasının karara bağlanması da önümüzdeki yerel seçimler sonrasına,  yani “bir başka bahara kalacaktır”.    

Kanaatim odur ki; bu davanın sonucunda hiçbir şey değişmeyecektir.Çünkü İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin verdiği karar imar planlarının iptali kararıdır. Eğer bu karar Danıştay’ın ilgili dairesinden onaylanarak çıkarsa, işte o zaman tabiri caizse, “İstanbul’da yer yerinden oynar” ve bu karar imar planlarının onaylandığı 2009 yılından bu yana mevcut planlara göre yapılmış tüm binaları kapsar.

Bilmem anlatabildim mi? Dostlar..

“1 kereden 1 şey olmaz.!”

İlginç bir o kadar tuhaf bir ülke de yaşıyoruz vesselam..  Türkiye'nin 8. Cumhurbaşkanı Özal Irak'ın Kuveyt'i işgal etmesiyle patlak veren  1. Körfez krizini heyecanla karşılar. Savaş kararını veren Özal’ı, telefonla arayarak ‘savaşa girin, kuzeyi sınırınızı askerlerimize açın, yardım edin’ diyen Amerikalıların, bu ince ricasını kıramayan Özal savaşa girme kararı alarak, meclismiş, halkmış dinlemeden, orduyu savaşa sokmak istemesi üzerine yaptığı savunmada; “Anayasayı bir kere delmekle bir şey olmaz” diyerek Atalarımızın “bir kereden bir şey olmaz” mottosunu bir kez daha hatırlatmıştır.  “Bir kereden bir şey olmaz diyoruz ya” gözüme ulusal gazetelerde birinde yayınlanan bir haber ilişti, Haber kısaca şöyle;

Eşi G.B’nin kendisini aldattığı iddiası ile boşanma davası açan, kocanın davası, Aile Mahkemesince görülmüş. Mahkeme davacı kocanın talebini yerinde görerek; kadının sadakatsizlik gösterdiği gerekçesi ile çiftin boşanmasına karar vermiş. Ancak G.B.'nin avukatı kararı temyiz etmiş. Bunun üzerine Yargıtay 2. Hukuk Dairesi de çiftin boşanmasını sağlayan yerel mahkemenin kararını bozmuş. Gerekçe olarak ise, aldatma olayının süreklilik arz etmemesini ve bir defalık bir davranış olmasını göstermiştir.                                                                                                                                                               

Kısaca yüce yargı; “aldatma var, süreklilik yok” demiştir. 

Yani; “1 kereden 1 şey olmaz.!”
1 kereden bir şey olmaz mı?
Bence olur.!
Ne mi olur?
Emsal olur, kaba bir tabirle; Yol olur, yol.!
  
 

Selam ve dua ile..
Mustafa GÜNAYDIN

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
mehmet bayram
sayın başbakanım 16 / 9 dan bir dairede bana verin benimle bırakın dünyada küsmeyi ahirette bile küs kalın ne güzel küstüm ben sana al milyar liraları bu nasıl insanlıktır millet ekmek bulamıyor siz binaları yıkacağınıza küsüyorsunuz nasıl mahkeme kararıdır bu bende adam öldüreyim hırsızlık yapayım banada küsün ceza almayayım helal olsun ne diyeyim ahirette barışacaksınız inşallah
yukarı çık