ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MUSTAFA GÜNAYDIN
MUSTAFA GÜNAYDIN

Kazlıçeşmeyi saran gizemli koku!

Kazlıçeşme eskiden "nefes kesen" bir yerdi! Güzelliğinden değil, kokusundan. Bir zamanlar ağır kokusu ve kedi b&...

Yazarlar 1 4594

Kazlıçeşme eskiden "nefes kesen" bir yerdi! Güzelliğinden değil, kokusundan. Bir zamanlar ağır kokusu ve kedi büyüklüğündeki fareler yüzünden kimselerin yakınından bile geçmediği Kazlıçeşme’den dericiler, epey itiş kakışla, Anadolu yakasında Tuzla’ya yerleştirildi.O günlerde tabakhaneler yıkıldıktan sonra farelerin şehre dağılacağı tehlikesi ciddiyetle tartışılmıştı.     

1993 yılından itibaren yıkılmaya başlanan deri imalathaneleri kalktıktan sonra ge­ri­ye, ala­bo­ra ol­muş top­rak yığınları­ndan iba­ret ko­ca bir düzlük ve dev bir yeşil bir alan kalmıştı. Bir de; bi­ri yo­la yakın iki küçücük ca­mi, bir kilise, yarı yıkık Kazlı çeşme Hamamı, Yedi Şehitler Kabristanı,  Derya Ali Baba Türbesi, Kasaplar Mescidi, Perişan Baba Tekkesi (Erikli Baba) ve mahalleye adını veren akmayan çeşme. 

Bir süre sonra dev fareler kayboldu, koku tamamen ortadan kalktı, artık marmaradan gelen deniz kokusunu hissetmeye başlamış ve temiz havaya da alışmıştık,  şahin tepesinden gözlerimizi karşıya doğru yöneltip hiç sağa sola kımıldatmadan baktığımızda gördüğümüz  “on altı dokuzluk” o eşsiz deniz manzarasını da özlemiştik. 

Kazlıçeşme’nin yıkılarak temizlenmesi ve Zeytinburnu sahilinin halka açılması doğru bir davranıştı. Fakat ne hikmetse yıkımdan sonra ortaya çıkan dev araziler kıymete bindi ve sadece yerli değil, yabancı yatırımcıların da gözdesi oldu!   

Zeytinburnu-Kazlıçeşme sahil bandında birçok gökdelen proje çalışması uygulanmaya başlandı. İlk olarak; Zeytinburnu,  Kazlıçeşme’de  tarihi İstanbul surlarının yakınında yapılan üç gökdelen, kentin Sultanahmet Camii ile özdeşleşmiş tarihi siluetini boza boza yükseldi.       Üç gökdelene yapı ruhsat iznini Zeytinburnu Belediyesi verdi. Yapılan binaların boyu uzadıkça İstanbul siluetine zarar verdiği de ortaya çıktı.   

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın Zeytinburnu Sahilinde yükselen on altı dokuz inşaatı ile ilgili yaptığı açıklama da: “Sahildeki on altı dokuz inşaatı ile ilgili konuşuyorlar, şimdi söylüyorum sahilde birçok bina bu şekilde yükselecek Zeytinburnu-Kazlıçeşme hattında,  o zaman ne olacak?” diyerek kendini savundu. Ancak bu ifadeden anlaşılacağı üzere Zeytinburnu sahilinin,  bundan sonra bu ve buna benzer yapılar ile çepeçevre donatılacağının sinyalini de vermiş oldu.    

Kazlıçeşme’de yapılan üç gökdelenin görüntüsü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı da rahatsız etmiş ki;  İ.B.B tarafından yeni “siluet” tartışmalarına yol açmamak için yeniden imar düzenlemesi yapılarak,  tarihi ve doğal sit alanları dışında kalan yerlerde yapılacak yüksek yapılara, bundan sonra kat sınırlaması getirilmişti. Ancak İ.B.B'nin Ocak 2012'de almış olduğu Siluet Ayarı kararına göre Kazlıçeşme’de yükseklik sınırı sıfır kota göre 70 metre olarak belirlenmesine rağmen; Eski Zeytinburnu çimento fabrikasının arsasına yapılan Ottomare Suites” iaatı daha şimdiden bu yükseklik sınırını geçmiş bulunmaktadır. İnşaat Bittiğinde 29 kat ve yaklaşık 87 metre yüksekliğinde olacaktır.

Yani kısaca; Kazlıçeşme ve Zeytinburnu sahilinden yine eskiden olduğu gibi “gizemli” pis kokular gelmeye başladı. “on altı dokuzluk” manzarayı ve denizden gelen temiz havayı bize yine çok gördüler. Kaybolan dört ayaklı fareler evrim geçirmiş bir şekilde iki ayaklı olarak tekrar ortaya çıktı.  

Durum çok açık ve işin garibi, kimse toplumdaki bu bozulmayı görmüyor. Bir hengâmedir gidiyor. Bürokratı “koltuk” derdinde, işadamı “rant” peşinde, politikacısı “saltanat” derdinde, vatandaşı “rahat” peşinde koşarken, Bize de ““bir menfaat uğruna Ya Rab ne güneşler batıyor” diye haykırmaktan başka bir söz kalmıyor.

Ne demişler; “MAL MALUMAT ÖRTER.” (Zenginin zenginliğinin kaynağının ne olduğu mühim değil, zenginin zenginliği kaynağını her halükarda örter)

Mustafa Günaydın

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
Resmiye Göç
Mustafa Bey, doğruları kestirmeden giderek anlatmışsınız. Murat Aydın , acaba fesleğenleri, kazlıçeşmeden gelen pis kokuları bastırmak için dağıtıyor olabilir mi ?
yukarı çık