ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

elit yapı

whatsapp hattı

metin büfe

sembol

sembol

inşaat

Koronavirus Salgını
MUSTAFA GÜNAYDIN
MUSTAFA GÜNAYDIN

Kiminle, nereye koştuğunuzu biliyor musunuz?

17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinin üzerinden tam 13 yıl geçti. Fakat 13 yıl geçmesine rağmen bu süre zar...

Yazarlar 1 1502

17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinin üzerinden tam 13 yıl geçti. Fakat 13 yıl geçmesine rağmen bu süre zarfında olası yeni depremlere karşı önlem alınması konusunda ise, toplumu rahatlatan gerçek bir adım atılmadı. Sadece “deprem riski taşıyan bölgelerin” tespit çalışması yapılarak, ilçemiz “PİLOT BÖLGE” olarak seçilmişti.

Çevre ve Şehircilik Bakan Erdoğan Bayraktar deprem yasasının çıkmasının ardından İstanbul’da Kentsel Dönüşüm Projesi çalışmalarının başlatılacağı ilçeleri açıkladı. Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler, Büyükçekmece ve Anadolu yakasındaki bazı ilçeler öncelikli olarak dönüşüm uygulamasının yapılacağın bölgeler arasında yer aldı. Zeytinburnu ilçesi ise şimdilik gözden çıkarıldı. Böyle bir gelişmenin olacağını önceden tahmin eden, ileri görüşlü Zeytinburnu belediye başkanı Murat AydınTürkiye’de ilk deprem referanslı kentsel dönüşüm çalışmasının, Zeytinburnu Sümer Mahallesinde başladığını ve projenin sonuna gelindiğini belirtmişti.”

Bu arada hakkını yemeyelim, deprem bahane edilerek; Zeytinburnu belediye başkanı Murat Aydın, “fakirden alıp, zengine verme projelerini  hayata geçirdi. Kentsel Dönüşüm adı altında, Merkez efendi ve Sümer projeleri Kentsel Dönüşüm amacıyla değil, Rantsal Bölüşüm amacıyla yapıldı.

Zeytinburnu belediye başkanı Murat Aydın’ın amacı gerçekten ilçede kentsel dönüşümü hayata geçirmek olsaydı içinde, Belediye’nin de arsası olan Topkapı Merkez evlerini kentsel dönüşüm alanı ilan ederek Cevizlibağ’dan başlayıp Demirciler sitesini de içine alacak şekilde geniş bir alanda kentsel dönüşümü başlatırdı.  

Zaten, Zeytinburnu Belediyesi’nin hazırladığı 2010-2014 “Stratejik Planında”, depreme yönelik herhangi bir çalışmasının olmadığını da biliyoruz. Ancak ana güzergahlara yönelik “dış cephe” diğer adıyla “göz boyama” projelerinin olduğunu görmekteyiz. (bknz.http://www.zeytinburnu.bel.tr/Document/FileManager/StratejikPlan.pdf

kullan

Son birkaç yıldır, Rauf Denktaş Caddesi, Semiha Şakir Caddesi, 75/2 Sokak ve diğer birçok ana güzergahta bulunan çoğunluğu deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmeyen binaların “dış cephe” güzelleştirme işlemlerine başlanıldı. “Binalar Enerji Performansı Yönetmeliği ve İmar Yönetmeliği” gerekçe gösterilerek,“dış cephe” uygulama projeleri, boya rengi ve markası da adeta dayatılarak, bina sakinlerine tebliğ edilmektedir. Zeytinburnu belediyesi, 2010-2014 yılı Stratejik Planı, sahife 84’te bunun “özkaynak”’la yapılacağı belirtilmesine rağmen, bu tebligata uymayıp “dış cephesini” güzelleştirmeyen bina sakinleri tehdit edilerek  dış cephe” projesinin uygulama maliyetinin %30 fazlasıyla, belediye tarafından zorla yaptırılacağı ve bedellerinin cebri icra yolları ile tahsil edileceği belirtilmektedir..

Oysa: bu uygulamanın bir benzerini de, Esenler Belediyesi, TEM-E-5 bağlantı yolunun kenarında bulunan bina cephelerindeki görsel kirliliğin ortadan kaldırmak amacı ile başlattı.Güzel Esenler” adı verilen bu proje ile yol üzerinde bulunan binaların mantolama, cephe giydirme ve güzelleştirme projeleri uygulanmaktadır. Bu çalışmalarda masrafların yüzde 80’i sponsorlar tarafından, kalan yüzde 20’si de mülk sahiplerinden karşılanmaktadır.

Bu konu ile ilgili olarak önemli bir hususta; Başbakan Erdoğan’ın 2012 Nisan ayında açıkladığı ‘Kaçak binalar ve gecekonduları, o kaybetme pahasına da olsa yıkacağız” sözleri büyük tartışma yaratırken, yerel yönetimler, bu karara destek veren açıklamalar yapmıştı. İstanbul’da  Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, 6 yıl önce 13 bin binanın yıkılması için bilim adamlarının hazırladığı rapora rağmen,  ancak yüzde 10′unu yıkabildiklerini açıklamış. “Binasını yıkmak istediğimiz vatandaş, ben iki daire isterim diye karşımıza çıktı. Çoğunu yıkmayı başaramadık” demişti. 

Şimdi adama sorarlar; 6 yıl önce 13 bin binanın yıkılması için rapor hazırlatanlar, hangi akla hizmet ederek, bu binaların dış cephesini güzelleştirmeye kalkışıp, vatandaşı mağdur ediyorlar.

“Bir şeyin adının ne olduğu önemli değil; onun özü, içeriği önemlidir. Hukukta “tebeddül-i esma ile hakaik tebeddül etmez” diye bir kural vardır. Yani, binaların “dış cephesinin güzelleştirilmesi” ile ya da “isimlerin değişmesiyle” gerçekler değişmez.” 

Fakir bir vatandaşa zengin anlamına gelen “Gani”  adını takmakla onları zenginleştiremezsiniz. Aptal birine Zeki, çirkin bir kıza “Cemile” (güzel) adı takmakla değiştiremezsiniz. Mutsuz, talihsiz insanlara, “Mesut”, “Bahtiyar” gibi isimler vererek onları mesut ve bahtiyar kılmak mümkün değildir.

Ne derseniz deyin işin özünü gerçeğini değiştiremezsiniz. Burada önemli olan, yıkılması elzem olduğu raporlanan bu binaların,  dış cephelerinin makyajlanmasının ne amaçla yapıldığıdır.

 Son olarak yazımı bir  kıssadan hisse ile  noktalayalım; 

“ Tavşan ormanda koşuya çıkmış, Yolda sigara içen zürafayı görmüş ve ; - Zürafa kardeş bırak zararlı şeyleri gel bana katıl, sağlıklı yaşa’ demiş. Zürafa da tavşanın peşine takılmış ve koşmaya başlamışlar. Biraz koştuktan sonra durmadan yiyen fili görmüşler.Tavşan file de aynı şeyleri demiş ve yine koşmaya başlamışlar.Bir müddet koştuktan sonra yolda ceylanları parçalayıp midesine indiren aslana rastlamışlar. Tavşan; - Aslan kardeş, bırak zavallı hayvanları sen de koş sağlıklı yaşa demiş. Aslan sinirle kükreyerek gerilip tavşana bir yumruk patlatmış ki.. Zürafa, aslana ‘o sana kötü bir şey demedi’ niye vurdun’ demiş. İşte aslanın okkalı yumruktan sonra ki sözü ;‘Kiminle, nereye koştuğunuzu biliyor musunuz?”

Evet, yerel seçimler yaklaşıyor; “Kiminle, nereye koştuğunuzu biliyor musunuz?

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
İyi Bilirim
Mustafa Günaydın efendi,seninle bir zamanlar aynı yolda koşan arkadaşlarına yaptıklarınıda biliyoruz..O yüzden çok şükür en azından seninle aynı yolda koşmuyoruz
yukarı çık