ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MUSTAFA GÜNAYDIN
MUSTAFA GÜNAYDIN

Mızrak çuvala sığmıyor

Minareyi çalmaya niyetli olanlar; ilk önce “minareye kılıf arar” uygun hazır kılıf bulamazsa minareye özel...

Yazarlar 0 1476

Minareyi çalmaya niyetli olanlar; ilk önce “minareye kılıf arar” uygun hazır kılıf bulamazsa minareye özel kılıf hazırlar ve  böylelikle çalınan minareye kılıf uydurulmuş olur..   

Son zamanlarda çok yaygın olarak uygulanan bir şey; “minareye kılıf uydurmak!”

İşte bu yüzden sadece çalınan minareye bir kılıf uydurmak gerekiyordu. Bunun için önce Kültür Bakanlığı ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “minare kılıfının” kalıbını hazırlar, sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi hazırlanan kılıfa göre kumaşı keser ve son olarak İlçe Belediye Meclisleri de “minarenin kılıfını” diker. Ve böylelikle  inşaat ruhsatları” verilmiş olur.

Hikâye bu ya!

 • Bir gün Nasreddin Hoca Zeytinburnu’na gidiyormuş. Yolda, Zeytinburnu’na gitmekte olan Akşehirli bir hemşerisiyle karşılaşmış. Selâmlaşmışlar, birlikte yola koyulmuşlar.
  Zeytinburnu’na yaklaşırlarken Akşehirli adam yüksek binaları görünce merakla sormuş.
  - "Hoca efendi, şu yüksek binaları acaba nasıl yaparlar ?"
 • Hoca hafifçe gülümsemiş:
  - "Kuyuların içini dışına çevirirler, olur biter !"
 • Adam :
  - "Nasıl çevirirler" diye sorunca;
 • Hoca şöyle cevap vermiş :
  - "Ben imamım, Belediye Başkanlarının işine karışamam."
         

"Minareye kılıf aramak" Türk Halkı’nın çok yakından bildiği bir deyimdir. Bunu en iyi bilenlerden birisi de Belediye Başkanları olmalıdır. Sayın Başkanların bulunduğu konum, üstlendiği misyon ve yüklendiği görevlerin, onları zaman zaman bu deyime uyan davranışlarda bulunmaya mecbur bıraktığı görülüyor.                                    

Bu deyimde, aramak yerine "Uydurmak" fiili de kullanılıyor. Ama fark etmez ki. İster aramak, ister uydurmak densin ikisi de aynı kapıya çıkar. Aslında son derecede zor bir iştir bu kılıf uydurma meseleleri. Çünkü uygun kılıfı bulmak o kadar da kolay olmadığı gibi, bu işin vatandaşlara çaktırmadan yapılabilmesi, daha doğrusu yutturulabilmesi, halkın buna inandırılması ve de toplumda kabul görmesinin sağlanması gerekir.

En iyisi böyle durumlarla karşı karşıya gelinmemesidir. Örneğin verilen inşaat ruhsatları ile İstanbul’un tarihi siluetini bozan ucubeler ortaya çıkmasaydı, ya da deprem gerçeği olmasaydı kılıf aranmasına gerek kalır mıydı?

Demek ki minareye kılıf uydurabilmek pek de kolay bir şey değilmiş.

Mızrak çuvala sığmıyor”,  

Maalesef;  artık “bu kılıflar o minarelerinize çok küçük geliyor!

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
yukarı çık