ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MUSTAFA GÜNAYDIN
MUSTAFA GÜNAYDIN

“HEM KEL, HEM FODUL”

Yaz sıcağında lokantaya giren adam susuzluğunu gidermek üzere garsondan bardak ister. Garsonda masada ters duran bardakları gösterir:...

Yazarlar 36 5571

Yaz sıcağında lokantaya giren adam susuzluğunu gidermek üzere garsondan bardak ister. Garsonda masada ters duran bardakları gösterir:
 -“ Bardaklar masada beyefendi” der.
Adam bardağı alır, inceler ve sitem dolu bir sesle:
-“ Bunların dibi delik, üstü kapalı”.
Gördüğünü algılamamak, okuduğunu anlamamak insana özgüdür.
İnsan neden gördüğünü algılayamaz.
İnsan neden okuduğunu anlamaz. Bu aslında bir ilkokul klasiğidir.
Okuduğunu anlamamak üzerine şu tespitleri yapabiliriz:
Okuma alışkanlığı yoktur, kitap okumak yerine zamanını gazoz kapağı toplamakla geçirmiştir, ya da kitabı şarkı sözleri okur gibi okumuştur.
Dolayısıyla anlamakta zorlanır
Konsantrasyon eksikliği vardır. Âşıktır,  örneğin.
İşine gelmemektedir. ( bu en yakın neden olsa gerek)
Küçükken çok hamur işi yemiştir, vitamin eksikliği vardır mesela..
Yazılanlar yabancı dildedir. (Bu en makul neden olsa gerek).
Bu konuda elime geçen bir araştırma içimi ferahlattı. Aslında okuduğunu anlamayan insan sayısı bir hayli fazla sanırdım. Neyse ki yüzde 4 ile yüzde 10 arasında imişler sadece..

Ülke ve ilçe gündeminde onca sorun varken bu konuya aslında hiç değinmeyecektim. Gaza gelmeyecek sakin bir yapım vardır. Polemiğe bir hayli soğuk dururum. Gelin görün ki, bazıları; yazdığım yazıların muhtevasını bırakmış,  beni hasedlikle, bilgisizlikle suçlayıp,  “Molla Kasım”a benzetmiş, ayrıca “Intihal” yaptığımı iddia etmiş. ! Daha da ileri giderek bana sanki köy bağışlamış gibi, köşemde ne yazıp yazmamam gerektiğine konusunda  “suizan” etmiş!

Okuma güçlüğü diye tarif edilen “disleksi” tedavisi olan bir hastalıktır. Birde “afazi” denen hastalık vardır ki onun tedavisi bir hayli zordur. Afazi; ilginçtir,  beynin sol yarı küresinde meydana gelen bir hasar sonucu ortaya çıkan bir lisan bozukluğudur ki üslubu da etkiler.Bir başka lisan bozukluğu da ‘tezvirat ‘ gibi Arapça sözcüklerin arkasına sığınmaktır. 

Hz. Mevlana ne güzel söylemiş; “Acı su da berraktır! Tatlı su da…”
Demek ki görünüşe aldanmamalı; derununa bakmalı.

“Demek ki, ortalıkta sahtelerin hâkimiyeti varsa, hakikiler görevini yapmıyor! Fonksiyonunu icra etmiyor demektir.” Sahteliğin en belirgin göstergesi gururdur.“Sakın büyüklenme, elde neler var. Ben varım deme, yoksan da olur.”Anlaşılmamak, büyüklerin nasibi, ama anladığını sanmak ve öylece takdim etmek de küçüklerin marifeti.

Böyle yakınır, Hazreti Mevlana; “Herkes kendi zannınca anladı beni.”Dinlemesini de bilmiyoruz..

Dinlemek de istemiyoruz zaten. Bir acayip haldeyiz velhasıl!
Hazreti Mevlana, Mesnevi’nin ilk beyitinde “dinle” diye başlar.
Eskiden güzel konuşan için ağzı usturuplu laf eden için “adam döktürüyor” derlerdi.Birde düğünlerde iyi oynayan ve kıvıranlar için  “döktürüyor” tabiri kullanılırdı.Şimdi hiç kimsenin usturuplu laf etmesine gerek yok. Üç kelimeyi bir araya getirip, bir iki cilalı söz, birkaç kitap ismi, sonunda da bir hamiş ekledin mi yeterde artar bile. Maalesef; herkes nutuk atma telaşına düşmüş. Eline kalemi alan döktürüyor. Mikrofonu kapan elinden bırakmıyor.

Hani bir atalar sözü vardı; “hem kel hem fodul”

Değerli dostlarım önce saygılı olacağız. Medeni ilişkilerde sevgide serbestiyet, saygıda mecburiyet vardır. Kendimize, birbirimize saygılı olacağız, çizmeyi aşmayacağız.

Çizmeyi aşmak dedim de; genelde hepimiz kullanırız.  Peki, nasıl geçmiştir dilimize ve hikâyesi nedir? İşte, İskender Pala’nın “İki dirhem bir çekirdek” kitabında bizlere aktardığı bir parçayı paylaşıyorum sizlerle.

“Milad-ı İsa’dan üç asır evvel Efes’te Apel isimli bir ressam yaşarmış. Büyük İskender’in resimlerini yapmakla şöhret bulan Apel’in en büyük özelliği yaptığı resimleri halka açması ve gizlendiği bir perdenin arkasından onların tenkitlerini dinleyip hoşa gidecek yeni resimler için fikir geliştirmesi imiş.                                                                                                     

Günlerden birinde bir kunduracı Apel’in resimlerinden birini tepeden tırnağa süzüp tenkide başlamış. Önce resimdeki çizmeler üzerinde görüşlerini bildirip, kunduracılık sanatı bakımından tenkitlerini sıralamış. Apel bunları dinleyip gerekli notları almış. Ancak bir müddet sonra adam resmin üst kısımlarını da eleştirmeye ve hatta teknik yönden, sanat açısından, renklerin kontrastı ve gölgelerin derecesi üzerine de ileri geri konuşmaya başlayınca Apel perdenin arkasından bağırmış:
- Efendi, haddini bil; çizmeden yukarı çıkma..!”

“Testiler kırılırsa, bütün sular birleşir, aynı olur.” Arada fark kalmaz, ayrılık, gayrılık sona erer. 

Yine yazıma; Hz. Mevlana’nın meşhur sözü ile son vermek istiyorum;  “Bin sene de okusam, Ne biliyorsun diye sorsalar bana haddimi bilirim derim.”                                                              

Selam ve Dua ile
Mustafa Günaydın
                              
                                                                                                                 Son bir not: Ülkenin ve Zeytinburnu İlçesinin çok daha önemli gündemlerini dikkate alarak buna benzer bir ikinci yazı mecbur kalmadıkça tarafımdan yazılmayacaktır. Bu yazı üslub bozukluklarını da içeren pek çok cevap alacaktır. Zaten bakıyorum da birileri üstteki yazılarımın muhtevasını bir kenara bırakmış, yazının altındaki yorum bölümünde takma isimlerle, yazı ile ilgisi olmayan, seviyesiz bir uslup kullanarak yorum yapmakta, hatta birbirleri ile seviyesiz kavgaya tutuşmakta. Güzel kardeşim, ne işin var benim sayfamda , chat sayfaları var git orada yap ne yapacaksan.  

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
ismet
Bende sana Üstat NFK kadar olmasada Abdurrahim karakoçun YANGIN VAR şiirinden bir dörtlük yazıyım. (Bağlanmış Dünyalıklar Dünyanın Yularına/Gösterin hangi yüzle çıkacağız yarına/Yarab İman İhsan et RİYAKAR kullarına/ Hacda hacı yanıyor Hacda ruhban yanıyor ) sende sağlıcakla kal.
m.ç.ç
artık sana cevap yazmama kararı aldım. sen sapla samanı karıştırmaktan başka bir şey yapmıyordun. kim kime düşman ise bu sütunlarda kendini belli ediyor. son olarak üstat nfk nın UKDE şiirinin sen ve senin gibiler için yazıldığına olan inancımı perçinlediğini söylemek istiyorum. bak ne diyor. BİRİKTİR DELİK KESE / YETİŞTİR TOPRAK KÖSE / HEP KESİKLİK EKSİKLİK / NHADİSE DE HADİSE / NASIL ALSIN DERYAYI / KAFA KÜÇÜK BİR KASE / AKLA ÇIKAR YOL YOKTUR / NE HESAP NE HENDESE SAĞLICAKLA KAL
ismet
daha dinlerarası diyalogu ,ibrahimi dinlerin kardeşliği hikayelerinide yazmadım yazsamda bi şey değişmez farklı açılardan bakıyoruz. Hz.peygamberin SAV.buyurduğu gibi Ümmetim 73 Fırkaya bölünücek biri hak yolda olucak. biz sizinle aynı fırkada değiliz kardeş mevzu bu. Allah Ehli SÜnnet Velcemaatten ayırmasın gerisi hikaye.
ismet
ama siz polemik peşindesiniz,yorumlarınız iyi okuyun,namaz hususuna gelince sizinkileride kabul etsin,demek gıybeti kul hakkını biliyorsunuz,televizyon gazete vs.yapılan kara propangayı görmüyonuz kul hakkından bahsediyonuz. adaşın chp'yi lağvediyo,siz istediğiniz gibi yazın atış serbest,ama cemaat oldumu dokunan yanar kul hakkı o zaman aklınıza geliyor fsiz atın ama serbest
ismet
mehmet bey yazar sizin durumunuzu yazısında izah etmiş bi daha okuyun,ayrıca benim sizi yazarı veya yorumcuları ikna etmek gibi bi derdim yok bunu yorumumdada aşağıda belirttim ama onu bile anlamak istemiyorsunuz yada istemiyorsunuz. siz öğretmen ben öğrenci değilim soruma cevap ver tarzında yazıyorsunuz,siz benim yorumlarıma cevap verin yok,ama siz sorucanız ben söyliycem öyle bi şey yok ben kendi yorumumu yazarım.
Feridun
Bir de Hande Yener'den şarkı sözü yazaymışsınız tam olacakmış!
mehmet çetin
yazılarımızın tepki çekmesine gelince, genelde ben olayım metin olsun olumlu tepkiler alıyoruz bunları siz olumsuz olarak görüyorsanız buna bişe diyemem. sizin gibi ne yazarsak yazalım beğenmeyenler çıkar buna da saygılıyız. herkes anlayacak diye bir kaide yok. mesela bende sizi anlamıyorum. yani tek bir soruma cevap vermeyip neden hep aynı şeyleri yazıyorsunuz. net ve somut olarak cevap verin beni ikna edin.veya siz tepki çekmeyin bakın yazardan çok sizie yüklenmiş yorumcular
mehmet çetin
sevgili kardeşim ben sorduğum hiç bir sorunun cevabını sizden şuana kadar almaya muktedir olamadım. size selam versem cemaate saldırıyorsunuz. soru sorsam cemaate saldırıyorsunuz yani kusura bakmayın amacım kırmak değil ama başka bir terim bulamıyorum takılı plak gibi hep aynı şeyleri söylüyorsunuz. allah namazınızı kabul etsin ama gıybet en kötü hastalık siz bir cemaati top yekün nasıl mahkum ve hatalı ilan edebilirsiniz ki bunun anlamış değilim bunu anlamış değilim
ismet
örnek çok sizde bende kendimize göre çeşitli örnekler verebiliriz,yani mağdur değilsiniz hele bu dönem MAĞRURSUNUZ,inanan insanları örümcek kafalı diye nitelendirmem ayrıca. 5 vakit namaz kılıyorum ama cemaate sempatiyle bakamıyorrum ve böyle çok insan var takdir edersiniz çevremizde. yani sitede siyasilerde yazı yazıyor muhalefet ilçe başkanı iktidarın mecli üyesi var niye sizin yazılar polemik kokuyor milleti kışkırtıyor,bi özeleştiri yapın lütfen Allaha emanet olun
ismet
cemaat gazete televizyon,dergi,internet siteleri,yandaş medya vs.muhteşem bir propaganda gücüne sahip. 2,3 gün önceki Gültekin Avcının Bugün gazetesindeki Hanefi avcıyla ilgili yazısı okuyun görün kin nefret,öfke nasıl olur,bu adam nasıl yıllarca savcılık yapmış hayret edersiniz,28 şubat sürecinin cemaatçi polis müdürü diye lansa edillen ilk üçteydi adamı devrimci karargahtan aldılar 40 senesini onlarla mücadeleye adamış
yukarı çık