ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MUSTAFA GÜNAYDIN
MUSTAFA GÜNAYDIN

Büyük devlet lafla olunmuyor beyler…

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Fransa da sözde soykırımı tanımaktan öte bir adım atıldı ve düşünce özgürlüğünü yo...

Yazarlar 2 3578

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Fransa da sözde soykırımı tanımaktan öte bir adım atıldı ve düşünce özgürlüğünü yok eden, sözde ermeni soykırımını halka dayatan bir yasa kabul edildi.
Artık Fransa'da, soykırım iddiasını inkâr edenlerin yargılanacağı hatta para ve hapis cezası ile karşı karşıya kalacağı, Ermeni lobisi üyelerinin ve Ermeni derneklerinin dava açabileceği, davaların da emsal olabileceği zamanlar yaklaşmaktadır. Fransa Parlamentosu'nda Ermeni soykırımı iddialarının inkârını suç olarak tanımlayan yasa tasarısının görüşülüp onaylanması, soykırım meselesinin, uluslararası alanda Türkiye'nin karşısına her an çıkabilecek derecede güncelliğini koruduğunu ve tartışma götürmeyen bir hal aldığını göstermiştir.   

Elbette Türkiye ve Fransa arasındaki ikili diplomatik ilişkiler ciddi sekteye uğrayacaktır. Bu durumun göze alındığı gözle görünür bir gerçektir. Türkiye elbette gerekli yaptırımları uygulayacak ve Fransa’ya cevabını makul derecelerde verecektir.

Peki, Fransa’nın yasayı çıkarmasındaki amaç neydi?

500 bin Ermeninin oyu için mi yapıldı bu? Elbette hayır.

Libya'ya müdahalede ilk silahı ateşleyen ve Bingazi'ye ve Kahire’ye giden Sarkozy'i Fransız basını kahraman ilan ederken,  Kahire’de Tahrir Meydanında gövde gösterisi yapan, Trablus'ta halka seslenen Erdoğan, Libya'yı ziyaret eden Nicolas Sarkozy ve David Cameron konusunda üstü kapalı Libya halkına : "Libya'nın yeraltı zenginlikleri üzerinde hesap yapanlara asla prim vermeyin" diyerek Ortadoğu’ya yeniden açılmak isteyen Fransa’nın önünü kesmeye çalışmıştır.  

 Ortadoğu’ya yeniden açılmak isteyen Fransa, Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılmasını olumsuz bir gelişme olarak görmektedir. Türkiye’nin Ortadoğu açılımı, dünya kamuoyunda Türkiye’nin imajını olumsuz etkileyen Ermeni faaliyetleri konusunda da görülmektedir. Lübnan, Suriye, Ürdün, Irak ve Mısır’a kadar yayılmış bulunan Ermeni toplulukları bölgede hem tarihsel hem de Türkiye’ye karşı olumsuz propagandalarını sürdürmektedirler.

Evet senaryo çok tanıdık. Fransa, İsrail, Siyonizm ve Sarkozy... Şimdi sıra Türkiye de. Bu dönemde sağlıklı adımlar atılmazsa 2015’te çok daha ağır sonuçlarla karşılaşabiliriz....
Büyük devlet lafla olunmuyor beyler…

Son söz olarak öneriyorum ki;

Hiç kimse kendini Cihan İmparatoru, Kanuni Sultan Süleyman yerine koymasın…
Kanuni Sultan Süleyman, Fransa vilayetinin Kralı Fransuva’ya  “Korkma geliyorum” demeden önce;
29 Ağustos 1526'da Macar ordusuyla Mohaç'ta yapılan savaşta Macar ordusu iki saatte dağıttı.    
                                                                                                                                           Alman İmparatoru Şarlken, Fransa Kralı Fransuva'yı esir aldı. Fransa Kralının annesi Düşes Dangolen, Kanûnî'ye bir mektup yazarak yardım istedi. Bunun üzerine Kaptan-ı Derya Barboros Hayreddin Paşa Fransa'nın Akdeniz kıyısındaki şehri Nis'e giderek Şarlken'in donanmasını yendi. Hem Fransa'yı hem de Fransuva'yı kurtardı.
 
Mutlu Yıllar/Mustafa GÜNAYDIN

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
mustafa
yazıların çok güzel anlayana birde 10 ocak gazeteciler gününü tüm ekibinizle kutluyorum hoşça kalın
tacettin demir
tamer çetin de aynı konuda yazmış ama nedense mustafa bey sizin yazınız sanki daha bir okuyucuya ulaşan ve içinde rıh olan bir yazı sizi tebrik ediyorum.bilgilerinize ruh elbisesi giydirmişsiniz.diğer arkadaş (tamer çetin)sizin yazınızı okusun da yazıya nasıl ruh verilirmiş öğrensin tebrikler mustafa bey
yukarı çık