ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MUSTAFA GÜNAYDIN
MUSTAFA GÜNAYDIN

Adını “RANT” koydum…

Zeytinburnu ilçesinde yıllardır yılan hikâyesine dönen “Kentsel Dönüşüm Projeleri” Van depremi ile birlikte tekrar gündeme ge...

Yazarlar 0 5435

Zeytinburnu ilçesinde yıllardır yılan hikâyesine dönen “Kentsel Dönüşüm Projeleri” Van depremi ile birlikte tekrar gündeme geldi. 

Bilinmesi gereken, Zeytinburnu’nda yapılan “Kentsel Dönüşüm Projeleri”nin dar gelirli kesimlerin konut sorununun çözümüne yönelik atılmış bir adım olmadığıdır. Bu kavram altında gündeme getirilen tüm projelerin ortak özelliği, ister konut isterse ticaret alanı olsun orta ve üst gelir gurubuna yönelik olmalarıdır. Nitekim, 1999 yılında belediye başkanlığını kazanan Murat AYDIN deprem odaklı konut projelerinin, rant amacını daha da belirginleştirerek devam ettirirken, Zeytinburnu ilçe merkezine yönelik projeleri gündeme getirmekten önemle kaçınmış, ilçenin gelişmesini nazım planı değil, rant talepleri yönlendirerek, ilçenin bütünlüğü, sosyal dokusu, alt yapısı ve ulaşım sistemi yok edilmeye başlanmıştır. Deprem bahane edilerek ortaya çıkan “Kentsel Dönüşüm Projeleri”nin ilçemizde yaşayan insanlarımıza yönelik konut sorununun çözümü amacıyla herhangi bir ilişkisi yoktur.

Özellikle Zeytinburnu’nda gerçekleştirilen “kentsel dönüşüm projeleri” İstanbul’un depremselliği gerçeğini kendi cüzdanlarını doldurmak için kullananların gerçek yüzünü ortaya çıkarmıştır.
  
Amacı dar gelirli toplum kesimlerinin konut sorununa katkıda bulunmak olan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi dahi, bu amacını ikinci plana atmış, ilçemizde İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB) iştiraki olan KİPTAŞ ile birlikte üst gelir gurubuna yönelik “prestij” projelerinin bir bölümü tamamlanmış “Merkezefendi Konutları”, “Topkapı Merkez Evleri”,İttifak İnşaat, Türköz İnşaat ve Oliv Yapı (Eski AKP İlçe Başkanı Ahmet DOKUMACI ve Enes DOKUMACI`nında ortak olduğu) üçlü konsorsiyum tarafından halen inşaatı devam eden Çırpıcı Real İstanbul, KİPTAŞ tarafından yaptırılan Bozkurt Amatör Spor Tesislerindeki “Sümer Mahallesi Kentsel Dönüşüm inşaatı ve YDA Kurtuluş İnşaat Ortaklığı tarafından inşaatına başlanan Eski Bozkurt Fabrikasının yıkılan binasının arsasına yapılmaya başlanan ”The Veliefendi” projesi.

Bu projeler gerçekte “kentsel dönüşüm projeleri” değildir. Bir kentsel alandaki kullanım biçimini değiştirmeyen, aynı kullanımla yenilenmesini veya ıslah edilmesini öngören bu projelerin “Kentsel İyileştirme” veya “Kentsel Yenileme” projeleri olarak isimlendirilmeleri gerekirken, “Kentsel Dönüşüm Projeleri” olarak adlandırılmalarının nedeni ise, projelerin içinde saklı olan “bir kesime” rant sağlama amacının, dönüşüm kelimesinin anlamı içinde saklanılmak istenilmesinden kaynaklanmaktadır.

Bir gecekondu veya çarpık yapılaşma alanının çok katlı konut alanı haline getirilmesinin dönüşümle bir ilişkisi bulunmamaktadır, Zeytinburnu ölçeğinde yapılan; mevcut imar durumlarında yapılacak değişikliklerle rantın artırılması ve yeniden paylaştırılması yoluyla yenilenmenin sağlanmasıdır. 
Yıllardır süren ve uygulamaya konulan “Kentsel Dönüşüm” hikâyesinde İlçemizde yaşayan insanlarımız mağdur edilmiş, edilmeye devam etmektedir.  İnsanlarımıza “toplu kapama” evleri yaparak toplumsal ayrıştırma hızlandırılıyor. Bu konuda duyarlı olmazsak Zeytinburnu için çok geç olabilir.

"Tıpkı bir hekim esprisinde söylendiği gibi;  Ameliyat iyi geçti, hasta sizlere ömür."

Mustafa Günaydın

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
yukarı çık