ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MUSTAFA GÜNAYDIN
MUSTAFA GÜNAYDIN

Yine Bağırıyoruz, “Orada Kimse Var mı?”

 “Deprem değil bina öldürür” gerçeği geçen hafta Van’da yaşanan felaketle bir kez daha ortaya çıktı. Van’da  ye...

Yazarlar 0 4843

 “Deprem değil bina öldürür” gerçeği geçen hafta Van’da yaşanan felaketle bir kez daha ortaya çıktı. Van’da  yeni binalar bile depremde yerle bir oldu. Diğer bir deyişle demirden, betondan çalarak binanın maliyetini sadece yüzde 5 daha ucuza getirecek diye yüzlerce insan evinden sağ çıkamadı. “1999 depreminden sonra hiçbir şey değişmedi mi?” dedirten bu görüntüler, zorunlu hale getirilen ‘deprem denetimini akıllara getirdi ancak buradan da başka bir ihmal çıktı. Çünkü 2001’de 19 pilot il ile yürürlüğe giren ‘Yapı Denetim Yasası’ ancak bu yılbaşında tüm Türkiye’ye yayıldı. Van’da depreme yapı denetiminden nasibini alamadan yakalandı.

Maalesef her zaman olduğu gibi gelecek ile ilgili bir plan ve stratejimiz olmadığı için deprem veya afetler konusunda da bir mastır planımız yok..

Devlet 2001yılında yaşanan ekonomik krizde, batık bankalar yüzünden ekonomiyi sağlama almak için gelecekte yaşanabilecek risklere karşı ciddi düzenlemelere gitmek zorunda kalmıştır. Bu nedenle bazı yeni yasal düzenlemeler yapılırken, Bankalar topladıkları mevduat için karşılık ayırmak zorunda kalmış ayrıca Bankalar topladıkları tasarruf mevduatını korumak amacıyla mevduatlarını sigorta ettirmek zorunda kalmıştır. Devlet ekonomiye kısaca paraya verdiği değeri “insanımıza” verseydi. Deprem yaralarını sarmak amacıyla geçici olarak konan ancak daha sonra Maliye’nin ekstra gelir kapısı olarak gördüğü için kalıcı hale getirilen Özel Tüketim Vergilerinden şu ana kadar 48 Milyar TL’lik tahsilât yapıldı. Şayet vergiler amacına uygun kullanılsaydı, şu ana kadar deprem kuşağında acil yıkılması gereken evlerin yerini alabilecek 50 bin TL maliyetle depreme dayanıklı tam 960 bin konut inşaat edilerek, ülkemizdeki deprem riskini azaltabilir ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi depremi risk listemizden çıkarabilirdik.

Çok önemli 12 yılı hoyratça harcadık ve şimdi.  Yine Bağırıyoruz, “Orada Kimse Var mı?”Van İli Merkez ve Erciş’de meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremde hayatlarını kaybeden kardeşlerimizin ailelerine başsağlığı diliyorum.

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
yukarı çık