ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MUSTAFA GÜNAYDIN
MUSTAFA GÜNAYDIN

Cemaat taraf olmaz

Cemaat veya tarikat taraf olmaz Günümüzde en çok yapılan hata cemaat yapılarının ve tarikatların yaptığı hatalardan ötürü el...

Yazarlar 35 2364

Cemaat veya tarikat taraf olmaz

Günümüzde en çok yapılan hata cemaat yapılarının ve tarikatların yaptığı hatalardan ötürü eleştirildiklerinde ortaya anlamsız tepkinin çıkmasıdır. Aksine tepki yerine yapılan yanlış ne ise onu düzeltmek yerine birçok sığınılan kavramların olduğunu veya birilerinin tarafından üretildiğini görmekteyiz..Yapılan eleştiri cemaat veya tarikat liderine değildir..

Yapılan eleştiri çok basit bir biçimde bu yapıların işleyişi esnasında yapılan yapıcı eleştirilerdir. Ancak, yapıcı mahiyetteki eleştiriler de artık tepkiye maruz kalmakta ve doğrular söylendiği vakit sanki İslam´a küfretmiş gibi algılanmaktadır. Bu doğru değil, bu algının artık değişmesi gerekir. İslam sadece bir cemaat yapılanmasına kurban edilecek kadar basit bir din değildir..

Cemaatler adaletsizlik yaptığında abiler daha iyi bilir oluyorken, cemaat dışındaki insanların en ufak hatasında onları hemen karalama çabası oluşuyor. Cemaat yapıları adaletsizlik yaptığında abileri, ablaları sorgularken bin kez düşünürken, cemaate aidiyet duygusu ile bağlı olmayanlar hata yapınca onlara karşı hunharca bir saldırının olduğunu, doğru olsa bile düşünmeden, onlar kesin yanlış yapar, kesin İslam`a (hizmete) karşıdır anlayışı ister istemez tek tip insan yetiştirme noktasında ortaya çıkıyor.

Allah (C.C) ayetinde önce adaleti sonra iyiliği emretmiştir.Genelde cuma hutbesinin sonunda okunan ayettir..

Özellikle dini hassasiyetle yola çıktığını iddia eden cenahlar adalet nosyonuna dikkat etmelidirler..Cemaat veya tarikat usulü yapılanmaya gidenler hem kendi içlerinde hem de cemaat dışında bulunan insanlara adalet konusunda çok dikkatli olmalı ve kılı kırk yarmalıdır.. Dergisinde,televizyonlarında, gazetesinde, sohbetinde,kasetinde vs. düşmanca tavır takınılan şeyler hoş olmaz..İntikam ve iyilik aynı anda kalpte bulunmaz...Şimdi tabi bazıları bizim yanlış yaptığımızı söyleyebilir..Bizler doğru söylemeye devam edeceğiz...

Cemaat veya tarikat taraf olmaz..Taraf olma bireyseldir..Taraf olan bir grup İslam´a  zarar verir ve onu da Allah rızası için yaptığına kendini inandırır..

Toplumun hemen, hemen her kesiminde ve özellikle şahsiyetler üzerine inşa edilmiş hareketlerde bunu daha açık bir şekilde gözlemliyoruz. Yapılan savunmalar, atılan adımlar, elde edilen başarılar, her zaman “tek”e hasrediliyor ve atfedilen başarının sahibi olan bu birey yükseltildikçe yükseltiliyor. Önümüze dokunulmaz, eleştirilemez, hakkında söz söylenemez şahsiyetler konuluyor. Sonuçta şahsa atfedilen bu kutsallık, şahsın önderlik ettiği harekete de dolaylı olarak yansıtılıyor. Yapılan yanlışlar da zırh içinde zırha alınıp muhafaza edilir hale geliyor.
Ne yapacağız?

Yanlış gördüğümüze yanlış demeyecek miyiz? Emri bi’l-mağrûf nehyi ani’l-münker nerede kaldı o zaman?

Ne olacak?

Bir yanlışa şahit olduğunuzda elinizle, buna gücünüz yetmezse dilinizle düzeltin, buna da gücünüz yetmezse buğzedin ilkesi nereye oturtulacak?

Eleştiriye kapalı bir birey, topluluk ya da toplum, kaçınılmaz olarak, bir süre sonra vaziyeti algılamada zorluklarla karşılaşır. Yapılan yanlışlar, muteber doğrular haline gelir. Bugün olan da budur.
 
Hadisdeki şu güzel öğüdü dikkate almakta fayda vardır; “Düşmanlarınızın en kuvvetlisi, içinizdedir.”

Dostçakalın
                                                             

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
Adnan
yorumlarda hakaret yok ama makaslanmış metin bey sen kurnazsın o duanın sonunu anlarsın peygamberimiz SAV.buyuruyor ahir zamanda ümmetim 73 fırkaya bölünücek bir fırka hak yol üzere olucak Cenabı Allah bizi Hak yol üzerine olanlardan eylesin Takiyyecilerden Allah diniyle milleti aldatanlardan muhafaza eylesin AMİN
Adnan
takiyye yapanı Allah kahretsin demişsin AMİN diyorum. sen bizi çoban sülüyle bir yaptınya gerçi pek sevmem ama bu iktidardan evladır ne diyim.Ahmet Hocayı akşam izlememişsin heralde. bende sana bi dua ediyim sende amin de inşallah. Cenabı Allah'ta seni hristiyanlar ve yahudilerr cennete girecek diyen Lailahe İllah de Muhammeden Resurullah demesende olur,Semavi dinlerin kardeşliği adı altıında milleti uyutan ülkenin öz kaynakları bir bir satılırken yabancılara peşkeş çekilirken,mücahitken mütahit olup 4x4 cip ve havuzlu villarından vazgeçmemek adına Büyük Ortadoğu projesi adı altındaki Ortadoğu Müslümanlarınnı öldürülmesi ırzına geçilmesi ve bunlara sessiz kalıpta Allahın diniyle milleti k
Adnan
Metin bey SAV,hususunu doğru söylüyorsunuz yazmayı düşündüğümde salavat getiriyorum ama yazarken unutmuşum ÜŞENMEDİM,çünkü düşündüklerinizi tam aktaramıyorsunuz kelimeler çok uzun oluyor tam yazıya dökemiyebiliy ama bunu dil getirmednizde tatlı su kurnazlığı hangi ayet peygamberin hayatı falan derken neyi kastettiğimi iyi anlıyorsunuz klavyenizin kıvraklığından polemikçi olduğunuz ana temaya değil teferruatla işi götürdüğünüz belli. ben o kadar şey yazmışken cami bomabalancak,ayyakabı sildiriyor vs.aslında kendinizin bile inanmadığı ama milleti manüpüle etmek için bu yalanları devam etirdiğiniz belli.ergenekonda deliller falan hikaye bence tabi içlerinde suça karışmış insanlar vardırda bu d
mehmet çetin
değerli adnan kardeşim durmadan Allahtan Kurandan bahsediyorsunuz ama allahın evini bombalamk ve masum insanlara tuzak kurmakla suçlananlarında masum olduğunu söylüyorsunuz. kanunlar açık müebbet ile suçlanan insanlar ki bu insanlar hala botlarını askerlerimize sildiriyorlar delilleride yok etmek için güçleri ve yetenekleri vardır. dışarda olmaları sence nekadar doğru. eğer onlar dışarda olacaklarsa tüm suçlular mahkeme bitene kadar serbest olmaları gerekmezmi onların bir ayrıcalığımı var.
MEHMET METİN
TAKİYYE YAPANI ALLAH KAHRESTİN.BEN BUNA RAHATLIKLA AMİN DİYORUM.İNŞAALLAH SEN DE DERSİN.AYET ORDA DERKEN HANGİ AYETİ KASTEDİYORSUN,EFENDİMİZİN (S.A.V) HAYATI DERKEN NEYİ KASTEDİYORSUN,AÇIKLARSAN MEMNUN OLURUM.BİR DE EFENDİMİZİ ANARKEN (S.A.V) YAZ,ÜŞENME.OKUMAYANIN BURNU SÜRTÜLSÜN DİYOR HADİSTE.ANLADIĞIM KADARI İLE STATÜKODAN YANA OLAN KİŞİSİN.YANİ BİZİM SAĞ DA BİDİĞİMİZ SONRASINDA HÜSAMETTİNİ İLE BİRLİKTE SOLUN TAM MERKEZİNDE OLDUĞUNU GÖRDÜĞÜMÜZ SÜLÜMAN GİBİ.ALLAH SENİ SEVDİKLERİNLE HAŞRETSİN.
adnan
bide bu arada akşam flash tv.de cübbeli ahmet hocayı kaçırmayın 20.25'de takiyyecilerin ve işbirlikçilerin planlarını orda anlatıyor.
adnan
Bülent arınç'suikastı bahane edilerek kozmik odaya giren savcı nerde yükseltildi balyozda tutuksuz yargılansın diyen hakim nerde yetkisi alınıp gönderildi sonra hak için hakkı söylüyor. vergi sıralamsında hani bu akp zenginleri seda sayan var,acun ılıcalı var mücahitken mütahit olup herşeye müsait olanlar yok. hadi bu dünyada insanları kandırdınız kandırmaya devam ediyonuz ama birde hesap var hesap çıkar ve menfaatleri için yanlşı doğru gösterenler vay onların haline.
Adnan
O kadar şey yazdım işinize gelen kısmı anlamışsınız ama tipik akp,li özelliği ayetide anlamadınız dimi işinize gelmez çünkü onlar öyle onlar böyle bırak onu bunu, siz müslümansınız ya hak için hakkı söylediğinizi iddia ediyorsunuz ya bırakın takiyyeyi Ayet orda Resurullahın hayatı orda varmı böyle zalimlik işte siyasi davranıyorlar dini alet ediyorlar. davalarda bu adamlar kaçmaz yeri yurdu belli diyen hemen yetkisi alınıp bir yere gönderiliyor,ama tutuklu kalsın diyen terfi ettiriliyor.
MEHMET METİN
GERÇİ SİZDE HEMEN AYET DE HAZIRDIR.BİZ AYETLERİ KENDİMİZE GÖRE YORUMLUYORUZ YA.HEPİMİZ BİRER EBU HANİFE'YİZ MAŞAALLAH.DİNİ KARIŞTIRMA DEMİŞSİN,SİZ KİMSİNİZ Kİ BÖYLE BİR ŞEY YAPTIĞIMIZI UMUYORUZ.SÖZE AYETELE BAŞLAYAN SİZSİZNİ VE VE YAZDIKLARINIZ HEP SİYASİ.KİM SİYASETE DİNİ KARIŞTIRIYOR.ARADA DİNİ KULLANAN GENE SİZSİNİZ.SİZ BİZİ MUHAKEME ETME YETKİSİNİ NERDEN BULUYORSUNUZ.SANKİ BİZ SUÇLUYUZ DA,SİZ DE HAKİM.BİZ SUÇLU OLMADIĞIMIZ GİBİ,SİZ DE HÜKÜM KOYACAK İRADEYE SAHİP DEĞİLSİNİZ.HADDİNİZİ BİLİN
MEHMET METİN
CÜBBELİ'Yİ DİNLEMEME GEREK YOK.İNAN ONUN KADAR BİLGİM VAR.SENİN İHTİYACIN VAR ZANNEDERİM,SEN DİNLEMEYE DEVAM ET.DİYALOG BAŞKADIR,DİĞER DİNLERİN İNANÇ ANLAYIŞLARI BAŞKADIR.İNŞAALLAH EVİNDE VE ÜZERİNDE GAYR-İ MÜSLİMLERE AİT EŞYA VE GİYSİ YOKTUR.MALUK,KÜFRÜN MALINI ALIP DESTEKLEMEZSİN.DİYALOG'U KÜFÜR GÖREN BİR "MAZLUM"UN EVİNE VE ÜZERİNE AİLE EFRADI DA DAHİL GAYR-İ MÜSLİM TEBAAYA AİT BİR ŞEY ALMAMASI LAZIM.DESTEK OLMAMALIYIZ.TÜCCARSA,İHRACAT DA YAPMAMALI.DİYALOĞA DA HAYIR DESTEKLEMEYE DE HAYIR
yukarı çık