ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MURAT ERGÜN
MURAT ERGÜN

İŞTE GENEL SEÇİMİN KAÇINILMAZ SONUÇLARI

Türkiye, tarihinin en önemli seçimlerinden birisini daha yaşayacak 7 Haziran 2015’te… AK Parti her zamanki ba...

Yazarlar 0 1794

Türkiye, tarihinin en önemli seçimlerinden birisini daha yaşayacak 7 Haziran 2015’te… AK Parti her zamanki başarısını gösterebilecek mi? MHP oylarını ne kadar artıracak? CHP güçlenecek mi? HDP barajı aşacak mı? Milli İttifak ne yapacak? Başkanlık sistemi ve federalizm geliyor mu? Üç aşağı beş yukarı sorulan sorular bunlar, sonucu beklenen ise işte bu soruların cevapları…

***

Bir yıl önceden yazmaya başladım. Sokak, siyasetçilerden farklı söylüyor. Vatandaş sokağa çıktığınızda ateş püskürüyor. Söylediklerim ve yazdıklarım siyasetçilerin tepkisine neden oldu. Ta ki siyasetçiler seçim sathında sokağa inene kadar. Altı Seçimi siyasetçilerle sokakta birebir takip etmiş bir gazeteci olarak bu kez sokak çok farklı. Her Beş adımda bir siyasetçilerin fırça yemesi kaçınılmaz, özellikle iktidar partisini temsil eden siyasilerin.

***

AK Parti, ister kabul edin isterseniz tepki gösterin son 12 yılda verdiği vaatlerle hayata geçirdiği projelerle vatandaşın beklentisini çok yükseğe çıkardı. Durum böyle olunca aracın tekerleği patlayıp araç savrulmaya başlayınca bu kez büyük beklentiler karşısında küçük savrulmalar yaşanınca tepkide büyük olmaya başladı.

****

Aracın tekeri ne zaman patladı. Son 3 Yılda ara sıra tekleyen aracın tekerleği aslında 17 ve 25 Aralıkta patladı. Vatandaş bir anda ne oluyor demeye başladı. Ortaya çıkan ses kayıtları ve sonrasında yaşananlar ve görevden alınan bakanlar vatandaşın aklına ACABA sorusunu getirdi… Sonrasında Ortadoğudaki savaş ortamı Rusya ve Ukrayna’da yaşananlar, Dünya genelindeki Ekonomik krizin ülkemize yansıması iç siyasette yaşananlar vatandaşın cebine yansımaya başlayınca bu kez seçim sathında vatandaş iyiden iyide kızmaya başladı. Bunların yanında AK Parti içerisinde vatandaşa tepeden bakmaya başlayan, kendi cebini partinin önüne geçiren, vatandaştan uzaklaşan parti içine sızan siyasetçiler türemeye de başlayınca tüm bunlarda bu kızgınlığın KDV’si oldu.

***

Seçim Beyannameleri açıklandı. Şuan açıklamayan tek parti MHP. Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi Milli İttifak adı altında seçim ittifakı yaptı. Siyasi Partilerin vaatlerinden yola çıkacak olursak. CHP’nin ekonomik ağırlıklı vaatleri tuttu. Halk arasında sokakta bunlar konuşuluyor. AK Parti’nin beyannamesinin çok bürokratik kaldığı kesin Halkın anlayacağı dilden değil. AK Parti Acil olarak Vatandaşın anlayacağı dilden vaatlerde bulunmalı. Milli ittifak ise yaşanılabilir bir Türkiye vaat ediyor.

****

Şuan siyasiler kabul etse de etmese de halkın cebine yansıyan bir kriz var. Son 4 ayda Vatandaşın cebindeki para Dolar karşısında %30 dan fazla eridi. Esnaf kepenk kapatmaya başladı. Piyasa durgun ve puslu. Ev, araba ve iş için krediye giren vatandaş ise kara kara düşünüyor. Özel sektör küçülmeye başladı. Eğer seçim sonunda güçlü bir iktidar kurulup gelecek vaat etmezse yeniden eski günlere dönmemiz kaçınılmaz. Birde üstüne üstük Arpa gibi türemeye başlayan Vergiden muaf Suriyeli Esnaflar orta sınıf esnafı zora sokuyor.

***

AK Parti’yi destekleyen güçlü bir medya var. Bunun yanında muhalefete destek veren çok fazla muhalif medyayı da görmezden gelmemek gerek. Özelikle 25 Aralık sonrası muhalif medya ciddi bir şekilde çalışıyor ve yayınları da oldukça etkili. Medyayı takip ettiğinizde 7 Haziran için çok farklı bir proje üzerinde çalışıldığını görebiliyorsunuz. 7 Haziran’ın gözde Partisi HDP… Özelikle bir kesim HDP’yi ciddi bir şekilde ön plana çıkarıyor. MHP Oylarını katlasa, CHP Oylarını katlasa bu medyanın gözüyle AK Parti çok yıpranmayacak fakat HDP barajı geçerse işte bu sonuç AK Parti’nin milletvekili sayısını ciddi manada etkileyecek ve bu kez koalisyon çalışmasını gündeme getirecek. Bu proje 7 Haziran seçimlerine kadar ciddi manada masadadır.

***

Sonuçta Kimi eleştirseniz büyük tepki alıyorsunuz, ortam çok gergin. Zira herkes oy hesabı yapıyor. Ama bizim için önemli olan Türkiye ve Türkiye’nin çıkarları… Siyasi partiler de Türkiye’nin temel değerlerine duyarlı olduğu sürece toplumdan gereken desteği görüyor zaten. AK Parti, seçime iktidar partisi olma avantajıyla giriyor. O yüzden oylarında azalma beklense de, HDP’nin durumuna göre farklı bir sonuç da ortaya çıkabilir. Gerçek şu ki, öyle veya böyle ne kadar eleştirirsek eleştirelim AK Parti halkla en iyi iletişimi kuran parti. Seçim biter bitmez, gelecek seçimler için çalışmaya başlayan bir parti. Diğer partiler nedense seçime birkaç ay kala çalışmaya başlıyorlar. Neden? Bir siyasi parti varsa, iktidar olmak istemez mi? İster!… O halde neden çalışmıyorlar anlamak mümkün değil.

***

Demokrasi değişimdir. İktidar değişimi iktidar için de, toplum için de yararlıdır. Gerginliklerin azalması, toplumun farklı politika ve aktörleri görmesi için önemlidir. Toplum belli bir kadroyu denedikten sonra, beğenmezse bir öncekini sandıkta tekrar geri çağırabilir…Ama bunun olabilmesi için CHP ve MHP’nin topluma güçlü mesajlar vermesi, projeler sunması gerekiyor… Bunun için de bir seçim sürecinde değil en az 4-5 yıl çalışmak gerekiyor…

 ****

Bu durum yerelde böyle olunca, genele de yansıyor…CHP ve MHP’nin bahanelere bakmadan topluma ulaşması lazım… Her iki partide de önemli isimler var, ancak topluma yeterince ulaşılamıyor diye düşünüyorum… MHP ve CHP’nin etkili bir “vitrin değişimi” gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bu nedenle öncelikle yaşlı milletvekillerinden kurtulmalılar… İktidarların doğasında vardır, her geçen gün yıpranırlar… Ama muhalefet bundan yararlanma becerisi gösteremiyor… Muhalefet eğer bugünde bundan faydalanmayacaksa ne zaman faydalanacak.

***

Ben her zamanki gibi “ideal” olandan, “kuramsal” olandan ve “ütopik” olandan söz ediyorum… Kimseye haksızlık yapmak istemiyorum… “Eğriye eğri, doğruya doğru” ilkesinden şaşmamak gerekir… Derdim yalnızca demokrasi, hukuk, adalet, eşitlik, kalkınma ve ilerleme… Gerisi, herkesin kendi bildiğidir… Bu vatandaş Bidon kafalı, göbeğini kaşıyan, çorabı kokan birilerinin küçümsediği  Vatandaş hiç değil işte bu vatandaş her şeyi siyasilerden çok daha iyi görüp değerlendiren 7 Haziran Akşamı da cevabını çok net verecek olan vatandaştır.

KALIN SAĞLICAKLA...

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
yukarı çık