ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

elit yapı

whatsapp hattı

metin büfe

sembol

sembol

inşaat

MURAT ERGÜN
MURAT ERGÜN

AK Parti Zeytinburnu'nda Fırtına kopuyor

AK Parti Zeytinburnu İlçe Teşkilatında yaklaşan kongre öncesi sular ısınmaya başladı. Yapılan Haftalık olağan toplant...

Yazarlar 6 5619

AK Parti Zeytinburnu İlçe Teşkilatında yaklaşan kongre öncesi sular ısınmaya başladı. Yapılan Haftalık olağan toplantıda icrada bazı isimlerde değişikliğe gidildi. Ömer Yıldız ve Ali Kulil görevinden alındı. Bu isimlerin yerine Asıl Yönetimden Hasan Yaman İcraya getirildi.

2009 Yılından başlayan AK Parti, Zeytinburnu Belediyesi arasındaki çekişme giderek artmaya başladı ve zirve noktasına ulaştı. 2009 seçimlerde kavgaya kadar gelinen noktada İl Başkanlığı araya girmiş ve ortamı yumuşatmıştı. Seçimlerin ardından yapılan Kongrede bu gerginliğin hesabı sorulmak istendi ve İlçe Başkanı Bahattin Ünver’in karşısına Aydın Çığrıkçı Başkanlığında rakip liste çıkarıldı. Aydın Çığrıkçı, Uzun bir dönem Başkan Murat Aydın’ın sağ kolu olmuş ve Başkan Yrd. Görevini üstlenmişti. Yani Başkan Murat Aydın’ın isteği dışında böyle bir göreve talip olması düşünülemezdi.

Kongreden bir gece önce AK Parti’nin iki numaralı ismi Ekrem Erdem devreye girmiş ve Murat Aydın’ı ilçe Başkanı olarak Bahattin Ünver’in kalacağı yönünde uyarmıştı. O gece değişen dengeler sonucunda Başkan Murat Aydın istemese de Kongrede Bahattin Ünver’in yanında yer almış ve Ünver yeniden İlçe Başkanı seçilmişti. Böylece birinci raund Bahattin Ünver’in zaferi ile sonuçlanmıştı.  O Dönem kulislerde konuşulanlar arasında Bahattin Ünver’in, Seyitnizam Mahallesinde Ekrem Erdem’e ait bir inşaatın yapımını üstlendiği için Ekrem Erdem’in tavrını Ünver’den yana koyduğu iddia edilmişti.

AK Parti İlçe İle Zeytinburnu Belediyesi arasında ikinci raund 30 Mart Yerel Seçimleri öncesi başladı. Başkan Murat Aydın’ın 4.Dönem Aday olmayacağı hesapları yapılıyordu ki. Bizzat Başkan Aydın bana 4.Döneme aday değilim siyasete ara vereceğim demişti. Ama düşünülen olmadı ve ilk önce Başkan Aydın 4.Dönem için gidip Aday Adaylığı dosyasını ilçeye verdi. İşte Bu saatten sonra yeni hesaplar peşine düşüldü. Yine Kulislerde konuşulanlara göre İlçede yapılan gizli toplantılar sonunda Temayül yoklamasında Başkan Murat Aydın’a destek verilmeme kararı çıktı. İlin yaptığı temayülde Başkan Murat Aydın sandığa çakılırken sandıktan ilk sırada İlçe Başkanı Bahattin Ünver’in adı çıktı.

Bu sonuç İlçe ile Belediye ve kısaca Başkanların arasına iyice ayrılık tohumları ekmeye başladı. Genel Merkez tavrını Başkan Murat Aydın’dan yana kullanınca bazı hesaplar yine suya düşmüş oldu. Tecrübeli siyasetçi Bahattin Ünver seçimin gereğini yaptı ve bundan önceki seçimlerde olduğu gibi yine 30 Martta ilçesini zaferle çıkardı. Tabi burada en büyük puanı yine 4.Dönemde tarih yazarak kırılması güç bir rekora imza atan Başkan Murat Aydın aldı. Burada bir detayı daha paylaşmak istiyorum. Meclis Üyeleri Listesinde AK Parti İlçenin isteği büyük oranda gerçekleşmiş oldu.

Başkan Murat Aydın’a karşı yürütülen bu iki kampanyanın ardından üçüncü raunda geçildi ve bu kez bu gerginliğe artık son noktayı koyma vaktinin geldiği iyiden iyiye ortaya çıktı. Artık Bahattin Ünver’in tasfiye zamanı geldiği düşünülüyordu. Başkan Bahattin Ünver ise hakkı olduğunu düşündüğü Murat Aydın sonrası Belediye Başkanlığı adaylığı için o koltukta kalması şart gibi gözüküyordu.

Herkes planını 2015 Yılında yapılacak Milletvekili seçimlerinde Başkan Murat Aydın’ın Vekil olarak gitmesi üzerine yapmış. Başkan Aydın ben görevimin başındayım bir yere gitmiyorum dese de bu geçerli olmayabilir. Başkan istese de istemese de ortada bir gerçek var. AK Parti’de üç dönem kuralı neredeyse partinin yarısını tasfiye edecek bu durumda yeni isimlere ihtiyaç olacak. Belediye Başkanı Murat Aydın 4.Dönem Belediye Başkanı olarak AK Parti’nin İstanbul’daki en tecrübeli isimlerinin başında geliyor.

Başbakan Erdoğan gel dediği anda gelmem deme şansı yok. Onun için Başkan gidici. Şimdi finale gelelim. Kasımda kongre var. Bahattin Ünver’in en büyük dayanağı ağabeyim dediği Ekrem Erdem görevinden alındı. Yerine Murat Aydın’a yakın bir isin Süleyman Soylu getirildi. Başkan çok samimi dostu Prof. Numan Kurtulmuş’ta partinin iki numaralı ismi. Hatta kendi özel kalemini Bünyamin Korkmaz’ı Numan Beyin özel kalemi olarak Ankara’ya göndererek bir ayağını Ankara’ya atmış oldu.

Hangi yönden bakarsanız bakın bu kongrede Zeytinburnu’nda Murat Aydın’ın borusu ötecek. Başkan Murat Aydın’ı 16 yıldır yakından tanırım. Çok tecrübeli bir siyasetçidir. Çok zekidir. İşini çok iyi takip eder. İnsancıldır. Fakaaaat kendisine karşı yapılan yanlışı kolay kolay af etmez. Yani bu kongrede iki yerel seçim öncesi kendisine karşı yürütülen kampanyanın bu kongrede hesabını soracağından hiç şüphem yok.

30 Mart Yerel Seçimleri sonrasında ilçe ile Belediye arasındaki ayrılık kulislerde konuşulanlara ve Bizim izlenimlerimize göre  zirve yaptı. Neredeyse mecbur kalmadıkça birbirlerinin organizasyonuna  katılmıyorlar. Son gelişmede bu neticede cereyan eden bir olay. Yani Ömer Yıldız ve Ali Kulil kısaca Belediye ye yakınlıkları dolayısıyla gitti. Yerlerine gelen simler ise Başkan Ünver’e yakın isimler. Hasan Yaman, Teşkilat Başkanı Halis Dalkılıç’a yakın bir isim. Yönetime Hasan Yaman alınarak bir nebzede olsa Bahattin Ünver elini güçlendirmek istedi. Mustafa Yiğitoğlu ve diğer yönetime giren isimlerde Başkan Ünver’e yakın isimler.

Şimdi Ömer Yıldız’ın görevden alınmasının başka hiçbir izahı yoktur. İlçenin en çok çalışan ismi, esnaf, sürekli insanlarla iç içe. Eğer bu görevi bu kişiye layık görmüyorsanız niçin bu göreve getirdiniz. Eğer görevini layıkı ile yapıyorsa niçin başka hesaplarla görevinden aldınız. Ömer Yıldız seçim öncesi ve seçim süresince Kendi görevinin yanı sıra adeta bir basın danışmanı gibi çalışarak ilçe ile yerel basının da koordinasyonun sağlamıştır.

Şimdi gelelim Finale. Final Kasım ayında olacak. Şimdiden Bahattin Ünver’in yerine gelecek isimler kulislere sızdı. Bunlardan Birisi Mustafa İbrahimoğlu, diğeri ise Özcan Doğan, Fakat AK Parti ilçe  cephesi de boş durmuyor. Kolay kolay pes edecekler gibi gözükmüyor. AK Parti'nin Zeytinburnu'nda Başkan Murat Aydın'dan sonra önde gelen en deneyimli ismi Gökhan Kasap. İşte Başkan Yrd. Kasap bu yüzden öncelikli hedef tahtasında. Sosyal Medya Üzerinden kurulan sahte hesaplarla AK Parti İlçeye karşı yürütülen Bu kampanyayı sanki Başkan Yrd. Gökhan Kasap yürütüyormuş gibi algı yaratılarak Hem Gökhan Kasap ismi pasifize edilmeye çalışılıyor. Hem de Gökhan Kasap ile Başkan Murat Aydın arasına ayrılık tohumu ekilerek Başkan Bahattin Ünver'in eli güçlendirilmeye çalışılıyor.

Sonuç olarak Kulislerden gelenlere göre bir nevi bu gerginlik Giresun, Ordu çatışmasına dönüşmüş. Her ne olursa olsun. Siyasette tam bu zaten. Hem hizmet hem de makam yarışı. Gün gelir aynı yolda koşarsınız gün gelir birbirinize rakip olursunuz.

Ama Zeytinburnu'ndaki şu gerçekler değişmeyecek. AK Parti İlçe Başkanı Bahattin Ünver ilçe siyaset tarihine seçim zaferleri ile adını altın harflerle yazdırmıştır. Her dönem ilçenin oyunu yükseltmiş ve İstanbul'un ilçeleri arasında her seçim dönemi ilk Beşte yerini almıştır. İlçeye kurumsallık getirmiştir. Üyelik sayısını neredeyse üç katına çıkarmıştır. Seçim başarı için işinden ve ailesinde taviz vererek teşkilatı ile birlikte gece gündüz çalışmıştır. Onlarca seçim zaferine imza atan bir ilçe Başkanının Belediye Başkanlığını düşünmesi kadarda normal bir şey olamaz.

Gel gelelim Murat Aydın'a beğenirsiniz beğenmezsiniz. Artık Zeytinburnu tarihinde bir Murat Aydın gerçeği yerini almıştır. Gecekondu semti olarak anılan Zeytinburnu'nu İstanbul'un en gözde ilçeleri arasına sokmuştur. 4.Dönem Rekor bir oy ile seçilerekte Zeytinburnu Halkının gönlüne taht kurmuştur. İstanbul'un en tecrübeli Belediye Başkanı olarakta Milletvekilliğinin hakkı olduğunu kimse inkar edemez.

Kalın Sağlıcakla...

 

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
Hasan Sakin
Ewet doğruluk payı ćok yüksek şimdiden tbrler
komik
yalakalıkta zirvesin ya.
Çağrı burak iniler
Herkesi satın alırlar ama bu murat inatçıdır terstir elde avuçta durmaz diyodum.yanılmışım.belediye yazmış murat yayınlamış
imla hatası
imla hatası uyarısı yapan kişi öncelikle yanlız kurt adlı rumuzunun yanlışlığını düzeltsen...YANLIZ yanlış bir yazımdır.Aslolan YALNIZdır.Yani YALNIZ KURT olmalıdır..Önce kendi gözündeki merteği gör istersen
Parayı veren düdüğü çalar
Gökhan Kasapın leyhine haber yapıyorsunuz. Başkan Aydın a rakip olmaya çalıştığı belli. Sizin kârlarınız doğrultusunda mı hareket ediyor? Bu ilçe için senelerini veren Aydın bey, Zafer bey ve Özcan bey ne güne duruyor ki Gökhan bey başkan olsun. Lütfen eşit şekilde davranın!
SERKAN AKKAYA
MALESEF ZEYTİNBURNU ADALET VE KALKINMA PARTİSİNDE ADALET KISMI YOK YETKİLİ BİRİLERİNİN BU İLÇEYE EN KISA ZAMANDA EL ATMASI GEREK BAŞTA İLÇE BAŞKANI OLMAK ÜZERE TÜM TEŞKİLATIN FESH EDİLMESİ GEREK
yukarı çık