ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MURAT ERGÜN
MURAT ERGÜN

YEREL SEÇİMİN KAZANANI VE KAYBEDENLERİ

Türkiye, İstanbul ve Zeytinburnu inanılmaz bir seçim yaşadı. Demokrasi şöleni şeklinde geçen seçim g&uu...

Yazarlar 0 1324

Türkiye, İstanbul ve Zeytinburnu inanılmaz bir seçim yaşadı. Demokrasi şöleni şeklinde geçen seçim günü neredeyse herkes sandığa koştu.30 Mart Yerel Seçimleri öncesi yaşanan olaylar, Yerel Seçimi adeta Ulusal seçim havasına soktu. Sert geçen seçim propaganda dönemi çok şükür Zeytinburnu’muzda sağduyu sayesinde ufak tefek bir kaç olayla atlatıldı. Siyasi Partilierimiz Zeytinburnu’nda çok güzel bir seçim çalışmasına imza attılar. AK Parti gücü ve tecrübesini kullanarak disiplinli sakin ve oldukça iddialı hiç bir zaman risk almadan son ana kadar güzel bir çalışma yaptı.

MHP ise yaptığı çalışma ile herkesi şaşırttı. Kıt kanaat imkanlarla ciddi bir süreç yürüttü. Taki son ana kadar. Son bir kaç gün çıkan MHP Zeytinburnu adındaki gazete tarzı bülten ise adeta Zeytinburnu’nda MHP’nin ipini çekti. Bu gazeteye hiç mi hiç gerek yoktu. Başkan Adayı Ahmet Alparslan her kesimin takdirini kazanan ve her kesim tarafından sevilen bir isimdi. Eğer sonuna kadar sadece çalışmasını yapsaydı. İnancım şuydu ki MHP barajı geçecek Meclise en az iki Meclis üyesi sokacaktı. Her ortamda şunu söyledim. MHP Zeytinburnu’nda barajı geçerek Meclise, Meclis Üyesi sokarsa bu bence güzel bir başarıdır. MHP Baraj altında kalarak beni yanılttı. 0,5 Puanla baraja takılması ise olayın en üzüntü verici yanıydı.

CHP ise beni hiç yanıltmadı. Nerdeyse sonucu bire bir tutturmuşum. Bu sonucu üç kez Başkan Adayı Fazlıoğlu ve Meclis üyesi Adayları ile paylaştım. Zeytinburnu’nda herkes CHP neredeyse kazanacak gibi bakarken ben % 27’yi geçemeyeceğini iddia ettim ve bunda da yanılmadım. Peki CHP Nerede yanlış yaptı. Tek tek yazalım. CHP’nin adayı Mustafa Fazlıoğlu’na söyleyeceğim tek bir lafım yok. Son ana kadar kazanacağına inanarak var gücüyle çalıştı. Peki Nerede Yanlış yapıldı. İlk yanlış Meclis Üyeleri belirlenirken yapıldı. Zeytinburnu’nu kucaklayan Meclis Üyeleri kökten silinerek sıfır bir Meclis Üyesi Listesi yapıldı. Bu yapılırken eski Meclis Üyelerinin hiç birinin desteği alınmadı. Yeni konulan Meclis üyelerinin bir kaçı isim dışında Ben bile neredeyse hiç birini tanımıyorum.  Özetle Zeytinburnu’nu temsil eden Meclis Üyeleri Listeye yazılamadı. İki önemli ismin son anda istifa edip birinin yerine Adil Emecan’ın yazılması ise seçimi Biz bu şekilde kazanamayacağız Adil Emecan’ın desteğinide alalım şeklinde geri tepti.

CHP Zeytinburnunda Adayı geç açıkladı. Başkan projelerini neredeyse seçime bir ay kalarak açıkladı.  Projelerini Zeytinburnu Halkına ulaştıramadı. Zeytinburnu’nun her köşesine Fazlıoğlu adı yazıldı fakat Zeytinburnu Halkının gönlüne Fazlıoğlu ismini CHP yazmayı başaramadı.

CHP Zeytinburnu’nda son günlerde Cemaatin kuyruğuna takılarak hareket etmesi ise Düzgün dürüst Fazlıoğlu seçim propagandasını sekteye uğrattı. Çıkarılan korsan gazeteler ise bu işin çivisini çıkardı. Yerel Basını CHP tam istediği gibi kullanamadı ve bu yolla muhtalefetini Zeytinburnu Halkına Ulaştıramadı. Kısaca bir yerel gazete ile seçim büroşurunun farkını bile anlayamadı.

Adil Emecan’ın sahaya çıkması ile birlikte Mustafa Fazlıoğlu, Emecan’ın gölgesinde kaldı. İstemese de gölge Başkan Adayı olarak seçime devam etti. İlçe Başkanı Metin Doğan’ın bir yöre derneğinde AK Parti’inn Doğulu Meclis Üyeleri ile ilgilİ konuşması ise Doğunun desteğini tamamen CHP’den çekmesine neden oldu.

CHP geçen yerel seçime göre 4 Puan kaybı gibi gözüksede AK Parti ile arasındaki makasın neredeyse 20 Puan olması Zeytinburnu’nda CHP’nin oldukça başarısız olduğunun bir kanıtıdır. 13 Meclis Üyesi olan CHP Bu makas nedeniyle Meclis üyelerinin ikisini kaybedecek. CHP ile ilgili saatlerce derin analiz yapabilirim bugün bunu burada keserek önümüzdeki günlere bırakacağım.

AK Parti ise Zeytinburnu’nda tek kelime ile tarih yazdı. 15 Yıldır Belediye Başkanı olan Murat Aydın’ın 20 Yılına 4.Dönemine % 50 gibi bir oy ile girmesi adının Zeytinburnu’nun tarihine altın harflerle yazılması anlamına gelir. Murat Aydın çok tecrübeli bir siyasetçi. Beni çağırdı ve neredeyse bire bir bu sonucu yaptırdığı son ankette bana söyledi. Buna rağmen son saniye kadar seçimi kaybetmişcesine çalıştı. Peki seçimi kazanmak için mi çalıştı Hayır. AK Parti’inin İstanbul’da oyunu yüksek çıkarmak ve Yeni Türkiye’ye Zeytinburnu’nda destek vermek için çalıştı.

AK Parti’nin tecrübeli ilçe Başkanı Bahattin Ünver ve AK Teşkilat ise bir dakika bile olsa rehavete düşmeden Belediye Başkan Adayları ile birlikte son ana kadar koşturdular. AK Parti Meclis Üyelerinde ise tek kelime ile % 99 oranında Zeytinburnuu’nun iyi analiz eden başarılı bir liste çıkardı. Bu liste sayesinde Doğu kökenli vatandaşlarımızdan ciddi bir dstek aldı.

AK Teşkilatın yanında Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın 15 Yıldır kemikleşmiş Belediye Kadrosunu unutmamak lazım. Bu kadro Başkan Aydının adeta omurgası konumunda. Başkan Aydın Zeytinburnu Halkına verdiği sözleri bir kaçı haricinde bire bir yerine getirmesi ve gecekondu semti olarak anılan Zeytinburnu’nu Marka bir ile konumuna getirmesi ise Zeytinburnuluları ve Lafa değil İcraata bakarım diyerek hem AK Parti’ye ve Murat Aydın’a tam destek vermelerini sağladı. Kısaca bir önceki seçimde % 38 alan AK Parti Zeytinburnu’nda oyunu % 50 Bandına çıkararak İstanbul’da Murat Aydın ve Bahattin Ünver tarih yazmıştır.

KALIN SAĞLICAKLA

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
yukarı çık