ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MURAT ERGÜN
MURAT ERGÜN

Kentsel Dönüşüm Masalı ve The Veliefendi

Zeytinburnu’nun 2009 yılı mahalli idareler seçiminde istanbul ana arterlerinin köprü ve kavşaklarında Zeytinburnu Sümer Mahallesi ...

Yazarlar 1 3067

Zeytinburnu’nun 2009 yılı mahalli idareler seçiminde istanbul ana arterlerinin köprü ve kavşaklarında Zeytinburnu Sümer Mahallesi deprem odaklı KENTSEL dönüşüm PİLOT BÖLGE UYGULAMASI ile ilgili heyecan verici afiş ve sloganlar asılmıştı.

Olası bir depreme karşı endişeli olan vatandaşlarımızı önemli ölçüde etkilemişti bu ifadeler herkes kendi aralarında binaların yenileneceğini deprem denilen karanlık gelecek ile ilgili kâbuslarının sona ereceğini paylaşıyorlardı kendi aralarında. Topkapı evleri kentsel dönüşüm projesi olarak sunulan ve satışı bir gecede tamamlanan onlarca dairenin deprem ve Zeytinburnu ile ilgili alakası olmayan kişilere satışı bile bu iyi niyetli bakışı gölgelememişti pilot bölge denilen tılsımlı cümleler önemli bir seçim malzemesiydi iktidarların..

 2009 yılının 17 Ağustosunda İBB BELEDİYE BAŞKANI Kadir Topbaş’ın katıldığı temel atma töreninde Kiptaş’ın kat karşılığı anlaştığı arsa üzerinde kentsel dönüşüm pilot bölge uygulaması başlatıldı. Burada enteresan olan tören yerinin uygulama yapılacak olan yerde olması temelin ise alakası olmayan diğer tarafta atılmasıydı mutlaka bunda bir anlam ve hikmet vardı ama biz bir şey anlayamamıştık!

Günlerden bir gün ansızın kentsel dönüşüm alanı konutlarının inşa edileceği alan ile ilgili olarak gazete ve reklam panolarında SAHİL PARK VELİ EFENDİ EVLERİ olarak ilanlar gördük çevremizdeki herkes sorguluyordu bu nedir ne olacak diye? Arkadaşlarla görüştük bu kentsel dönüşümün hangi aşamasıdır bu reklamlar dedik birbirimize ama öyle olmadığını gördük.  Köklü Zeytinburnu Sümer mahallesine sahil veli efendi park evleri denilince, Zeytinburnu isminden çekinenler bir mahalleyi bir halkı bir maziyi kenara atarak bambaşka yerlere çektiler konuyu, yaşadığımız bizim ve büyüklerimizin hatıra ve emeklerinin bulunduğu mahallemizin ismi çıkarlar uğruna değişti.  Onlar için mahalle halkı değil satılan dairelerin getireceği gelir önemliydi öylede oldu.

Topkapı merkez evlerinde olduğu gibi 200 daire bir anda satıldı ama bu alandan daire satılmayacağı söylenmişti bu işlerin başlangıcında, halkımız kendi gelecekleri ile ilgili hiçbir kelime ve anlam bulamıyordu yetkililerin açıklamalarında, İlan panolarında verilen reklamlar görüntüler heyecan yaratmıştı etrafta, ancak tüm projelerde olduğu gibi . Zeytinburnu adı geçmiyordu bu ilanlarda, Ruhsatlar verildikten sonra 1/1000 lik planlar meclise geldi tıpkı diğer büyük projelerin çoğunda olduğu gibi pek önemlide değildi, 1/5000 lik planın emsallerine uyuyordu herhalde.

 Ruhsatlarda toplam inşaat alanı 207332.m2 olarak belirtilmişti toplam 1014 bağımsız bölümden oluşuyordu bunun %60 ı kiptaşın %40 da şirkete ait olacaktı çok iyi bir anlaşmanın görüntüsüydü bu oranlar. Bozkurt sahasının bulunduğu alanda Kiptaş’a kalmıştı ,imar kanunun 18 maddesi ile karşıdan karşıya geçirmişlerdi çok şükür kazasız belasız şirketin mülkiyetini Şenol yurt seven ne kadar zorlandıysa da bir Cuma vakti kaçırıverdi elinden yıkılan binasıyla birlikte sahasını,koştu mecburen bu işin peşinden Hasan Doğan’a antrenmana Kiptaş’ta kentsel dönüşüm adına bu sahada başladı inşaatlara 652 adet bağımsız bölüm oluşturdu 456 sı vatandaşlarımıza verilecekti herkes bir şey söylüyor binalarda hızla yükseliyordu ama dairelerin verilişi ile ilgili ses çıkmıyordu kimseden, Kiptaşa ait dairelerin tamamı satıldı erkenden, Sonuçta Zeytinburnu Sümer mahallesinde bir Bozkurt Amatör tesisleri, iki şirket arsası varmış günün birinde hepsi Kentsel Dönüşüm alanında kalmış.

Kiptaş 1014 bağımsız bölümden %60  ile eski Bozkurt sahasından 196 daire almış  dönüşüm alanında kalan 456 daire de vatandaşa verilmek için yapmış. Amatör sahayı ise hemen derenin kenarına bırakmış.

Böyle anlatılsa da masal gibi unutulmasın deprem apaçık bir gerçek. Yaşandıkça dünyada her sarsıntı ve her kayıp gösteriyor istanbul depremi bir gün mutlaka gelecek  o güne hazırlıklı olmamanın sıkıntısını da herkes çekecek . Bir tek aile bile sağlam bir binaya geçip kurtulunca tüm Zeytinburnu sevinecek..

İYİ BAYRAMLAR.....

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
zyagiz
BELEDİYE VATANDAŞTAN YOLVE KALDIRIM PARASI TOPLUYOR BUNUNLA İLĞİLİ BİR HABER YAPACAKMISINIZ ÖNCE SEÇİM YATIRIMI SONRA VATANDAŞTAN ALIRIM PARASINI.
yukarı çık