Nejdet Baykan kimdir?

Merkezefendi Mahalle Muhtarı Nejdet Baykan 1963 Yılında Trabzon’da doğdu. Dünyaya gelmesinin ardından Ailesi İstanbul Zeytinburnu’na gelip yerleşiyor. İlçemizin Başarılı işadamlarından biri olan Nejdet Baykan Topkapı Teknik Oto Sanayi Sitesinin de beş dönemdir başkanlığını yapan Baykan’ın aynı sanayi sitesinde kardeşleri ile birlikte çalıştığı birde oto servisi var. Merkezefendispor Kulübünün beş yıl Başkanlığını yapan Muhtar Baykan en son yapılan kongrede kendi isteği ile başkanlığı bıraktı fakat sonuna dek bu kulübün arkasında olacağım diyor.Evli ve Üç çocuk Babası olan Merkezefendi Mahallesi Muhtarı Nejdet Baykan kendisini gençlere ve mahallesine adamış başarılı iş ve siyaset adamıdır.

Kulüp Başkanlığını niçin bıraktınız son kongrede neler yaşandı?

Ben son kongre öncesi daha aday olmayacağımı beyan ettim. Şenol Bey benim yönetimimde başkan yardımcımdı. Kongre yapıldı, kongreyi Şenol Gürele Bey kazandı bende yeni yönetimin takımıza hayırlı olmasın diledim ve kongremiz sona erdi. Ben kendisine karşı bir liste çıkarmadım. Eğer ben liste çıkarsaydım kendilerinin hiç biri benim karşıma liste çıkmayacaktı. Âmâ daha sonra arkamdan neler konuştular bilmiyorum. Eğer birileri konuştuysa gelsinler ve bunu yüzüme karşı konuşsunlar. Kulüple bağım kesinlikle kopmadı oranın her aşamasında benim hizmetim var. Orası kimsenin babasının malı değil kulüp ile olan bağım bundan sonrada devam edecektir.

Kulüp Binasında son yapılan CHP Panelinden sonra kulüp siyasete alet ediliyor eleştirileri arttı. Ak Parti’de buralarda toplantılar yapıyor. Sizce bu doğru mu?

Ben beş yıl başkanlık yaptım böyle bir şeye kesinlikle izin vermedim. Bu hiç doğru bir davranış değil. Seçim zamanı hariç. Seçim dönemin de ziyarete gelip çay içip giderler buna bir şey demem ama gelip bir kulüp binasına stant kurulması çok yanlış bir harekettir. Herkesin bir görüşü vardır ama kulüpler kesinlikle siyasete bulaştırılmamalıdır. Bu kulüp kimin?. Kimin yerinde oturuyorsun. Senin doğalgazını suyunu kim ödüyor? Belediye Başkanı Murat Aydın gelebilir. Ben Mahalle Muhtarı olarak gezebilirim. Şenol Benim beraberlik yöneticilik yaptığım arkadaşım. Böyle bir kulis yapıp panel düzenletiyorsan neden bundan mahallenin muhtarının haberi yok. Neden beni bu panele çağırmıyorsun?

Zeytinburnu’nda amatör kulüp Başkanları takımları siyasete tırmanmak için bir basamak olarak mı kullanıyorlar?

Aslında sorunun içinde cevabı var. Bazıları kullanabilir. Benim bütün siyasi partilerden arkadaşlarım var. Ama kıblen belli olacak. Arkadaşım diyor ben bu görüşteyim adamın kıblesi belli. Ama birde kıblesinin ne olduğu kıblesi belli olmayan arkadaşlarımız var. Şenol Beye soruyorum çıkıp beni bu panele çağırmamasının nedenini sizlere açıklasın? Giderim ve hepsine cevabını veridim. Bunun yanlış olduğunu spor kulübünün siyasete alet edileceğini burada kentsel dönüşüm ile ilgili Belediye Başkanımın gerekli panelleri düzenlediğini söylerdim. Mahallimizi ilgilendiren sorularla ilgili onlarca kez kahvaltı toplantıları düzenledik. Ve bu sorunları en iyi bilen kişi Belediye Başkanı Murat Aydın halkımızın sorunlarına yerinde cevap verdi.

160 Dönüm bir arazinin gece aniden geçen bir kararla Bakanlar Kurulu tarafından bir Vakıf Üniversitesine verilmesi Sizce doğru mu?

Ben şunu açıkça söyleyebilirim. Belediye Başkanı Murat Aydın, Başak garajında binalar yapıp Arnavut Mahallesine buraya taşıyacak ve bu mahallenin kemikleşmiş sorununu bu yöntemle çözecektir. Bütün smacı buydu. Fakat Bakanlar kurlu bir gecede böyle bir karar aldı. Yine söylüyorum İyi biliyorum. Belediye Başkanımız özellikle başak garajının bu kararın dışına çıkarılması için mücadele veriyor. Bu Bakanlar kurulunun bir Bay Pasıdır. Arnavut Mahallesi bu çalışmanın dışında bırakıldı. Buraya bir imar verilecek gibi gözüküyor. Ama bu imar nasıl verilecek şu aşamada bunu bilmiyoruz. Bu mahallede bu saatten sonra kimseye ecrimisil gelmeyecek Zeytinburnu Belediyesi yaptığı özel bir çalışma ile burasını anakente devretti bu ecremislerin önüne geçti. Ama eski ecremisler ödenecek. Bu vatandaşlarımız burada işgalci olarak gözükebilir ama bu mahalle varsa bu mahallesi bu vatandaşlarımız sayesinde yaşanılabilir ve değeri artan bir mahalle halinde dönüşmüştür. Bunu belediye başkanımız her ortamda burası bunlara anaların ak sütü gibi helaldir sözüyle dile getiriyor. Bu vatandaşlarımız 50 yıldır burada ikamet ediyor ve bu tapular bunlara verilimedir. Başkanımızda bunula ilgili inanılmaz çalışma yapıyor

Aslında bu Sorumun konuşulması ve dile getirilmesinden çok hoşnut değilsiniz. Sizler her zaman ihtiyaç sahiplerin yanındasınız. Bunla ilgili nasıl bir çalışmanız var?

Benim kendim oluşturduğum bir havuz sistemim var. Bu sistemde kendi arkadaşlarımdan çevremden oluşturduğum bir bütçem var. Bu bütçeden ihtiyaç sahiplerine pay vermeye çalışıyorum. Aynı zamandan Kaymakamlık Sosyal Hizmetleri Vakfından ve Belediyeden  bu konuda destek alıyorum. Onlar gerçek ihtiyaç sahiplerine mükemmel derecede yardımlar yapıyorlar.

Siz Tarafsız bir muhtar olarak Ak Parti’nin bütün toplantılarına katılıp diğer siyasi partileri görmezden mi geliyorsunuz. Kısaca Siz Ak Parti’nin Sözcüsü gibi mi çalışıyorsunuz?

Merkezefendi Halkına minnettarım beni bu koltuğa onların oyları getirmiştir. Bende onlara hakkaniyetle hizmet ediyorum. Buraya gelen hiçbir vatandaşa görüşü dini dili ırkı sorulmaz ayırım yapılmaz. Siyasi Partilere gelince hiç kimse söylemez biz çağırdık gelmedi. Ben gönül rahatlığıyla CHP’ye de MHP’ye gidiyorum. Ben muhtar olmadan önce Ak Parti ilçede yönetim kurulu üyesiydim. Oradan istifa edip muhtar oldum. Bu arada Sabri Muhtarımıza tekrar rahmet diliyorum. Ben sabah kalkar ve bütün sokakları adım adım gezip en ufak aksamayı direkt gereken makamlara iletirim. Bu çalışmalarımız insanlar görüyor.

Zeytinburnu’nda son on yılda neler değişti. Sizce ilçemizin yüzünü değiştiren yatımlar yapıldı mı?

Benim Annem Laz Ayşe. Onun mahalle de herkes tanır. Biz sütçülük yapıyorduk. Annemden süt almayan kimse yoktur. Biz esnaflık yaptık. Biz buranın gecekondu mahallesinde yıllarca oturduk. Çamur sokaklarında top oynadık. Ama son 10 yılda ilçemiz çağ atladı. Parklar, Bahçeler, Bilgi Evleri, Aydınlatmalar, Kültür Merkezleri ve onlar yatırım. Allah Murat Aydın’dan razı olsun. Herksin görüşü var ama Allah için birde 15 yıl öncesine dönün bir bakın. Karşılaştırmayı siz yapın. Bizzat kendim gidip bozu sokakları için başkandan ardım istemişi oda yapmıştır. Ben bu mahalleye geldikten sonra yaptıklarımı sokağa çıkıp vatandaşa sorun. Kanalı tıkansa, suyu bozula, ampulü patlasa ben oradayım ve en kısa sürede yapılır. Artık gelişen değişen bir Zeytinburnu ve Merkezefendi var. Biz önceleri Fatih, Bakırköy’e giderdik ama şimdi ilçemiz bu ilçeleri geride bıraktı.1453 Müzemiz artık Türkiye ye maloldu. Merkezefendi Parkı kim aldıysa kim yaptıysa binlerce kez Allah razı olsun. Önüne gelen rant rant eğer rant yapmak isterlerdi kömür deposu olan bölümü konut yaparlardı. Rant dedikleri bölgeler ilçemizin değerini artırdı. Murat Aydın % 50 oy aldı bende burada % 80 oy aldım % 50 si başkanı % 20 si beni desteklememiş tabii ki eleştirecekler. Ama eleştirmek belden aşağı vurmak değil Adam çalışıyor daha ne yapsın. Gidin sokakları bir gezin bunu göreceksiniz. Merkezefendi de tapu sorun öncelikli. Burası Vakıf malı olduğu için ne yazık ki tapuları bedava vermiyor. Ama bir rayiç bedel karşılığında bu tapuların verileceğini düşünüyorum.

Dönüşüm için Başak Garajın olduğu yer söyleniyor ki burasıda Vakıfa gitti. Peki Merkez evlerinin yapıldığı yerde bu dönüşüm yapılamaz mıydı?

Orası ile ilgili çok bilgim yok olabilirdi. Ama orasının tamamı Belediyenin değildi özel mülk ile birleştirerek ilçemize katma değer katsın diye böyle lüx pahalı konutlar yapıldı ki. İlçemiz bunun faydasını da gördü. Bu konutlarda önce hemen yanı başında 80 Bin lira olan daireler bu konutlardan sonra şimdi 200-300 bine çıktı.

Zeytinburnu Belediyesinin Rumeli Mahallesinin haklarını anakentte devretmesi bir oyalama taktiği miydi?

Hayır. Biz toplanıp Belediye gittik. Bize harçlarını ve vakıflara olan borçlarınızı ödeyip tapularınız alın dediler. Sadece üç kişi ödemiş insanlar hiçbir para ödemeden veya çok düşük bir oranla bunu halletmemek istiyorlar. Belediyede baktı süre doluyor bu insanları hakları yanacak onların haklarını korumak için bu uygulamayı yaptı.

Geleceğe Dair Planlarınız ne. Sizi bir sonraki seçimlerde aktif siyasetin içinde görecek miyiz?

Siyaset uzun soluklu bir maraton. Aynı zamanda siyasette bir sat bile çok önemlidir. Daha seçimlerde 15 ay isterseniz şimdiden bunları konuşmayalım. İnşallah ölmezsek yaşarsak gelecek yıl bu günlerde bu sorunuz cevabını rahatlıkla verebilirim. Şuan muhtarım ve layıkı ile bu görevimi icra etmeye çalışıyorum

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Önce Size bu imkânı verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Herkese barış dolu huzur için de sağlıklı bir yıl gelecek diliyorum. Kim olsun anketi ile de bizlerin gece uykularımızı kaçırdınız ilçemize hareket kattınız. Zeytinburnu Haber’e bizlerin sesi olduğu için çok teşekkür ediyorum. ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ/ ÖZEL RÖPORTAJ