ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

elit yapı

whatsapp hattı

metin büfe

sembol

sembol

inşaat

MEHMET ÇETİN ÇIMAGİL
MEHMET ÇETİN ÇIMAGİL

  BiR ÜLKE DÜŞÜNÜN ÇARESİZ !

  Bir ülke düşünün yaşayanların çehreleri umutsuz, bedenler yorgun, insanlar her şeye karşı güvensiz. Bu...

  Yazarlar 5 1485

  Bir ülke düşünün yaşayanların çehreleri umutsuz, bedenler yorgun, insanlar her şeye karşı güvensiz. Bu ülkede bir tarafta çalışan didinen en alt tabaka insanlar ezilirken, diğer tarafta ülkeye oligarşik sistem üzerinden tahakküm eden bir azınlık refah ve sefa içinde yaşıyor.

  En alttakilerin içinde ümitsiz olmayan farklı metotlar ile mücadele eden iki grup var ama birlik ve beraberlik içinde değiller. Birinci grup yönetenleri ele geçirelim biz yönetelim diyor. Bu sebeple şehrin kuralları içinde örgütlenip oligarşiyi yıpratma, caydırma ve uygulamalarını zayıflatmak adına sokaklarda bağırıp taraftar toplamaya çalışırken diğer yandan şehir komitesine girmeye çalışıyor. Diğer yaşlılar gurubu ise şehir komitesine girmenin her şeyi düzeltmeyeceğini, neticede her şeyin insan faktöründe kesiştiğini ve yine yukardan emir vererek alt yöneticilerin emir altına alınmayacağını söylüyor. Çıkış yolu olarak kendi ülkelerinin kurallarına uymak şartı ile temiz ahlaklı yeni nesil gençlerin ülkenin yönetimine sahip olması gerektiğini söylüyor.

  Her iki grupta yıllarca bildikleri yolda çalışıp taraftar topluyorlar. Birinci grup birkaç kez yönetime gelme çalışması yapsa da. Uyanık baskıcı oligarşi onları çeşitli bahaneler ile savuşturuyor ve darbeler vuruyor. Yaşlılar grubu ise zamana yaydığı çalışmasını ilmek ilmek güçlenerek insanları için örmeye devam ediyor.

  Bir gün birinci grubun genç yöneticisi bu yol ile bir neticeye varılmayacağını anlayıp grubundan ayrılıp yeni üçüncü bir grup kuruyor. İlk olarak ta yıllarca ters düştüğü yaşlılar grubu insanları ile temasa geçip güç birliği yapıyor. Onların alt yapısını kullanıyor. Aldığı destek ile yönetimi ele alıyor, birinci gruba ciddi zararlar veriyor. Böylece Birinci grup aldığı ağır yenilgiden sonra ben kendi safıma çekildim artık kimse benden zarar beklemesin diyor.

  Zaman bu şekilde akıp giderken bu genç liderin etrafı bir anda daha önce tanımadığı insanlar ile kalabalıklaşıyor. Bu insanlar genç lidere bir kahraman hatta aziz, seçilmiş bir insan muamelesi yapmaya başlıyor. Artık yeni liderinin ağzından çıkan her bir cümle kanun hükmünde algılanıp, yandaşları tarafından uygulanıyor. Farkında olmadan yola çıktığı destek aldığı kendisi gibi ezilmiş tüm insanlardan uzaklaşıyor. Onların duygularını önemsemez hale geliyor. Üstelik hala kendisini en alttakilerin kahramanı olarak görüyor ve her ne yapıyorsa onların iyiliği için yaptığını sanıyor. Böyle sanmasında yeni yol arkadaşlarının rolü elbette ki çok büyük oluyor.

  Eski yol arkadaşları yapılan bir yanlışta kendi düşüncelerini söylemeye çalışınca yeni yandaşları, onların tehlikeli, güçlü ve sistematik yaşadıklarını genç başkanı kıskandıklarını onun bu memleketin kurtarıcısı olduğunu ona karşı bir hareketi eğer isterseler yönlendirip yapabileceklerini güçlü fısıltılar ile durmaksızın söylüyorlar. Genç başkan bunlara ilk zamanlar önem vermese de zaman içinde o da kendinin vazgeçilmez olduğu ve o olmazsa eski haksız düzenin geri geleceğini varsayıyor. Ve bu fısıltılara bu gün kulak vermez ise gelecekte çok geç olacağını düşünüp paçalarına her daim yapışan eski yola arkadaşlarından kurtulmanın çaresini arıyor. Bir düzine tedbir alıp eski yol arkadaşlarından kurtulma operasyonuna başlıyor.

  Sevgili dostlar bu bir senaryo oluğunu düşündüğümüzde ne kadar da çok şuan yaşadığımız şeylere benziyor diye biliriz. Evet bu ve buna benzer senaryolar her daim olmuş ve tarihin sayfalarında yerini almış bulunmakta. Bizler şuan tarihe tanık oluyoruz tamda memleketimiz bu senaryonun bir benzerini yaşamaktadır. Lakin senaryoda benim söylemediğim bir başka gerçek var ki oda şudur.

  Bahse konu oligarşik köklü düzen asla yenilmedi ve bir şekilde galip geldiğini sanan genç başkanın etrafında yeni yüzler  ile ondan görünüp yerini aldı. Yine bazı eskiden kendisine kılıç çeken düşmanları, biad edip saf değiştirdiğini, düzeldiğini, yeni savaşında canhıraş çalışacaklarına söz verip arayı düzeltti. Genç başkanın bilmediği tek gerçek vardı. Oda kazandığı o büyük zafer yaşlıklar ile olan birlikteliğinden kaynaklanıyordu. Kadim düşmanları bu birliği bozarsak genç başkanı alaşağı etmek çok kolay diye düşünüyordu.

  Kalın sağlıcakla….

   

  Yorum Yaz
  Facebook Yorum Yaz
  yorgun uşak
  Ben bu siteye sizin icin giriyorum cunku hep gercekci oldunuz.artik bu halk gozunu acti ve gercegi goruyo allah yolundaki insanlara iftira atarak kendine yakisani yapti ama hep soyledigi gercegi unuttu allah dostuna dil uzatanin iki yakasi bir araya gelmez kalin salicakla
  Ankarali Eniste
  Aşmissiniz cetin bey:)
  murathan
  Sitede taakip ettigim yazarlarin basinda geliyorsunuz. Yazdiklariniza üzülerek katıliyorum bu dediğiniz olursa ülkemiz birkez daha gol yemiş durumda olacak ne diyelim Allah hakkımızda hayırlı olanı versin
  yusuf
  size katılıyorum ak parti mutlaka bir hata içinde bu zaman içinde ortaya çıkacak
  sadık yiğit
  Çetin bey, yaşananları çok güzel resmetmişsiniz. kaleminize sağlık.
  yukarı çık