ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MEHMET ALPAY
MEHMET ALPAY

BELPA – SACİT VARDAR ve BEN

Yeşiltepe Mahalle Muhtarı ( Merhum ) Ahmet KANBUR’un gayret üstü girişimleri sonucunda 28 Ocak 1957 tarihinde “ Zey...

Yazarlar 0 3187

Yeşiltepe Mahalle Muhtarı ( Merhum ) Ahmet KANBUR’un gayret üstü girişimleri sonucunda 28 Ocak 1957 tarihinde “ Zeytinburnu Nahiyesi “ ZEYTİNBURNU İLÇESİ olmuştu. Batı bölgemizdeki sınır olarak belirlenen dere ise o zamanlar adı “ Ayvalı Dere “ olan akarsuydu. Dere kanalının genişliği 5 metreyi anca aşardı. Belgrad ormanları içerisinden başlayan bu akarsu “ Sağmalcılar “ Bayrampaşa – Esenler sınırından akarak Zeytinburnu’nun  batısından geçerek Marmara’ya akardı. Bu dere masmavi “ O zamanki fotoğrafı arşivimde mevcuttur “ akardı. 1972 yılına kadar aynı berraklıkta akan suda abdest bile alınır namaz kılınırdı. Bu kişilerden biri de Rumeli Halk Türküleri Sanatçısı Arif ŞENTÜRK’tü.

Bayrampaşa, Esenler, Maltepe bölgelerindeki sanayi fabrika sıvı atıkları Ayvalı Dere’ye bağlanınca  masmavi olan dere suyu kararmış ve tamamen asite dönüşerek çevreye pis kokular yaymaya başlamıştı. Bu derenin bu günkü BELPA denilen yerinde ise Merter ile bağlantıyı sağlayan bir tek tahta köprü vardı ve geçişler anca tek kişilikti. Dere taşmaları nedeniyle birkaç kez sele kapılan köprü 1977 yılında yeniden iğreti bir şekilde yapılmıştı.

1977 yılında Hürriyet Gazetesi gözlemcilerinden olan ( Hasan SERTÇELİK, Kadir GEZEN ve ben ) bölge temsilcisi olarak muhabirlik yapıyorduk. Onlar devam etmedi. Fakat ben akıl almaz haberler bulup yayınlanmasını sağlıyordum. Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet TÜRKER  “ Alpay’ın yazıları kesinlikle tashih edilmeden olduğu gibi yayınlanacak “ diyerek ilgilileri uyarmıştı. O dönemlerde 19 taneden biri olan ilçemiz “ Belediye Şube Müdürlüğü “ olarak idare ediliyordu ve ilçemizin Belediye Şube Müdürü de Gazeteci Ahmet VARDAR’ın ağabeyi Sacit VARDAR’dı. Sacit VARDAR önemli bir konu olduğu zaman elemanlarına beni mutlaka buldurur, konuyu söyler, ben haber yapardım. Haber Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanınca Büyükşehir Belediye Başkanı Aytekin KOTİL hemen müdahele eder ve gereken ilgiyi gösterirdi.

Bir gün çöp aracı şoförü sarı İlhan beni görünce “ Alpay abi başkan hemen seni görmek istiyor. Herkese haber verdi  seni görmek bana nasip oldu.Bahşişi kaparım artık “  dedi. O zaman telefon nireeeee, haberimiz ola nireee. O tarihteki Belediye Şube Müdürlüğü  şimdiki itfaiyenin yerinde olan  ve 1. Eylül 1957’de  bina olarak hizmete giren Zeytinburnu Merkez Kaymakamlığı idi. 1977 yılında Belediye ŞubeMüdürlüğü olarak hizmet yapıyordu.  Binanın 1. Katındaki makam odasına girdim. Şube Müdürü Sacit VARDAR “ Ya Alpay kardeş senin yaptığın haberler burada ses getiriyor. Şu Merter’deki tek kişilik geçişli köprüyü kötü bir haber yap da Başkan Aytekin KOTİL’i bir kızdıralım. Bana da haberde ufaktan bir giydirme yap. Başkan o hışımla köprüyü yapar. En azından bir araba geliş gidişi sağlanabilir “ dedi.  İkimiz birlikte Makam Cipi’ne binerek bu günkü BELPA’nın oraya gittik. Çekimleri birlikte yaptık. Her günün akşamına doğru saat 18.00 de prova baskılar çıkıyordu. Haber sayfa 3’da yarım sayfa girmişti ve bende gazeteden hemen Sacit VARDAR’ın evini arayıp kendisin haberin bir gün sonra yayınlanacağını söyledim…Sacit VARDAR diğer 18 İlçe Şube Müdürlerini tek tek arayıp “ Yarın Zeytinburnu ile ilgili bir haber yayınlanacak. Başkan Aytekin KOTİL’i arayın ve kışkırtın ki hemen o hırsla beni arasın “ diye ricasını da iletmişti. Hürriyet Gazetesi 3. Sayfa sür manşetindeki haber “FIRAT’TA DEĞİL, ZEYTİNBURNU’NDA BİR KÖPRÜ BU “ diye konuyu yazıyordu ve haber yayınlanmıştı.

Tabii ki Sacit VARDAR’ın ricası üzerine Şube Müdürleri haberi görünce Aytekin KOTLİ’i aramışlardı. Ben de sabahleyin Sacit VARDAR ile odasında sabah kahvesi içiyordum. Saat 09.15’de telefon çaldı. Arayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aytekin KOTİL’di. Telefondaki o bağırtı rahat duyuluyordu.. KOTİL “ Saciiiiiit bu ne rezilliiiik. Hürriyete manşet olmuşsuuun. Bi bak gazeteye.”diye bağırıyordu.  Sacit VARDAR “ Ne haberi sayın başkan. İşimiz var, Gazete okumuyorum ki “ diye cevapladı. KOTİL “ Hemen bir Hürriyet Gazetesi bul. 3. Sayfayı oku. 15 dakika sonra arayacağım.” dedi. Gazete zaten önümüzde duruyordu. 15 dakika sonra Aytekin KOTİL tekrar telefonla aramıştı. “ Saciiiitttt bu ne rezillik. Telefon yağmurundan bıktımmmm. Napçeeeeez “ diye bağırıyordu. Halbuki o telefonları hep Sacit VARDAR  elemanlarına ettiriyordu…. Sacit VARDAR “ Sayın başkan elimde makine yok, araç yok, işçi yok. Bi tek mühendisim var o naaapsın ki…Yarın gönderin ekibinizi tahta köprüyü yıkıp yenisini yapsınlar, halk da geçişlerini köprü yapılana kadar AKFİL’in yolundan yapsın “ demişti.
Ertesi gün saat 10.00’da Sacit VARDAR ile köprü başındaydık.  KOTİL’ de gelmişti. Beni zaten ilçede fotoğrafçı ve tabelacı olarak tanıyordu. CHP’nin Zeytinburnu İlçe Başkanlığı o zaman 42 Sokak’taydı ve alt katta Foto YÜCEL vardı ve işletmesini de ben yapıyordum. 2. Dönem Belediye Başkanı Hasan YILMAZ o zamanlar CHP Gençlik Kolları Başkanı’ydı ve ilçe başkanı da merhum Ali ÇELİK idi. Kotil ilçe binasına gelince önce bana uğrar, arada bir büyük bez afiş siparişleri verirdi. Hürriyet’te çalıştığımı da biliyordu. Beni görünce bana  lakabım ile seslenerek “ Yaaa şapkalı, Bütün bunlar senin başının altından çıkıyordur. Her neyse. Burayı yıkıp biraz genişletelim bari” demişti.
 Köprü saat.10.30’da yıkılmış ve 10 gün içinde 6 metre genişliğindeki beton köprü yapılmıştı…1993 yılı Temmuz ayında 2. Dönem Belediye Başkanı bu günkü Zeytinburnu Tramvay durağı ilk ray döşemesini yaptırmadan evvel buradaki karışık dikimli 200 dişbudak ağacını kestirtmiş. 6 metrelik Belpa durağını bu günkü haldeki şekliyle genişletmişti.

İşte arkadaşlar. Elimde teneke tiplemesi halinde bir ZENİTH marka fotoğraf makinesi ile bir BELPA köprüsünün yapımını böyle sağlamıştık… 1981 yılına kadar Zeytinburnu Belediye Şube Müdürü Sacit VARDAR ile el ele vererek ilçemize o kadar çok şey kazandırdık ki. Bunları da sıra ile yayınlamaya devam edeceğim. “”””” Hani beni ufak tefek Karamürsel sepeti gibi görüp de “ ( Gazeteci olmuşta ne yapmış ki ) diyenlere yazacağım çooook yazı var. Gelecek yazım ise 1977 yılında  mıcır ve asfalt mütahitlerinin Zeytinburnu Belediye Şube Müdürlüğü’ne yaptıkları üç kağıt oyununu ortaya çıkartıp Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanmasını sağlamam ile Telsiz Mahallesi’nde 15 gün içerisinde 49 sokağın asfaltlanması hikayesini yazacağım.

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
yukarı çık