ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MEHMET ALPAY
MEHMET ALPAY

'Topbaş'a suikastı böyle önledik'

( Bazı çok bilenler 40 yıllık gazetecilik meslek hayatında neler yaptın de bu kadar plaket aldın diyerek çaktırmadan ma...

Yazarlar 0 243

( Bazı çok bilenler 40 yıllık gazetecilik meslek hayatında neler yaptın de bu kadar plaket aldın diyerek çaktırmadan makaralarını geçiyorlar. Ben de bu köşemde her hafta bir yazı yazarak anlatacağım. Yazılarımın hepsi de belgeli olacaktır. )

KADİR TOPBAŞ’A VE AZİZ YENİAY’A SUİKAST YAPILACAKTI

Menekşe kanalı ( deresi ) Küçükçekmece tarafından gelir ve Marmara’ya ince bir kanalla eski istasyona yakın bir yerden akar. 35 yıl evveline kadar camping çadırları ile dolu olan derenin çevresindeki canlılığı tamamlayan bir başka hareketlilik de dere batağından balık yakalamak için çok ayaklı kurt çıkartanlar ilginç görüntü yaratırdı. Derede kurtçuluk yapan kişiler yıllarca buradan kurt çıkartıp satar ve geçimlerini sağlardı.

Çocukluğumuzda, delikanlı dönemlerimizde bizler de balık tutmak için elimizde kürek, bir değneğe bağlı plastik leğen ile balçık batağa girerdik ve dip batağından küreklediğimiz çamurdan saatlerce kurt ayıklar, birkaç günlük balık yakalama yemlerimizi 1 hafta yaşatır ve hazır yem temin etmiş olurduk. Aradan yıllar geçmesine ve yılların 1963’den 2006 yılına geldiği halde bizler halen o bölge batağından kurt çıkartırdık. 2006 yılında 2 yıl ardı ardına oradan kurt çıkartarak satma yanı sıra balık yakalayıp onları da satarak ev geçindiriyordum. Bir gün kanal kenarındaki caddeden geçen Zeytinburnu Belediye Başkanı Mehmet Zafer ALSAÇ beni kanalda görüp yanıma geldiği zaman “ Kimseye el açmamak için kurt çıkarıp satıyorum “ dediğimde hayli şaşırmıştı.

Kanalın Menekşe tarafında başlayan sahil işgalciyecileri olan çay bahçeleri vardı. Astıkları astık, kestikleri kestik. O bölgelerin tapulu sahipleri gibi ahkam keserek çevreye racon atıyorlardı. Beni de hep kanalda gördüklerinden emekli yaşlı biri diye görüp ses etmiyorlardı. Ben de bozuntuya vermiyordum.

Evvelce Zeytinburnu Belediyesi Meclis eski Üyesi olan Aziz YENİAY 2004 Yerel Seçimleri’nde Küçükçekmece Belediye Başkanı olmuştu. Şu anda AK Parti İstanbul 3. Bölge’den AK Parti Milletvekili olan Halis DALKILIÇ 2004 seçimleri ardından Aziz YENİAY’ın yardımcısı olmuştu ve aynı zamanda meclis üyesiydi. Ben de arada bir Küçükçekmece Belediyesi’ne giderek evvelce Zeytinburnu belediyesinde görevde olan Hüseyin OFLAZ, Halil ORTAÇ, Ali Rıza ALTUNER ve Halis DALKILIÇ’ı ziyarete gidiyordum.

2006 yılı Nisan ayına doğru Menekşe Plajı yapımı ve çevre düzenlemeleri için işgalcilerin egemenliğinde olan çay bahçeleri birer birer yıkılırken hoş olmayan bir çok olaylar çıkıyordu. Menekşe plajı tamamlanmış, tüm sahil ve Menekşe Caddesi kenarındaki cami çevrelerindeki tüm işgalci çay bahçeleri yok edilmişti fakat bahçeleri elinden alınan işgalciler o bölgeden hiç ayrılmıyorlardı ve de bende onları devamlı olarak belli etmeden yakın takipdeydim.

Menekşe plajı hemen hemen tamamlanmış ve açılış günü de belli olmuştu. Tören için iskele bölümünde platform oluşturulmuş hazırlıklar bitirilmişti. Devamlı o bölgede başı boş duran eski işgalciler bir araya gelmişler kendi aralarında fısır fısır konuşuyorlardı. Merak ettim. Kanaldan çıkıp olta kamışımı alıp o tarafa doğru yaklaştım. Beni gariban bir yaşlı gibi gören işgalciler hiç umursamadan konuşuyorlardı ve tabii ki benim bir gazeteci olduğum da akıllarına hiç gelmezdi. Konuşmaları tüm detaylarına dinleyerek aklıma yazmıştım.

Tarih tam aklımda olmasa da günlerden Cuma’ydı ve açılış Cumartesi günü saat 13.00’da yapılacaktı. Akşam olunca telefonla Bld. Bşk. Yardımcısı Hali DALKILIÇ’ı aradım. O da neden aradığımı merak etmişti. Sakin sakin anlatmaya başladım “ Plaj yapımı ve çevre düzenlemesi için çay bahçeleri ellerinden alınıp yıkılan işgalciler yaşları 18’de aşağı ve 50’den fazla kişiyi açılış yapılacak olan bölgeye dağıtacaklar. Getirilen bu kişiler kesici ve diğer aletleri kumlara zula edecek. İBB Başkanı Kadir TOPBAŞ açılışa gelip konuşma yaparken saldırılar başlayacak. Hedefte Kadir TOPBAŞ ve Aziz YENİAY var. Çok kişinin canı yanacak. Konuyu hemen ilgililere ilet ve o bölgeye kesinlikle gelmesinler “ dedim. Halis DALKILIÇ’da heyecanlamıştı ve hemen harekete geçmişti.

Ertesi gün tören yapılacak olan bölge hayli hareketliydi. Halis DALKILIÇ’ın bilgilendirmesi üzerine İBB Başkanı Kadir TOPBAŞ açılışa hiç gelmeyecekti. Küçükçekmece Belediye başkanı Aziz YENİAY’da çok uzak bir uç noktada aracından inip “ Hayırlı Olsun “ diyerek aracına binecek ve Halkalı yönüne doğru gidecekti. Bunlardan haberim vardı. Polis ve sivil ekipler de yerlerini almışlardı. Tabii ki İBB Başkanı Kadir TOPBAŞ gelmemişti. Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz YENİAY’da çok uzak noktada “ Hayırlı Olsun “ diyerek güvenlikler arasında hemen aracına binerek uzaklaşmıştı. Ben yine elimde olta ile balık avlarken olanı biteni takip ediyor ve olasılıklara karşı de kameramı çanta içinde hemen ele alınacak şekilde bekliyordum. Vatandaşlar ise denize tekrar kavuşmanın sevinci ile kumsalda koşturup denize doğru yarışıyorlardı.

MEHMET ALPAY

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
yukarı çık