ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MEHMET ALPAY
MEHMET ALPAY

DİRETİMLİ YÖRESEL GÜNLER

2016 yılından 13 yıl çıkıldığı zaman ortaya çıkan rakam 2003'dür. Yani YÖRESEL GÜNLER'in başl...

Yazarlar 0 414

2016 yılından 13 yıl çıkıldığı zaman ortaya çıkan rakam 2003'dür. Yani YÖRESEL GÜNLER'in başladığı, acemice olsa bile ilçe halkı bazında mükemmel  değer gören bir etkinliğin 9 güzel yılı. ...Belki o zamanlar birilerinin kuş olduğu 13 yılda da kartallaştırıldığı yıllık etkinliklerden biriydi artık Yöresel Günler. 

Ülkemizin 81 ilinin, Balkanlar, Asya ve  Afrika'dan gelen binlerce insanını barındıran ve her yöreden seçmeni olan tek ilçe Zeytinburnu'dur. Bu mozaik yapılaşma içinde bulunan  ve ilçe nüfusunu oluşturan insanlar için eğlenceli bir halk iletişimi olmuştur Yöresel Günler. ilk 9 yılı için.
 Bölücü örgütlerin ülkemizdeki olayları nedeniyle ardı ardına şehit vermemiz nedeniyle 2008 yılındaki Yöresel Günler Trakyalılar Gecesi akşamından itibaren  müzik yayınlarını susturmuştu. 2009 yılında da yine şehitler nedeniyle Yöresel Günler iptal edilmek istenmişti. O gün yine Trakyalılar gecesi vardı. Sunucu bendim ve dernek yönetisiydim. Belediye etkinliği yine iptal ediyırdu..Aynı gün dernek olarak itirazımızı yaptık. Program akışını eğlenceden çıkarıp şehitleri anma şekline dönütürdük ve etkinlik o akşam şehitleri anan bir tiyatro oyunuyla başladı. İstanbul Valisi Türk Dünyası'ndan Sorumlu Murat KOCABAŞ, özellikle Batı Trakyalılar Derneğ'nin misafiri olarak  porotokol arasında yerini almıştı. Sunucu yine bendim. Diğer günlerdeki 6 dernek yöresel gün etkinliğini şehitleri anma programına çevirmiş, tiyatrolar ve kahramanlık türküleri, şiirler, tiyatro oyunları ardı ardına sıralanmıştı. Yöresel Günler'de yer alan 16 derneğin an az 7 gecesinde ben sunuculuk yapıyordum... Romanlar'ın ve Diyarbakır Çermik Güngüş Dereği'nin ilk katılımlarındaki muhteşem şöleni gözler önüne getirin. Sunucu yine bendim.
Yıl oldu 2011,  Yöresel Günler Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezine altarıldı... Hoşgörünün sona erdiği ve yöresel günler sanki hükümetin düzenlediği bir riyaset etkinliği şekline büründürüldü..Hoşgörü resmiyete getirildi. Her hareket FORMAT DIŞI diye sorgulamaya alındı..Derneklerin kendi etkinliklerinde bile belediye ilgililerinin emirleri yağdı ve Yöresel Günler'deki hoşgörü rahmetli oldu. Bina dışındaki dernek standları bu iki yıl içinde henüz ŞARKÜTERİ KONUMU'na getirilmemişti. 2014 ve 2015 yılında  Zeytinburnu meydanında yapılan yöresel günlerde derneklerin değil belediyenin getirttiği, Zeytinburnu ilçesini tanımayan, yöre insanlarını, ilçe protokolünü hiç tanımayan, ilçeyle ilgili hiç bir şeyi bilmeyen ve de show niteliği olmayan  birisini SUNUCU olarak platformun ortasına gittiler. Belediye Başkanı Murat AYDIN konuşma yapmaya çıktığı zaman protokol takdimini yapması hataların büyüğünü oluşturdu. MURAT AYDIN TAKDİM EDİLENDİ VE TAKDİM ETMEK ONUN GÖREVİ DEĞİLDİ. Eee sunucu ne iş yapardı, sadece şarkıcı adını mı sunacaktı...Bırakın Allah aşkına. Bunu oradaki simitçi bile yapardı. Ve Yöresel Günler'in manası tam rahmetli olmak üzereydi.

2016 YILI YÖRESEL GÜNLERİ CAN ÇEKİŞTİ

2016 Yılı Yöresel Günler için Zeytinburnu Yeni Meydanı'nda hazırlıklar vardı. Yüklenici firma Güney yönü standlarını kurarken Atatürk Anıtı'nın  önünü kapattı. Sosyal medyamız ile anında uyarıda bulunduk. Bir stand Doğu bölümüne aktarıldı ve anıtın önü " SÖZDE " açıldı.. Görselliğin odağı olması gereken Güney bölgesi stanlarla kapatıldı. Halbuki standlar Doğu ve Batı olarak hilal şeklinde yaydırılsa Prof Dr. Muammer Aksoy Caddesi'nden  hergün geçen on binlerce insan ve araç hereketliliği görecek ve izleme intibakı artacaktı.

KARAGÖZ SAHNESİ KURULDU

Simitçi Dünyası işyeri damı olan balkon çıkıntısına sahna kurulmuş. Haydaaaaa. Yine ilçeyi ve yöreleri bilmeyen ve de hep " ANTALYALI " olduğunu söyleyen bir sunucu. Sanatçılar Mehter adımında, iki adım sağa, bir adım sola. Öne bir adım atsalar, Küüüüt 4 metre aşağıya betona yapışacaklar. Aşağıda 210 metrekarelik bir platform var Folklor Ekibi için. Halbuki sanatçı halk ile iç içe olmalı ve bu platformda sahne almalıydı. Işıklandırma sistemi zaten sanatçı ve sazların olduğu çıkma katı kapatıyordu.Sanki Hacivat Karagöz gölge oyununu izliyorlardı.. 2 sabit sanatçı var. Her yörenin türkü ve şarkılarını aktaramayan. Çakılı iki dırek gibi. Her yöre şarkısı okundu. Listede Samsun Yöresi iflas etmiş. Broşüre bile yazılmamış. İlçemizde yöre dernekleri olmayan  illere de  geceler ayrılmış. Sözümüz ona ki 7 bölge türküleri.  SUNUCUNUN YÖRESİ'ne özel bir  4 EKİM GECESİ. Onlara da  gerek yoktu ki, yöre şarkıları CD'leri çalsanız daha iyi olurdu. Asya dernekleri için Bekir KÖSE sahne alabilirdi.

YÖRESEL DEĞİL ŞARKÜTERİ GÜNLERİ

Yöresel Günler'deki Dernek Standları, deneklerin kendi örf ve adetlerini, gelenek ve yaşam tarzları ile folkloronu, yöre giyim ve kullanım ürünlerinin tanıtım yerleridir. 6 - 7 dernek kendi standlarında bunu uyguladı. Ya diğerleri, standlarını gıda ürünleri satımları için şarküteri haşine getirerek kiraya verdiler. Sanki panayır yeri açıldı da bir salıncaklar, dönme dolaplar eksik. Çocuklar için zaten " Macun, Patlamış Mısır, Şerbet, Pamuk Şekeri gezgin satıcıları " falan hak getire. Zaten dernek standlarında dernekleri ve yörelerini tanıtan broşür ve benzeri mini kitapları bile yok...Standlardaki dernek isimlerini asla gören yok.

15 Temmuz meydanı diyorlar.." Ben demiyorum " Zeytinburnu Yeni Meydanı'nda 23 +3  gün, bayraklarla SÖZDE DEMOKRASİ GÜNÜ  nöbetleri tutuldu bayraklarla. Çıt pıt ay çekirdeği, ikram çay ve çorbalarla....Bölücü örgütleri kınama nidaları bile yok. Arada bir show konuşmaları. Bol bol Selfieler.. 30 Ağustos'ta medanda tıs bile yok..Bilmezlermi ki, o 30 Ağustos Zafer Bayramı demokrasinin has  temelidir. Olmaaaaaz. İşin içinde ATATÜRK ve Silah Arkadaşları varsa olmaaaaz. Abileri çok kızar........

İşte 29 standın üstlerinde 3 yapay pencere var. Sözde 15 Temmuz Meydanı ya. Hanı her sdtandda bir TÜRK BAYRAĞI nerede. Birileri stand önüne konulan bayrakları içeri koyun diye kaldırtıyor. O bayrak onun kıçına girecek sanki....Sosyal yayınımla hatırlatıyorum ve örnekleme yapıyorum. 9 Ekim Pazar günü her standın üst orta bölümlerine Türk Bayrağı konuluyor ve ardından  18 şehitin haberleri geliyor. Soruyorum, bu bayraklamayı 30 Eylül'de yapsanız olmazmıydı ?. " Ben böyle yaptım oldu " ayakları ve fikirlerini bırakın artık." Zaten Yöresel Günler için ZEYDEF'e değer vermezsiniz.  Önerilerini ve isteklerini dikkate almazsınız. O halde ZEYDEF " PROTESTO" yapabilmeli ve derneklerle toplantı yapıp katılmama kararı alabilirdi. Sınıfta kaldılar.  İlçe sanatçıları misafir sanatçı oluyor.  Keşke sahne almasaydılar. Yöresel  olarak Salih CAN, Orhan ve Kemal  Kardeşler, Fuat ERENOĞLU, Bekir KÖSE ve diğerleri sanatçı olarak akla bile gelmiyor. Soruyorum. GICIKLIKMI VAR ? Finalde Dernek Başkanlarına Plaket. Söz dinleyen ZEYDEF'e de plaket. Hayret.

YÖRESEL GÜNLER,  İLK 9 YIL ÖZELLİĞİNİ ve GÜZELLİĞİNİ YİTİRMİŞ. Bu etkinliğin adı artık " YÖRESEL PANAYIR YILI " olmalı. İsabetli olur.  Yerel Belediyenin yerel olmayan bu etkinliğinin hiç tadı kalmadı...Protokol karşısında gerdan kırmayı bırakın dernek başkanları. STK'lar ile ilçe ve yönetimler var olur. Bunu unutmayın....Sınıfta kaldınız....Hepiniz.

KUTLUYORUZ.
Yöresel günlerde platformu şenlendiren MOTİF VAKFI Halk Oyunları Folklor Ekibi'ni,  yönetim ekipmanlarını ve Başkan Mehmet Zeki BAYKAL'ı yürekten kutluyoruz. Tek güzellik folklor ve Belediye Başkanı Murat AYDIN'ın çabasıydı. Diğer tüm müştemilat sınıfta kaldı.

 

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
yukarı çık