ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattı



metin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MEHMET ALPAY
MEHMET ALPAY

MÜDÜRÜ OKULU VURDU

Milli Eğitim Temel Kanunu gereğince 1 Mart’ta yapılan değişikliğe göre okul yöneticileri değerlendirmeye tabi tutulmu...

Yazarlar 2 2159
Milli Eğitim Temel Kanunu gereğince 1 Mart’ta yapılan değişikliğe göre okul yöneticileri değerlendirmeye tabi tutulmuşlardı. 4 yılını dolduran tüm İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Müdürleri ile okul müdürleri, müdür baş yardımcıları ve yardımcılarının görevlerini bırakmaları öngörülmüştü. . “ Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticileri’nin Görevlendirilmelerini Dair İlişkin Yönetmelik “ 10 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Yönetmeliğin ardından yapılan çalışmalarda aynı okulda 4 ve fazla yıl olarak görev yapan İstanbul bazında 16 bin okul yöneticisi bulunduğu tespit edilmişti. 16 bin kişiden 75 ve üzeri puan alan 7 bin okul müdürü belli oldu. Bakanlık yıllarca aynı okulda görev yapan ve verimliliği azalmış yöneticileri değiştirmek üzere harekete geçmişti. Bu kapsamda MEB, ilçe milli eğitim müdüründen öğrenci meclisi başkanına kadar 10 kişilik değerlendirme komisyonu kurarak müdürlere puan sistemi uygulama kararı alınmıştı.

HER GELEN BAKAN EĞİTİMİ LAÇKA ETTİ

Göreve gelen her Milli Eğitim Bakanı, kurdeleli ve fiyonklu fikirler üreterek “ Ben en güzelini düşünür ve uygulatırım “ tiplemesinde eğitim tiyatrosu editörü kesiliyorlar..Eğitim düzeninde en ufak  bir oturganlık sağlayamayan bir çok Milli Eğitim Bakanı rol almaya çalıştıkları Eğitim Tiyatrosu Sahnesi’nde perdeci bile olamazlar aslında. Görev yaptığı okulda 4 yılını dolduran müdürler için çıkartılan yasa  tamamen eğitim sendikalarının tutumuna bırakılmış, müdürün görev yaptığı okulda oy verecek olanların da kucağına yayık gibi atılmışlardır. Okul diyorum, zira okullardan puan için seçilen öğretmenler, okul aile birliği başkanı ve yardımcısı ile okul öğrenci meclisi başkanının vereceği oylar ile müdürlerin devamiyetini sağlamış veya öğretmenlik konumuna döndürüleceklerdi.

ZEYTİNBURNU İLÇESİ 39 İLÇEDEN EN ILIMLISI

Okul müdürleri için 100 üzerinden puanlama yapıldı. Puanlama sisteminde ilkokul ayrı, ortaokul, lise ve dengi okullar için de ayrı puanlamalar uygulandı.  PUAN  SİSTEMİ : İlçemiz bazından konumu ele aldığımızda; ilkokullar için, İlçe Milli Eğitim Müdürü ( 25 ) İnsan kaynaklarından Sorumlu İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü ( 20 ) ilçe içerisindeki okulların üç bölgeye ayrılmasıyla her şube müdürü kendisine ayrılan okullar için ( 20 ) puan. Toplamda 65 Puan değerlendirmesi yapacaklardı. Geri kalan  ( 35 ) puan değerlendirmesini ise,  okulun en kıdemli ve en kıdemsiz 2 öğretmeni, Okul Aile Birliği Başkanı, Okul Aile Birliği Başkan Yardımcısı ve Okul Öğrenci Meclisi Başkanı olan öğrenci yapacaklardı… Bu değerlendirme ortaokul, lise ve dengi okullar için 60 / 40 olarak belirlemişti. Yani İlçe Milli Eğitim kurumunca 60, okul konumunda ise 40 puan değerlendirilecekti.

EĞİTİM İÇERİSİNDEKİ SENDİKALAR HANGİLERİYDİ

Eğitim Bir-Sen; Türk Eğitim-Sen; Eğitim-Sen; Eğitim İş-Sen ve Aktif-Sen. Eğitim camiasının sendikal çalışmalar bu isimlerden oluşuyordu. Elbet ki bu tüzel kurumların da etkenlik dereceleri önemliydi. Benden Olanlar – Benden Olmayanlar stratejisi okul müdürleri puanlaması için hayli önemliydi. her şeye rağmen edindiğimiz bilgilere göre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup HAYIRLIOĞLU, İnsan Kaynaklarından Sorumlu İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Kadir Halil UÇAR, üç bölgeye ayrıştırılmış olan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Mustafa HEĞCİ, Kazım YOLDAŞ ve Osman ŞİMŞEK, okul müdürleri için eşdeğer yaklaşımlarda puanlarını vermişlerdi…Hepsi okul müdürleri için hayli ılımlı oldular kanısındayım. Fakaaaaat

MÜDÜRLERİN KENDİ OKUL FIRTINASINA TUTULMASI

Müdürlerin okullarında en kıdemli ve en kıdemsiz iki öğretmen, kurul tarafından seçilen 2 öğretmen, Okul Aile Birliği Başkanı ve yardımcısı ile okul öğrenci meclisi başkanının vereceği oyların tamamen oynaklık ve hareketlilik içerisinde olacağı muhakkaktı. “ Sen bana yüklenirsin haaa. Sen benim fikirlerime aldırış etmezsin haaaa, Sen bizi hep terslersin haaaa düşüncesindeki öğretmenler, okul yönetiminde anlaşmazlık yaşayan okul aile birliği ve öğrenci meclisi başkanı, bu gıcık gütme etkenliği içerisinde veya çok da ılımlı etkenlik içerisinde olabileceklerdi. Ve nitekim de öyle oldu…

KİMLER HÜSRAN YAŞADI, KİMLER MÜDÜRLÜKTE KALDI

 Eğitim Tiyatrosu Sahnesi’nin ilk perdesi gösterime açılmadan ön bilgileri elde etmeye çalıştık. Bunda da başarılı olduğumuzu tahmin ediyorum.Zira ilçemiz ilk haberleri bizlerin sanal dünya iletişimlerinden öğrenmeye başladı.   Topladığımız bilgilere göre 9 eğitim merkezinin müdürlüğü boştu. 8 okulun da müdürleri 4 yılı henüz doldurmamışlardı..16 okul müdürü 75 ve üzeri puan alarak müdürlüklerine devam dediler….13 okulun müdürü ise 75 puan altında kaldılar ( Muhsin Ertuğrul Çıraklık Eğitim Merkezi ) ile ilgili bilgi edinemediğimiz için bu okulu yazmıyoruz… Yüzdeye vurursak ortaya % 54 ve % 46 gibi bir değerlendirme düşüyordu..Zannedersek 39 ilçe içerisinde en ılımlı olan puanlama da bizim ilçemize aitti.

EN SEVİNEN VE EN ÜZÜLEN MÜDÜR

İ.M.K.B Kız Teknik Meslek Anadolu  Lisesi Müdürü Erol GÜNDOĞDU tam ( 100 ) puan alan müdür olarak şüphesiz ki  en mutlu olan oldu. Dr. Reşit Galip İlkokulu Müdürü Mustafa BAYRAKDAR ise edindiğimiz ön bilgiye göre ( 74.43 ) puan alarak müdürlükten oldu. Kaldı ki bu müdürümüzün yıllardır ilçemizde verdiği çabanın güzelliklerini bizler biliyoruz. İşte o zaman müdürleri kendi okulları vurdu dersek yerindedir.Bozkurt İlkokulu Müdürü Ergün NART ve Şemsettin Sami Ortaokulu Müdürü Zafer Erendiz İşeri Temmuz ayında emekliliğini istemişlerdi.. Ergun NART listede tam 100 puan, Zafer Erendiz İşeri ise tam 80.00 puan almış olarak görülüyorlardı. Puan tutturamayan müdürler kendi branşlarında öğretmenlik yapacaklar ve muhakkak ki tercihlerini ilçe dışından başka okullardan yana kullanacaklar. Bozkurt İlköğretim Okulu Müdürü Ergun NART ile Şemsettin Sami İlkokulu Müdürü Zafer Erendiz İŞERİ emekliliklerini istediklerinden bu okulların müdürlükleri de şu anda boş durumda sayılıyor.

OKULLARIMIZ VE MÜDÜRLÜKLERİN SON DURUMU

MÜDÜRLÜKLERİ BOŞ OLAN OKULLAR

Şemsettin Sami Ortaokulu ( Müdürü emekliye ayrıldı )
Bozkurt İlkokulu ( Müdürü emekliye ayrıldı )
Kazım Özalp İlkokulu
Kazım Özalp Ortaokulu
Faruk Timurtaş Ortaokulu
Sümer İmam Hatip Ortaokulu
Zeytinburnu Öğretmenevi
MİM Otelcilik Uygulama Turizm ve Meslek Lisesi
( Bu okulda görevlendirme olarak Yunus ÖZBEK  müdürlük yapmakta )


DEĞERLENDİRMEYE GİRMEYEN OKULLAR

( Okul Müdürlüklerinde 4 Yılı Doldurmayanlar )
Ayhan Şahenk Ortaokulu . Dilek GÜREL
Nuripaşa İlkokulu . Ekrem GÜLERYÜZ
Merkezefendi İlkokulu . Halil BEKTAŞ
Veliefendi İlkokulu. Selahattin KUK
TOKİ Seyitnizam Şehit Semih Balaban İ.H.O.O Mete TÜRKMEN
Merkezefendi İmam Hatip Erkek Anadolu Lisesi.. Ahmet COŞKUN
Rehberlik Eğitim ve Araştırma Merkezi ( RAM ) Volkan KUMAŞ
Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi ( OÇEM ) Şeyhmus AYDOĞAN

75 ve ÜZERİ PUAN ALAN OKUL MÜDÜRLERİ

Erol GÜNDOĞDU – İ.M.K.B. Tık Teknik Meslek And. L – 100
Bekir KISA – Zeytinburnu Anadolu Lisesi – 97.75
Davut YAŞAR – Haluk Ündeğer İO – 94.20
Kemal ELMAS – K. İsmail R. Olcay Anadolu Lisesi  - 94.25
Lütfü CAN – M. E. Çıraklık Eğitim Merkezi -  91.25
Gülsüm ÇINAR – Fatma Süslügil İO – 90.82
Necmi KAŞKAYA – Celalettin  Gözüsulu İ.O. – 90.46
Kenan KARACA – Saniye Sezgin Elmas İO – 88.04
Mustafa YILMAZ -  İmam Hatip Anadolu Kız Lisesi – 86.00
Hasan GÜNDÜZ -  TRİSAD Meslek Anadolu Lisesi – 85.50
Sevim AKBAY – Kazlıçeşme Abay OO – 83.75
Nermin AKÇAY – İDMİD Deri Meslek Lisesi - 81.50
Fazlı ŞİRİN – Gazipaşa İO – 80.02
Rasim DOK – 75. Yıl OO – 79.50
İsmail TUTAL – Endüstri Meslek Anadolu Lisesi – 79.25
Ümit AVCI – Şehit. B.E. Galip Balkar Teknik Meslek L. – 76.00
Ergun NART – ( Emekliye Ayrıldı ) Bozkurt İO – 100
Zafer E. İŞERİ ( Emekliye Ayrıldı ) Ş. Sami OO – 80.00

75 ALTINDA PUAN ALAN OKUL MÜDÜRLERİ

Bayram TERZİOĞLU - Ziya Gökalp İlkokulu
Mustafa BAYRAKDAR - Dr. Reşit Galip İlkokulu
Mehmet Ali BİNGÖL - Abdülhak Hamit Ortaokulu
Ali AYDEMİR - Atatürk İlkokulu
Mehmet Ali KUL - Reşat Tardu Ortaokulu
Fatih ARSLAN - Ahmet Vefik Paşa Ortaokulu
Mine GÖK - Zühtü Kurtulmuş Lisesi
Eyüp Yaşar ATABEY - İhsan Mermerci Anadolu Lisesi
Celal YILDIRIM - Haluk Ündeğer Anadolu Lisesi
Mustafa ELBAŞI - Adile Mermerci Anadolu Lisesi
Mete ALTIOK - 100 Yıl Ticaret Meslek Lisesi
Hayri BİLİCİ. - Merkezefendi Matbaacılık Meslek Lisesi
Ünal YALÇIN - Halk Eğitim Merkezi


NOT.  İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup HAYIRLIOĞLU görevine devam etmektedir...İlçemiz Özel Kolejleri bu listeye dahil edilmemişlerdir. Puan sonuçları Google - İl Milli Eğitim Müdürlüğü sayfasından alınmıştır. Müdürlükleri düşenler Branş Öğretmeni olarak görev yapacaklar. Okul tercihi yapacak veya yapmayacaklar.

Mehmet ALPAY

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
müdürleri okul vurmadı bunu bilseniz yeter,yanlış beyan vermişler size
Mete ALTIOK
Görevine devam edemeyecek müdürlere verdikleri değerlendirme puanlarını delikanlı iseler ilçedeki puan verenler gerekçeleri ile açıklasınlar. Bilgi edilmeden istedik cevap veremediler. Mahkemeye belge gönderirler. Değilse mahkeme-i kübrada alacaklı olarak karşılarında bekliyor olacağım.
yukarı çık