ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MEHMET ALPAY
MEHMET ALPAY

ELLİ SEKİZİNCİ BULVAR CANLANMALI

58 Bulvar’ın yayalaştırma bölümündeki esnaflar iflasın eşiğine doğru yol almaya başladılar. 2013 yılı itiba...

Yazarlar 3 5046

58 Bulvar’ın yayalaştırma bölümündeki esnaflar iflasın eşiğine doğru yol almaya başladılar.
2013 yılı itibariyle yayalaştırılan bölüme bu kez bahçelendirme mutlak yeniden düzene alınmalı. Bu konunun,  58 Bulvar esnaflarını da kara kara düşündürür oldu.

Marmaray nedeniyle trenlerin de seferden kaldırılması, 58 Bulvar tarafından  trenle yolculuk yapan binlerce insanın bu bölgeden ayaklarının kesilmesine neden oldu. Özellikle lokanta ve diğer gıda ürünleri üreticileri ve satıcıları korkunç boyutlarda müşteri sıkıntısı çekmeye başladı. 58 Bulvar’ın Depo Durağı’ndan aşağı bölümünün yayalaştırılması burada kalan bir çok bankanın da yıllar önce yer değiştirmesine neden olmuştu. Bu unutulmamalı.

Zeytinburnu’nun gece yat nüfusunun kayıt kaçakları toplamı ile 315 bini geçtiği bilinen bir şey. Zeytinburnu’nda gündüz hareketlilik nüfusu ise 600 bin civarlarındadır. Sigara yasağı ardından tren seferlerinin de kaldırılması 58 Bulvar yaya bölümündeki tüm esnafı büyük bir ölçüde iş yapamaz durumuyla karşı karşıya getirdi ve kiralarını ödeme zorluğu çekmeye başladılar bile. Bunun akabinde eleman çıkarmaları da başladı.

BELEDİYE BAŞKANI MURAT AYDIN KENT KONSEYİ’NDE NE DEMİŞTİ

Belediye Başkanı Murat AYDIN Kent Konseyi Toplantısı’nda aynen şöyle demişti. Murat AYDIN “ 58 Bulvar’da 2013 yılı itibariyle bahçelere izin vermeyeceğiz. Fakat öncelikle buradaki yerli olan, yani 20 – 30 yıldır esnaflık yapan kişilerle görüşeceğiz. Öncelikle esnafın bu durum hakkında fikirleri alınacak. İnsanları da mağdur etmek istemiyoruz” demişti.

Bu bölümdeki esnaflar bir çok kez belediyeye giderek ilgililerle bu konuyu konuşmuş olsalar da halen tam olarak net bir bilgi alamadılar. Belediye Başkanı Murat AYDIN’ın “ Halkla görüşmelerde bulunduk, halk istemiyor” diye bilgi arz ettiği söyleniyor. Biz bunu şahsen duymadık. O halde 58 Bulvar yaya bölümü için açık bir referandum yapılsın önerisini sunuyoruz.

ASLINDA BU BÖLÜM DAHA DA HAREKATLİ HALE GETİRİLİRDİ.

Belediyede görevli bir çok mühendis var. Tek bir model üzerine peyzaj çizimleri ile örnekler yapılabilirdi. Kafe, simit evleri, unlu mamül üreticileri, lokanta ve diğer yiyecek içecek satımı yapan esnaflar için bir sistem getirilebilirdi… Bahçeler tek tip, hepsinin metrekaresi eşit, çalışan elemanların firmalarına göre tek tip giyimleri, fiyat ehli rekabeti olmadan halkın cebini de yormayan fiyatlandırma sistemi ve meslekleri bu olmayanlara da bahçe açma izni verilmemesi mutlak uygulanmalıydı. Havaların ısınmasıyla yaya bölümü şu günlerde eskisinden büyük izdiham içerisinde kaldı. İlçe sakinleri halen çay ve gıda bahçelerinin konulacağı anı beklemekte. Bahçeler mutlaka yeniden yapılandırılmalı. Eğer ki bu bölümdeki mekan sahiplerinin çoğunun ilçemizde oturmadığı düşünülüyorsa ki bu yanlış olur. En azından buralarda çalışan insanların ilçe sakini olduğunu düşünmek gerek. İşsizlik konumu hortladığı için bir çok kişi mecburen işten çıkarıldı.

58 BULVAR ESNAFI MUTLAKA DERNEKLERİNİ KURMALI

10 yıl evvelinden bizzat 58 Bulvar esnafının dernekleşmesinin şart olduğunu yazdım. Esnafa broşürler dağıttım.. Evet Hayır oylaması bile yaptım. Fakat her nasılsa 7 / 9 kişi bir araya gelip kurucu olmadılar. Halbuki Bulvar için böyle bir dernek kurulsa, hemen ardından Genel Kurulu’nu yapıp üye kayıtlarına başlasalar, esnaflar birey değil tüzel bütünlük içerisinde olacaklardı. Amaç ve gayeler bölümünde ise en önemli nokta 58 Bulvar esnaflarının, Kaymakamlık, Belediye , Emniyet ve Zabıta birimleri ile el ele işbirliği içerisinde olmaları ön plana alınmıştı. En önemlisi ise özellikle tekstil ve benzeri ürün satıcılarının her ayın belirli bir günü ellerinde biriken ürünlerini mağaza fiyatından daha düşük fiyatlarla PANAYIRVARİ bir hareketlilikle, animasyon gösterileri ile halka arz  etme konusu bile amaç ve gayeler bölümünde vardı. Fakat 58 Bulvar esnafı yine de geç kalmış değil. Derneklerini en kısa zamanda kurabilirler. Bahçeler olsun veya olmasın. Bu bölümde dernekleşme şarttır ve ilçemizin bir çok ana caddeleri için de örnek teşkil eder.

BELEDİYE BAŞKANI MURAT AYDIN KÖKENLİ ESNAFLARI BİR ARAYA GETİREREK MUTLAKA KONUŞMALI. MEDYA DA ORADA OLMALI

Belediye Başkanı Murat AYDIN’ın 58 Bulvar yaya bölümündeki eski kökenli esnaflarını mutlaka bir araya getirerek toplamalı ve ciddi görüşmeler yapmalı kanısındayız. Bahçeler konulur veya konulmaz. Bu konu ikinci plandadır. Önemli olan tren seferlerinin iptali ile bu bölgede hareketlilik halinde olan, en az günlük olarak 120 bin insan geçiş kaybı yaşanmaktadır ve bu da oradaki esnaflar için ciddi bir kayıptır. Öncelikle İstasyon Meydanı ve civarındaki tüm esnaflar müşteri kaybından kiralarını bile ödeyemez bir durumdadır. Yaşanabilir bir Zeytinburnu için mutlaka Belediye ve esnaf el ele olmalıdır. 2014 seçimleri için zaman bu zamandır. Halkın al benisini almak ve ilçe insanlarını hoşnut etmek çok çok önemlidir ve bu asla unutulmamalıdır.

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
Palmiye Yayınları
Palmiye yayınları olarak gazeteci.şair,yazar arkadaşlarımıza bir imkan sunuyoruz.Destekli yayıncılık kapsamında yazdıklarınızı kitaba dönüştürebiliriz. Tel : 0555 261 5061 -0539 360 2045
a.ç
bu yazı çok eskimiş sevgili alpay abim neden yazmıyorsun, sadece fotoğrafın ve canlı çekimlerin dışında sana özgü ve hiciv kokan yazılarını görmek isterdim.
Vatandaş Rıza
Alpay Bey 58. Bulvar caddesi konusunda samimiyetinizden şüphe ediyorum.Orta alana perguleler yapıldığı zaman çadır kent oldu diye ilk haberi siz yaptınız. Şimdi de tam tersini söylüyorsunuz. Lütfen samimi olun.
yukarı çık