ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MEHMET ALPAY
MEHMET ALPAY

Birlikte Ciddiyetsizlik

Amatör Futbol Kulüpleri Birliği. İlk adımın atılışı 2. Şubat 1999. İlk toplantı yeri Zeytinburnu Spor Kulübü Tesisi. Toplant...

Yazarlar 0 1605

Amatör Futbol Kulüpleri Birliği. İlk adımın atılışı 2. Şubat 1999. İlk toplantı yeri Zeytinburnu Spor Kulübü Tesisi. Toplantı Başkanı: 3. Dönem  Belediye Başkanı ve Zeytinburnu Spor Kulübü 6. Dönem Başkanı Dr. Adil EMECAN. İlçedeki federe olan mevcut kulüp sayısı 11. Toplantıda alınan ortak karar Amatör Futbol Kulüpleri Birliği’nin kurulması. Görevlendirilen kişiler, Amatör  Futbol Kulüpleri Genel Koordinatörü olarak Belediye Başkan Yardımcısı Erkan ÖNCÜ, Tanıtım ve medya sorumlusu Mehmet ALPAY, yani bendeniz. Birlik için ilk yapılan toplantı yeri ve tarihi. 04. 02.1999 İst. Batı Trakya Türkleri Spor Kulübü tesisi.

Birliğin kurulması için bir tüzük gerek. Aslında tüzük gerekçe maddeleri hemen hemen sabit. Önemli olan 8 madde ve  bendler ( fıkralar )  var. Bunların  en önemlileri ( Amaç ve Gayeler - Üye kabul şekli – Delegasyon oluşturma şekli. - Üyelikten Çıkarılma şekli. – Yönetim Kurulu sayısı ve Asil Yönetim Kurulu oluşturma şekli.-  Kulüp başkanlığı değişikliği konumlarında yönetim kurulu oluşturma şekli. – Üyelik aidatlarının değişiklikler içerisinde yönetim kurulu tarafından belirlenmesi -  Gerekli olduğu hallerde Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın değişkenlik şekilleri. Üye ve delegasyonların belirlenen aidatlarını ödeme şekilleri. )

Bu maddeler ve bendler için tam 9.5 yıl bir çözüm bulunamadı. İlk 3.5 yıl birilerinin ısrarla ilk kurucu başkan ben olacağım inatlaması ile geçti.  Ardı ardına yapılan ilk beş toplantıdan sonra uzun bir duraklama devrine girildi. Toplumsal faydalar yerine ardı arkası kesilmeyen demogojiler üretildi. Belediye Başkanlığı el değiştirdi ve mevcut Belediye Başkanı  Murat AYDIN Amatör Futbol Kulüpleri’ne devamlı olarak beğenilsin veya beğenilmesin destekler verdi ve nihayet 9.5 yıl sonra Cenap ALTIOK’un kurucu başkanlığı ve ilk başkanlığında Amatör Kulüpler Birliği ( ki adı Amatör Futbol Kulüpleri Birliği olmalı idi ) kuruldu.

Ama tüzük maddeleri yanlışlığı nedeniyle tartışmalar hiç bitmedi. 2. Dönem Başkanlığı’na Selahattin YENİYOL getirildi. Demogasyon düşünceler ve çözümü olmayan kördüğümlü fikirler ortaya atıldıkça tüzük maddeleri tam olarak işlerlik kazanmadı. Mevcut başkanın için değişim yapılması rüzgarları çoğu zaman kum fırtınasına dönüştü. Değişim isteyenler; yapılan olağanüstü genel kurulda suspus olup Selahattin YENİYOL’un haricinde liste bile çıkarmadılar. Tüzük Tadilatı konusu ile tam bir çapraz bulmaca. Herkes fikir veriyor ama fikri cümleye dökemiyorlar. Her şeyi çok bilenler, kendi fikirlerini tatsız çorbaya çeviriyor.

Arkadaşlar;  bu kadar basit olan bir şeyi neden çorbalıyorsunuz. Madde kesin olmalı. Sağ elle sol kulağınızı kolunuzu bacak arasından uzatıp, bel tarafından dolandırıp kaşımanıza gerek yok ki.. Kesin ve net tüzük kararı olmalı ve örneğin. ( A - Yönetim Kurulu Asil Listesi kesinlikle Amatör Futbol Kulüpleri  Yönetim Kurulu Başkanları tarafından oluşturulur. B - Yedek listeye  kulüp başkanlarının, kulübünü temsil etme kararı aldığı isim yazılır. C- Kulüp başkanları mazeretlerini belirterek katılamayacakları olağan toplantılara adi belirtilen kulüp temsilcisini göndereceğini birlik başkanına veya başkan vekiline bildirir. D – Olağanüstü toplantılara kulüp başkanlarından oluşan yönetim kurulu üyelerinin katılmaları şarttır.)

Bu kadar basit olan bir şeyi öylesine dolambaçladılar ki öneri verenlerde kendi önerilerine sonradan şaştı kaldı. 3 yıl başkanlık uzun, üç yıl içerisinde her yıl bir kişi olarak dönüşümlü başkanlık sistemi olsun dediler onu da çözümleyemediler. Zeykent.com’daki haberimde madde ve bendler olarak bunu da açık ve net olarak belirttik. Bir kulüp başkanı yedek listede, yardımcısı asil listede olmamalı. Herkes birbirini görmeye, konuşmaya, fikir tartışmalarına ve bir araya gelmeye saygı göstermeli. Her kulüp başkanı yüzlerce futbolcunun temsilciliğini yapıyorsa kendi fikir hobilerini bir kenara bırakıp asgari müşterek kararlarla hemfikir birliği içerisinde olmalı.” Ben şunu görünce gıcık oluyorum, şunun yağcı konuşmaları beni sinir ediyor “ diye fikir ve düşünce özerkliği yerine fikirler düşünce birliği ile tartışabilmeli.

Evlere şenlik bir kongre dedim ve bunda da fikrim değişmeyecek. Sizler; sokak simitçileri derneği değil toplam olarak en azından 6400 futbolcunun temsilcileri olan AMATÖR FUTBOL KULÜPLERİ BİRLİĞİ’nin ( Amatör Spor Kulüpleri Birliği değil )  tüzel kişilerisiniz. Hasan Doğan tesislerinin durumu içler acısı, bakan göz var, gören göz yok.

Futbol Amatör Kulüpleri’nden Zafer Spor ve Öz Trabzon Spor’u üvey evlat olmaktan feragat ettirip birliğe kabul ettiniz. Bu zaten mecburen olacaktı. Peki bu kabulü biliyordunuz da bu iki yeni kulüp için neden tesis ve malzeme odası temini için ilgili kişilerle görüşme yapıp uygulamaya koydurmadınız Sn. Başkan YENİYOL. Şimdi ne olacak. Bayan tuvaletini iptal ettirip HELA’dan bu iki kulüp için malzeme odası mı yaptıracaksınız? Ben size açıkça bir şeyi yazarak söyleyeyim. Böyle bir çalışma yaparsanız yanlış olur ve bu fikir mok kokar. Yaptırım gücünüz yoksa bu birliğin hiç anlamı yok. İki ayrı oda yaptıramayacağınıza da eminim. Saha içerisine dönük bükümlü telleri düzeltemiyorsunuz, taşeronun işçileri eli belinde cigara dudağında keyfi çalışır. Ciddiyet beyler. 6400 futbolcuyu temsil eden sizlersiniz ve bu 6400 futbolcunun ortalama aile bireyleri en az sayıyla 25.600 eder. Bir üçüncü parti bu kadar oy alamıyor. Kuvvetinizin farkında bile değilsiniz. Hatırlatırım !!

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
yukarı çık