ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MEHMET ALPAY
MEHMET ALPAY

Zeytinburnuspor'lu olmak

Zeytinburnu’lu olmak bir başka, Zeytinburnuspor’lu olmak ise bir başka olgudur. Zeytinburnuspor’un öz geçmişini bilmeyenler boşu...

Yazarlar 14 3180

Zeytinburnu’lu olmak bir başka, Zeytinburnuspor’lu olmak ise bir başka olgudur. Zeytinburnuspor’un öz geçmişini bilmeyenler boşuna palavra atıp da ben şuyum, ben buyum diye hava atanların  halen bir halt olmadığı da aşikardır. Bu istatistik bilgi ellerinde olmayanlar, ne dünü, ne de bu günü ve de Zeytinburnuspor’un değerini asla bilemezler.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat AYDIN; üniversite öğrencisi olduğu dönemlerde ve tekstilcilik yapıp triko örme makinalarının başında bulunduğu zamanlardaki Zeytinburnuspor’u şöylesine bir düşünsün. O zamanki heyecanları acaba hiç yaşamadımı?

Amatör 1. Küme’den 2. Küme’ye düşen ve Başbakan Turgut ÖZAL’ın talimatıyla 3. Lig’den start alıp 5 sezonda 1. lige geçen Türkiye’de tek, dünyada ikinci takımdır Zeytinburnuspor. Tüm genel medya Zeytinburnuspor’u manşetlerinden düşürmez. Zeytinburnuspor’suz hiç bir spor sayfası bile yoktur o dönemlerde. 1987 yılında kabuk değiştirip gecekondudan çok katlı binalaşmaya geçildiği dönemlerde büyük bir kitle oluşturur Zeytinburnuspor. Tüm sokaklarda dev lacivert beyaz bayraklar. Stadyumda 19.500 kişi, bir o kadarda dışarıda kalırdı.

1992’li yıllara gelindiği zamanlarda işyerleri burada olup başka ilçelerde ikamet edenler buradan dükkan ve ev almaya başlarlar. Zeytinburnu, Zeytinburnuspor ile gelişmeye başlar, 58 Bulvar Caddesi adeta bir İstiklal Caddesi, Zübeyde Hanım Caddesi ( eski 41 Sokak )’de 1997’den sonra İzmir Kordon Boyu olmaya ilk adımlarını atar. Hasan Yılmaz’ın deri fabrikalarını yerle bir ettirmesiyle gerçek Zeytinburnu’nun ilk adımları atılır Zeytinburnuspor sayesinde. Kokosuz ve bacasız bir sanayi bölgesi olur Zeytinburnu. Kulübün ise üç tane mimarı vardır. Bunlardan biri Veli DUMAN, biri ( merhum ) Recai KURTBİL ve diğeri de 1. Dönem Belediye Başkanı Dr. Muzaffer ÇAVUŞOĞLU’dur. İki sezon birinci ligde oynatır bu kulübü. Ardından Hasan YILAZ’da iki dönem 1. Lig’de oynatır Zeytinsburnuspor’u

Dr. Adil EMECAN belediyeye yük olur diye kulübü almaz. Ama 16 ay dayanır halkın baskısına. Kulübü alır. Takım 2. Lig 3.’südür. Ankara’da klasman maçları oynanacak ve birinci olan takım 1. Lig’e geçecektir. Diyarbakır’lı milletvekilleri Ankara’ya ha bire salvo yaparlar o dönemde. Dr. Adil EMECAN  bana “ Alpay, gel seni Ankara’ya  klasman maçlarına götüreyim. Evinin ve senin tüm masraflarını  vereceğim. Yeter ki gel ve her şeyi yerel medyamıza aktar” der. Ben de ona “ Sonucunu bildiğim bir şey için Ankara’ya gitmem. 4’lü takımdan iki grup maç yapacak. Diyarbakır ve Zeytinburnuspor 1’inci olup final maçları yapacak ve Zeytinburnuspor final maçını 2-1 kazanıp  şampiyonu olacak ve 1. Lig’e çıkacak” dedim. EMECAN “ sağ elini havaya savurarak “hastir lan” çekmişti bana. Güldüm, iddiaya girdim. Kabul etti. Bir hafta sonra  EMECAN’a  iddiadan ötürü 8 bin lale soğanı sattım.

İşte bizlerin ve Zeytinburnu halkının inanmışlığı buydu. Zeytinburnu eğer bu günkü Zeytinburnu ise bunu Zeytinburnuspor’a borçludur. Taraftara, ilçe halkına, inanmışlarına ve Yerel Medya’ya borçludur. Şimdi ne yaptınız? Aşağıdaki istatistiklere bakınız. 1999 – 2000 sezonu sonrası ve  Belediye Başkanı Murat AYDIN’ın iki önemsiz konuya taktığı gereksiz gurur meselesi vardı bu günlere gelmemizde. Birincisi Mustafa GÜNAYDIN’ın “ Yunan bana yapmadı bu zulmü M. AYDIN’ın yaptığı kadar” sözüne ve diğeri de  2005- 2006 Sezon arası Mart ayı olağanüstü kongresinde  bazı fanatiklerin ona hakaret etmesine kızmasıdır. Belediye Başkanı Murat AYDIN’ın kulüp için yaptığı yardım ve destekleri inkar edemeyiz. Ama Murat AYDIN Zeytinburnuspor isimli bağın sahibiydi. Bağının içinde ise çalışan Zeytinburnusporlu futbolcuları vardı, personeli teknik adamları vardı. İşçileri vardı. Deseydi  ki “ Arkadaş ben bu bağın sahibiyim. Benim toprağımı gübrelediniz mi, asmaları kükürtlediniz mi? Bu yılki mahsulüm nedir, Bizim artı ve eksiklerimiz nedir “ dedimi acaba. Diyemedi. Çünkü etrafında dolmalık biber laf salatası satanları çoktu ve Başkan M. AYDIN’da onlara inanıyordu veya işine öyle geliyordu. ( Erkut Hikayesi) halen aklımızda. Bize stadyumu kazandıran en önemli isimlerinden biri olan Ethem KOLİÇAN’dır  Stadyum’a tribünler ve çim saha kazandıran,  taraftara destek çıkan ve şampiyonluklar yaşattıran, üstelik Zeytinburnu Belediyesi 1. Dönem ilk teknik başkan yardımcısı.olan Ethem KOLİÇAN 13. Aralıkta vefat etmiş, fakat cenaze töreninde mevcut belediyeden Allah’ın bir kulu Murat Paşa Camii’ne kadar teşrif etmemiş, Cenaze mesajınıda üstelik belediye atmış. Kul’a ahdi vefası olmayanın takıma ahdi vefası olurumuydu?  İstatistik bilgiler her zaman gerçeğin aynasıdır. Aşağıdaki tabloyu inceleyin.

1983 - 84 1. amatörden 2. amatöre düştü…....BAŞKAN ….Hasan BOSTANCI
1884 - ilk yarı…3. Lig’e alındı ve  lig 8.’si ...      “                   “            “
1984 - 85....3. Lig 5.’si................................   Dr. Muzaffer ÇAVUŞOĞLU
1985 - 86....3. Lig 2.’si...................................………...................................
1986 - 87....3. LİG ŞAMPİYONU......................………………………………
1987 - 88....2. Lig 2.’si...................................………………………………
1988 - 89....2. LİG ŞAMPİYONU..................... ………………………………… 
1989 - 90....1. Lig onuncusu...............................………… ……………………
1990 - 91... 1. Lig 16.’sı.....2. Lig’e düştü………………Adnan YILDIZ……
1991 - 92....2. Lig 2.’si................................................... Hasan YILMAZ……
1992 - 93....2. LİG A GRUBU ŞAMPİYONU………………………………………
1993 - 94....1. Lig 12’si.................................................. Süleyman KARABEL…
1994 - 95....1. Lig’den 2. Lige düştü.......................................................................
1995 - 96....2. Lig  Klasman  ŞAMPİYONU ………….Dr. Adil EMECAN
1996 - 97....1. Ligden 2. lige düştü...........................................................................
1997 - 98....2. Lig PLAY-OF  5.’si........................................................................
1998 - 99....2. Lig PLAY-OF 6.’sı...................................Abdullah BAŞER.
1999 - 20....3. Lige düştü .......................A. BAŞER.- Cenap ALTIOK- M. GÜNAYDIN 
2000 - 01....3. LİG 4. GRUP ŞAMPİYONU……………Mustafa GÜNAYDIN………….
2001 - 02....2. Ligden 3. lige düştü......... ………Cemal TARANCI – Cenap ALTIOK..
2002 - 03....3. Lig 6.’sı....................................Cenap ALTIOK -  Av. Tamer ÇETİN
2003 - 04....3. Lig 2.’si....................................................Av. Tamer ÇETİN………
2004 - 05....3. Lig 13.’sü.......................................................................................
2005 - 06....3. Lig 4. grup ŞAMPİYONU.......................Mustafa GÜNAYDIN……
2006 - 07....2. Lig B 3.Grubu Klasman 6’sı……………………………………………
2007 - 08....2  Lig 1. Grup  6’sı……………..  M. GÜNAYDIN -  Ünal TOMBULEL
2008 - 09....2  Lig 3. Grup  5’si………………Ünal TOMBULEL……………….
2009 - 10....3. Lige düştü  ………………Ünal TONBULEL - Abdülselam CEYHAN 
2010 – 11....3. Lig. Lig Sonuncusu…Abdülselam CEYHAN - Kazım UÇAR ( İsmail )
                                               
Şimdi Lig sonuncusuyuz ve Süper Amatör Lig’e ( Büyük bir sürpriz olmazsa) yolcuyuz. İki yıl evvel Zeytinbsurnuspor Batı Trakya Spor ile aynı grupta maç oynar diye yazdığım zaman bir çok kişi ateş püskürmüştü. Şimdi neyi püskürüyorlar. Hepsi ishal olmuşlar . Kültür merkezleri, bilgi evleri, parklar, yollar, 9 mahalleyi getirtilen doğal gaz, bin bir türlü ETKİNLİKLER yarınlarda hiçbir zaman anlatılmaz. Sorulacak tek bir soru vardır. O soru da  ( Zeytinburnu’nu Zeytinburnu yapan Zeytinburnuspor’u ne hale getirdiniz ve bu hale gelmezine neden gözlerinizi kapattınız) sorusudur. Fedakarca yöneticilik yapanlar vardı. 5 kuruş para almadan koşturan futbolcular, teknik adamlar, personel ve işçiler vardı. Hangisi hatırlanacak. Haydi hepsine boş verdik. Ya Zeytinbsurnuspor’un büyük babası olan VELİ DUMAN’ın her gün “ Benim evladım Zeytinburnuspor’a ne oldu böyle” diye için için ağlamasının vebalini kimler nasıl ödeyecek. Asım UĞUR hocanın hakkı nasıl ödenecek? Asla ödenemeyecek. Çünkü bunları ödeyecek maddi para henüz icat edilmedi. Çünkü manevi duygu ve sevgilerin  maddeye dönüştürülmesi henüz hiçbir zaman becerilmedi. Bu cenazenin tabutu ve mezarı da yok. ( Nasıl bilirdiniz ve Haklarınızı Helal Etiniz mi ) diyen bir imamı da olmayacak. Ama birilerinin mutlaka bir imamı olacak. Hakları da onlara melekler soracak.

ZEYTİNBURNUSPOR’U  milyon TL’lerce borca sokanlar,  emekçilerin bir kuruşunu bile kendi menfaatlerine çevirenler, kulüp üzerinden nemalanan her kim varsa onlar çıplak olarak geldikleri dünyada mutlaka vebal ödeyecekler ve onlarda her kul gibi bir avuç pamukla ile üç metre beyaz bezle toprak altına girdikten sonra ödeyemedikleri veballeri aileleri üzerinde bırakarak odunları depolanmış olan cehennemin sobasında yeni odun olacaklar. Bu mutlaktır.

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
Stad
Seçim dönemlerinde stadyum sözü verip haklın oyunu çalan başkan kültür merkezi lazımdı onları yaptım diyor. Zeytinburnu meydanı yapacağım diyen Murat Aydın Huzurevi'ni nakletti ve eskisini yıktırdı. Bu yıkımın ardından aynı yerde kimin inşaatı başlayacak acaba. Yakında görürüz. Atatürk Kültür Merkezini iş yerine çevrilmesine göz yuman başkan Zeytinburnuspor'u umursarmı? Okul altlarına otopark ısrarı yaparken acaba birilerine sözler verildimi? Stadyumu acaba kimlerte verecek bunu göreceiz.
Onur gunduz
Murat aydın nerden bılsın zeytınburnu sevgısını bılemez gıtsın gıresunsporada baskanlık yapsın artık onu ve onun yardakcılarını bu semtte ıstemıyoruz amatore dussek bıle bızım ıcımızdekı zeytınburnu sevgısı hıc bıtmez ve bıtmıcek ........ olcak zeytınburnu bızımdır bızım olacak
KORKAKLARIN
Korkakların yaptığı en güzel şey yalnızca saklanmak olur. Fakat ne kadar saklanırlarsa saklansılar bir gün olur saklandıkları yer de yerle bir olur. İnsanları çoğu devekuşu misali saklanırlar. Başlarını buldukları yumuşak toprağa veya kuma gömerler. Gel görki adı deve kuşudur ve deve gibi vücutları dışarıda kalır. İşte; Alpay dede istatistikleri ve gerçeklerin bir bölümünü yayaılamış. Bunlar kimseede olmayan belgelerin özüdür. M. AYDIN'ın başkanlık dönemi bittikten sonra vicdanı rahat olacakmı?
rıfat demirkan
kalemine sağlık alpay abi bu güzel yazı için teşekkürler.biz çoçukluğumuzda,gençliğimizde bu güzel anıları yaşadık bu yüzden çok şanslıyız.ama bugünleride gördük vede şansısız.acaba bizim evlatlarımız bu takımı süper ligde izlyebilceklermi?acaba o stad hiç bidaha full dolacakmı?veya stad kalacakmı?bunun sorumluları kimler demiyorum çünkü herkes kendini biliyor.bu takımı cidden seven kalben seven belki 10 kişi belki 1000 kişi bilemiyorum ama o insanların üzüntüsünün vebali bu sorumlulara yeter
Raşit Kara
Semti artık pariste yapsan bizim gözümüzde sıfırsın! Helal olsun başardın tarihi kulübü REZİL ettin
zeytinburnu genci
AĞLIYORUZ KAHRIMIZDAN BİZ BU TAKIMA SEMTE GENÇLİĞİMİZİ VERDİK BUMUYDU KARŞILIĞI. YAZIKLAR OLSUN
yusuf
zeytinburnu sevdası zeytinburnuspor sevdası bir yürek işidir gönül işdir ayrı bir sevdadır yüreği olmayan sevgiyi bilmeyen zeytinburnuluğu yaşayamayan yöneticiler bunu bilemez zeytinburnuspor sevgisini yaşayanlar bilir ben bir gebze maçını hayırlıyorum gebzeye deplasmana gideceğiz çavuşoğlu başkan zabıtaya telsizden emir veriyor otübüsler yetmezse minibüs çevirin ama orada(stadın orada toplanmıştık gebzeye gitmek için)1 tane bile taraftarımzı kalmasın hepsini getirin diye şimdi ise malum
yusuf
ben 1987 de ihsan mermercide son sınıfta okurken her hafta rahmtli matematik hocam engin bey le bu hafta nereye hangi deplasmana gideceğiz diye plan yapardık zeytinburnu spor bizim övüncümüz hayat kaynağımzıdır ünüveristede beni herkes tanı ama ismimi zeytin olarak bilirlerdi zeytinburnu sayesinde şimdi takıma kendi kızgınlıları yüzünden sahip çıkmayan yöneticiler bu hayat kaynağımız öldürdüler sevinsinler (diyarbakır maçında 1000 kişi kadar zeytinburnulu tarih yazmıştık
GÜRKAN ÇELİK
HELAL OLSUN ALPAY ABİ KONUŞ ABİİİ KULÜBÜ NE HALE GETİRDİLER YAZIKLAR OLSUN ONLARA.
ERDİNÇ BAYRAKTAR
helal olsun alpay abi çok güzel anlatmışsın ama sen zeytin habere geçtikten sonra heleki herkez bu siteyi takip ederken zeytinburnusporla ilgili büyük ve ses getirecek haber yapsan belki daha çok ilgi görür ve kulübün elinde tutan olurdu ama herkez gibi sende küstün zeytinburnuspora eskiden belediye ses aracını alıp mikrofanla maça çagıran alpay abi olsa belki bu külübün elinden tutan olurdu yanlışmıyım alpay abi sen söyle
yukarı çık