ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MEHMET ALPAY
MEHMET ALPAY

Zeytinburnu Sevdalıları Derneği

İlçemizde hemen hemen 200’ü aşkın dernek var. Bu derneklerin çoğu maalesef tabela dernekleri olmaktan ileriye gidemiyor. Bir çok d...

Yazarlar 11 2239

İlçemizde hemen hemen 200’ü aşkın dernek var. Bu derneklerin çoğu maalesef tabela dernekleri olmaktan ileriye gidemiyor. Bir çok dernek kuruluyor fakat 5253 sayılı yasa gereği ne yapacaklarını pek bilemedikleri gibi mevzuatlar bilgi eksikliklerinden ha bire ceza yemeye devam ediyorlar.  Zaten şöylesine bir bakıldığı zaman dernekçiliğin ne olduğunu bilmeyen öylesine çok dernek var ki. Lokal adı altında adeta bir kıraathane açmayı dernekçilik sanan o kadar çok kişi ve yönetimler var ki şaşarsınız. İşe, eve, ardından dernek kıraathanesine. Sosyallik yok, kişilerin kendilerini geliştirmesi yok. Ama yönetim kurulu ağalıkları gırla gidiyor. Halbuki devamlı olarak yeni kanun maddeleri eklenen 5253 Sayılı Dernekler Mevzuatları’nı bilgi edinmek o kadar kolay ki. Geogle’ye DERNEKLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI yazınız ve tıklayınız. Konu başlıklarını tarama yaparak ilgili yeni mevzuatları bulunuz ve mutlak CD ve DVD’lere aktarım yaparak devamlı olarak gözden geçiriniz. Yanlış bir etkinlik veya uygulamada bulunmanız her an karşınıza ceza olarak çıkabilir.

ZEYTİNBURNU SEVDALILARI  DAYANIŞMA DERNEĞİ

Değerli okurlar. Bu ilçe 28. Ocak. 1957 tarihinde ilçe oldu. Bu kararnamenin ilk fotokopisi benim arşivimde mevcut. Yani ilçe oluşumuzun 54. yılı olmasına bu köşe yazısı yayınından itibaren 42 gün var. Bu ilçede doğarak Zeytinburnu’nun eski güzelliklerini, gecekondu dönemlerindeki yaşamları ve komşuluk değerlerini bilen bir çok insanımız var. Zira Zeytinburnu ilk olarak 1970 yılında ve ardından da Yerel Belediyeler Kanunu çıktıktan ve Yerel Yönetimler’in başladığı 1984 yılından itibaren büyük bir değişim göstermeye başladı. Zeytinburnu’nu 10 yıl sonra tanımak hemen hemen imkansız gibi bir şey olacak. O halde biz Zeytinburnu İlçesi’nin eskileri ve nostaljiye önem veren insanları olarak neden çok özel bir dernek kurmuyoruz veya kuramıyoruz. Zeytinburnu’na 60 – 70 yıl evvel gelerek yerleşenler, o zamanlardaki komşuluk ilişkilerini, dostluk ilişkilerini, hangi yörenin insanları olursak olalım örf, gelenek, görenek ve yöre adetlerimizi bir araya getirip bütünleştirmiyoruz. Neden?

Bizler zeytinburnuhaber.org Günlük Haber Sitesi, Zeytinburnu TV, Zeytinburnu Haber  ve ZEYKENT Gazeteleri imtiyaz sahipleri, Yazı İşleri Müdürü ve Haber Editörleri olarak bu derneğin kurulması için öncülük yapmak istiyoruz. Bu derneği kurmalıyız arkadaşlar. Zeytinburnu topraklarımızda yaşadığımız eski anıları artık tamamen yok olmaya başladı. Çocuklarımıza, torunlarımıza eski Zeytinburnu sevgisini aşılayamıyorsak yeni gelişmelerin değerlerini de anlayamayız ve bu gelişmelere bön bön bakar dururuz. Öncelikle şunu sormak istiyorum. Bir çok apartmanların çatı katlarında halen neden gecekondular var? O eski nostaljilerden kopamadık da ondan. Balkonlarımızdaki, teras katlarımızdaki çiçekler bitkiyi çok sevdiğimiz için mi var. Hayır, eski Zeytinburnu’nda, köylerimizde, beldelerimizde  yaşadıklarımız serpintilerini balkonlarımıza ve teras katlarımıza taşıyoruz. Bu gelenekler daha çok Balkanlar ve Rumeli göçmenleri binalarında daha da güzel yaşatılıyor.

Derneği kurmak için aslında 7 kişi yeterli sayı. Fakat biz bunu böyle değil, en az 100 kişi bir araya gelerek ilk bütünleşmeyi yapalım. Seçici olarak bir kurucular kurulu hazırlayalım. Tüzüğümüzü hazırlayalım. Müracaatlarımızı yaptıktan hemen sonra Birinci Olağan Genel Kurul’u tamamlayıp bir an evvel ZEYTİNBURNU SEVDALILARI olarak özdeşleşelim. İlçemiz eskilerinin çocukları ve torunları dedelerinin, nenelerinin ve balarının anlattıklarına acaba ne kadar inanıyor? Dinliyorlar ve ardından da “ Hadi canım” diye gülüp geçiyorlar. Zeytinburnu eski nostaljilerini çocuklarımız ve torunlarımıza aşılayabilirsek biz ZEYTİNBURNU’luyuz diyebiliriz. Yoksa anılarla ve solmuş resimlerle mezara gideriz.

58 BULVAR ESNAFLARI KENDİ GELİŞMELERİNE İHANET EDİYORLAR

58 Bulvar Caddesi;  Gökalp Mahallesi 54 ve 51 sokakları ile 48 Sokak bütünlüğü arasından geçirilen bir ana cadde olarak ortaya çıktı. O dönemlerin insanları bu sokaklarda halen yaşıyor. 58 Bulvar Zeytinburnuspor’un 5 yıl Birinci Lig’de oynamasından, 2. Lig’de yaşattığı sansasyon dolu başarıları ile büyümüş bir caddedir. İlçemizin İstiklal Caddesidir. Ama gelin görün ki bizler, yönetimlerin anlayışsız anlayışları ile bu güzelim İstiklal Caddesi’ni Mısır Çarşısı yan sokaklarına çevirmişiz. Kural yok, Sistem yok, Gelişme yok. Yönetimlerde anlayış yok. Esnaf derdi dinlemek ve gelişime destek vermek diye hiçbir şey yok. Bir de bayram arefelerinde kaldırımlarımızı bilmediğimiz tanımadığımız ve belirli bir yönlere destek verenlere peşkeş çekmişiz. Yazdık anlatamadık. Görüntüledik anlatamadık. Video çekimlerini yayınladık yine anlatamadık. Yayalaştırılmış bölümleri gıda ürüncülerine adeta peşkeş çekerek çadırlar ve naylon gecekondular kurarak daha da çirkinleştirerek diğer esnafların emeklerine ve alın terlerine ihanet etmişiz. BİR DE PARİS SOKAKLARI DİYORLAR. Burası olsa olsa Paris’in Varoşları olabilir. Yaya haklarının çatır çatır yenmesi olabilir.

O halde bazı değerlerimizin yok olmasına göz yummayalım ve ilçemizin bu İstiklal Caddesi’ni dana da geliştirmek için bir an evvel 58 Bulvar Esnafları Dayanışma Derneği’ni kuralım. Bireysellikte ezilmek, toplumsallıkta ise yücelmek vardır. HAYDİ 58 BULVAR ESNAFLARI; HALEN NİYE DURUYORSUNUZ. Sizler elinizdeki bu gücü kullanın.

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
ALİ GÜNGÖR
ALPAY ARKADASIM BU KONUDA SİZE KATILMAMAK MÜMKÜN DEYİL BEN ZEYTİNBURNU İÇİN HER KONUDA VARIM.
MEHMET ALPAY
Toplanacak olan bu 100 veya daha fazla kişi 9 kişilik Kurucu Yönetim Kurulunu kendileri seçecekler. Sen veya ben diye bir şey yok. Sizlerinde fikirlerinizi almak isteriz. Bu konu için ( zeykent@hotmail.com )'a yazabilirsiniz. İsim, yaş, telefon ve adres bilgilerinizi de ekleyin. Bilmeniz gereken bir şey var. Zeytinburnu 28 Ocak 1957 tarihinde ilçe oldu. Bu nedenle ilçe oluşumunun 54. yılı nedeniyle eski fotoğraflardan oluşan bir sergi açma hazırlığı yapıyorum. Yer ve zamanı buradan duyuracağım.
MEHMET ALPAY
Sevgili Kardeşim. Gençler olmassa gelecek olamaz. Derneğimizin tüzüğünü hazırlıyoruz. Amaç ve Gayeler bölümünde Zeytinburni İlçesi'ni seven ve ilçesinin sosyal, kültürel ve Sportif yönden daha da etkinlik kazandırılmasını arzulayan GENÇ ARKADAŞ'larımızı hiç bir zaman istem dışında bırakmadık. Kurulacak olan " Zeytinburnu Sevdalıları Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği" için üyelik formu hazırlıyoruz. 100 kişi tamamlandığında bir araya gelip Kurucu Yönetim Kurulu üyeleri Bu 100 kişiden seçilecek.
Alpay
Burdaki sayfanızda bizede gençlerede yer verin zeytinburnu için bizimde fikirlerimiz olacağı paylaşacağımız yer yapın sayın site sahipleri rica bu bu ilki siz başarın.Gençler olarak isteklerimizi paylaşalım.Alpay abi siz adımıza bunun için aracı olsanız. saygılar abilerim.
TÜRKİYE PARTİSİ ZEYTİNBURNU
ARKADAŞLAR DÜŞÜNCEMİZ BİZDE KALMASIN GELİN PRATİĞE DÖKELİM BEN VARIM DİYEN HERKES BİRARAYA GELELİM KONUYU MASAYA YATIRALIM SN. M.ALPAY TEL.SİZDE VAR NEZAMAN BU KONUDA TOPLANIRSANIZ BEN VARIM SAYGILAR
Can
Mesaj alınmıştır. Ata sözü, şikayetini bana, memnuniyetini ele söyle. Zeytinburnu Sevdalıları davasında bizlerde varız. Yanındayız Alpay Ağabey.
yusuf yılmaz
çok güzel bir düşünce bizler ki doğma büyüme zeytinburnuluyuz ilçemizde hemen hemen hepimiz bırakın il nerdeyse ky derneklerimiz olduğunu düşünürsek zeytinburnu sevdalıları olarak bu derneği kurmalıyız ama sayın Alpay ında dedği gibi kahvehane işletmecilği değil gerçekten dernek olmalıyız zeytinburnunun bir sevda olduğunu tüm istanbula göstermeliyiz
anlaşılmayan
Alaca karanlığı sevmem ben, ya gündüz olmalı ya gece. Kurşun ya alnından vurmalı yada namluda kalmalı.gazeteci dediğin ya senin gibi olmalı yada hiç olmamalı.Biz her ne kadar sosyetenin cilalı taşlarında dans etmesini bilmesekte, soğuk dolunayda şeytanla azraille dans etmesini iyi biliriz.ZEYTİNBURNU'NUN ÇINARI KESİLİYOR CAN DAMARLARI SATILIYOR.YA ÇINARA SAHİP ÇIK YADA ZEYTİNBURNU'NU TERK ET...
ALİ GEÇİCİ
Sevgili alpay abicim...bu zeytinburnunda değil bu ülkenin kaderidir.İnsanları düşünce özürlüdür.Konuşmayı bilmez 3 kelimeyi yan yana getirip yorumda bulunamaz öz fikrini fikir diye ortaya koyamaz sadece birilerinin çanağına ....yada ekmeğine bal sürmek adına çamur atmalar laf salatası olmalar bizde yükselen bir trend olmuş.Buda şahsen düşüncem okur yazar değiliz okuyup yazmadan + hiç bir bilgiye dayanmadan laf etmeyi sevenlerdeniz.yorumlar seni küstürmesin kamçılasın yazmaya dvm ses gelsin abi..
Necmi Kaynarca
Sevgili Alpay bu sevdada bende varım. Zeytinburnu'ndaki anılarım benim yaşam kaynağım yaşam direncim.Bana kimlik katan toplumsal sorumluluğu yükleyen yaşadığım bu kente borcumu ödemek adına ZEYTİNBURNU'nuluk SEVDASINI yükseltmek benim borcum.Dolayısıla bu sevdada bende varım.
yukarı çık