ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MEHMET ALPAY
MEHMET ALPAY

Nabzımızda Zeytinburnu Dolaşır

Biz ilçe eskilerinin nabızlarında ZEYTİNBURNU dolaşır, biz nabız olur ZEYTİNBURNU’nu dolaşırız adım adım. Benim yaşım 64 ve...

Yazarlar 11 2350

Biz ilçe eskilerinin nabızlarında ZEYTİNBURNU dolaşır, biz nabız olur ZEYTİNBURNU’nu dolaşırız adım adım. Benim yaşım 64 ve her gün yaşımın üçte biri kadar kilometre arşınlarım ilçemin sokaklarında taaaaaa 13 yaşımdan beri. Hani devamlı olarak kalemime ve objektifime 58 Bulvar takılır durur ya. 1950’li yıllarda da, 1960’lı yıllarda da bu 58 Bulvar’ın çamurlarına takılırdı yandan kopçalı plastik ayakkabılarımıza ve 20 günde bir yırtılan çizmelerimize. Trene binerek işyerlerine gidecek olanlar istasyona geldiği zaman çamurdan kurtarabildikleri ayakkabılarını bir gazeteye sarar ve trene temiz ayakkabılarla binerlerdi. O zaman hangi beyinsiz beyinliler ayırdı ise trenleri vagonlarını 2. Mevkii ve 3 Mevkii diye. Ayrıştırmışlar insanları daha 1960’lı yıllarda. İnsanlar ZENGİN ve FAKİR diye İKİYE BÖLÜNMÜŞLERDİ tren vagonlarında bile. O günün esintileri şimdiki TÜRK ve KÜRT ayrışımcılığının ilk adımlarıydı. Türkçe konuşmayanları uyararak “ Türkçe konuş” derdi herkes akılsız politikacılar yüzünden. Yarınları görmeyenlerin beyanatları yüzünden.

1960’lı yıllarda 58 Bulvar daha neşeliydi be. 58. Bulvar’ın özellikle şimdiki yayalaştırılmış bölümünde kaldırımsız bordür taşı üzerinden yürüyemeyen her hangi biri ayakkabı veya çizmesinin ayağından çıktığını ancak 15 veya 20 adım gittikten sonra anlardı. ve basardı kahkahayı. Zaten herkes biri ayakkabı ve çizmeyi çamura kaptırsın diye çevreyi gözlerdi. Hah işte biri daha kaptırdı pabucunu kaah kaah kaaaah. Çorap pislendi. O zamanlar çamur çirkinliğine bile gülerdik hep. Şimdi de çamursuz olan bu bölümlerin çevre kirliliğine, gıda ürüncülerine peşkeş çekilen tenteli ve naylon kondulu işgallerine gülüyoruz. Gülüyoruz da dişlerimizden sinirden gıcırdarken kaah kaaah kaaaah yerine Tüh Tüüh TÜÜÜH sesi çıkıyor.

Bu bölümde insan haklarımı mı, yaya hakları mı, medeni yaşam hakları mı, esnaf hakları mı, kazanç hakları mı, çarşı hakları mı, serbest dolaşım ve seyahat hakları mı, gürültü temizliği hakları mı, çevre güzelliği hakları mı ve de vesaireler ardında hangi haklar çiğneniyor acaba? Hani bir de 4 yıl evvel 58 Bulvar’da binalara CEPHE GİYDİRME çalışmaları vardı ya, çok iyi GİYDİRDİLER maşallah çooook. Her taraf güllük gülistanlık ve çiçek kokuyor adeta, Tüüüh Tüüüh Maaaşallah. 58 Bulvar yaya bölümünü VAROŞ’a çevirenlere Maaşallaaaah.

Yukarıda belirtmiştim ya, her gün yaşımın üçte biri kadar kilometre arşınlıyorum diye. Ne kar dinlerim nede yağmur, Ne lodos dinlerim ne de fırtına. Aşık Veysel hayranıyım ya, İki kapılı bir dünyada yürüyorum gündüz gece. Allah’tan VEYSEL’in gözleri görmüyordu. Gözleri açılabilirdi ama o istemedi ve “ Dünya benim hayalimde gördüğüm şekli ile güzel” demişti. Demişti de bizler görüyoruz yaşadığımız çevreyi. Gördüğümüz bir çok olayda sinirden atan nabzımızı tutup da dakikada kaç attığını hesaplayamaz olduk ve mecburen SOKAĞIN NABZI’nı objektiflerimizle tutup, bu nabzın kaç kere attığını kalemimizle aktarıyoruz.

Kim kızar kim kızmaz, kim takdir eder, kim takdir etmez. Bunlar kişinin görüş ve karakter yapısı ile akıl denklemlerine ve de yaşam mükemmelliğinde görüş denklemlerine göre değişir. Değişmeyen bir şey varsa o da bir görüntüyü belgeleyen fotoğraflardır. Fotoğrafın benim sözüm olan kısa bir anlatımı vardır. “ ZAMANI DURDURAN KAĞIT AYNA” derim hep. Ben burada yaşıyorum 62 yıldır. Ama burada oturmayanlar benim ilçemi idare ediyorlarsa bu yazılanlardan hiçbir şey anlamaz. Umurlarında bile olmaz ZEYTİNBURNU. Amma Zeytinburnu’lu; kralın hikayesindeki gibi sokağa çıkıp oynamaya başlıyorsa idareciler için tehlike başladı demektir. Çünkü halkın ve buradan ekmek parası kazananların hakları çiğneniyorsa zıvanadan çıkma vaktidir. Çünkü sosyal yaşam hakları çiğneniyorsa zıvanadan çıkma vaktidir. Buradaki ZIVANA kelimesinin anlamı Ferdi TAYFUR’un arabeski gibi “DURDURUN ŞU DÜNYAYI” Arabesk’i anlamındadır. Orhan GENCEBAY’ın “BATSIN BU DÜNYA” şarkısı anlamındadır. Halbuki biz ZEYTİNBURNU halkı olarak hep bir ağızdan Zeki MÜREN’in “ BENİM GÖNLÜM NE HOŞTUR”unu söylemek isterdik. İsterdik de KOKOREÇ, KIZARTMA, KÖFTE, TAVUK – KIYMA –ET DÖNER ve HAŞLANMIŞ ÇAY kokularından bu şarkıyı söylemek hayal oldu haayaaaal. Bir zamanlar Triko Yün ve Orlon örme makineleri vardı ya. Bunu kullananlar şimdi hayal edemeyeceği bir ZEYTİNBURNU görüyorlar ve akılları karışıyor. Allah halkı kırıştırmasın. Son cümlem ise şu. BİR AN EVVEL DERNEKLEŞİN BRE 58 BULVAR ESNAFLARI, DERNEKLEŞİN

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
salih zeki DURMUŞOĞLU
Önce verimli çalışmaları için Alpay'ı kutluyorum.Cefakar vefakar bir zeytinburnu'lusun ilçeni ,ülkeni iyi görmek istediğinden şüphe yok.Seni ve Çalışma ekibin Zeytinburnu Haber çalışanlarını kutlarım.İyi Verimli çalışmalarınızın devamını beklerim. yeni geleceğimiz genç kuşaklara örnek olmamız dileğiyle.Sevgi ve Saygılarımla.
AA
hızlı bir şekilde bacalarımızdan duman çıkmaya başlamıştır artık. yemekler genelde sobaların üzerinde pişmekte yokluklar çocuklara hissettirilmemektedir. yarım saat sönra ebeveynler kazlıçeşme tren istasyonundan inmiş parke yol olan itfaiyenin önünden hızlı bir şekilde evlere ulaşmıştır. bugüne hiçde benzemeyen o günleri. çamurda,yoklukta olsa özlememek mümkün değil. anılarımızda geçmişe sahip çıkacağımız gibi çocuklarımız için geleceğe sahip çıkacağız. yanlışları söylenmeyecek, söyleyeciz.
AAAA
Eski zeytinburnu deyince güzel bir müzik eşliğinde derin bir nefes aldım. şuan 42 yıl önceye ışınladım kendimi. beştelsizde gecekonduda akşam vakti. fakirlikten anneler çocuklarını evin reisinin gelme saatine yakın zamana kadar üşümesinler diye battaniyelerin altında tutmaktadır.trenin düdüğü ve raylarda gelen ses mahalleye yayılmakta.. o an bizim evimizde ve çevre konutlarda babaların, çalışan annelerin ve diğer büyüklerin kısa süre içersinde eve gelecekleri mesajı alınmıştır artık.
E.A.K
7-8 Zabıta 58 Bulvar dar kaldırımında mağaza çıkmalarını fotoğratlıyo " resminizi çektik. Tezgahı bir daha burada görmeyelim" diyor.58/5'e giriyorlar ama arkalarındaki G-1 sokağa hiç bakmıyorlar.PTT yoluna giriyorlar, 58'e çıkıyorlar Köşedeki muazzam elbise yığınını es geçiyorlar,buzdolabı, diğer beyaz eşyaları es geçip karşı aralık sokağa girip çayları lüpleyip yarım saat keyif çatıyorlar.Onlar işine geleni bende telefonumla adım adım onları çekiyorum.Yasak değil ya. Garibe Hayt, zengine traş
MEHMET ALPAY
DEĞERLİ DOSTUM, GÖNLÜMÜZÜN VE KALBİMİZİN SEVGİ DOLU EN GÜZEL YERİNDE ANILARINLA, SOHBETLERİNLE, CANDAN CANA YAKIN DOSTLUĞUNLA SALINA SALINA GEZEN SEVGİLİ ŞAİR MAVİNİL'İM. HELE BİR ARA. tELEFON NUMARANI KAZA İLE SİLDİM BE DOSTUM. SENİ ÖZLEDİK, SESİNİ ÖZLEDİK, ÇAKIRCA BAKIŞINLA DUYGU AKTARAN YÜZÜNÜ, KALBİNİ ÖZLEDİK. (şiir) Hele bir ara-dalgaları hırçın körfezden-Sen bir özlemsin-daha da yakarsın alevli közden-Mesafen uzak nefesin rüzgardan da yakın-Anı olur damlarsın - özleyen bu nemli gözden.
cumhuriyet bekçisi
Helal olsun eski dostum,döktürmüşsün yine.Kalemine yüreğine sağlık.Selam ve sevgiler.(Meral Mavinil)
Sadri saray
Alpay agzina saglik camura saplanan bir ayakkabi gulmemiz icin veya gulmek icin bir nedendi bizleri yonetenler su anki durumu gormuyorlarmi
AK PARTİ
AKPartiİlçe Başkanı Sn. Bahattin Ünver buraları hiç görmüyormu. Neden esnafınderdini dinlemiyorlar. Teşkilat iyi çalıtı Murat Bey 3. kez Belediye başkanı oldum derken AKParti teşkilatını By-Pass etmiş olmuyormu? Bağımsız aday olsa seçmen oy listesine kaç kişiEVET der. O Halde bu mıntıkanın AK Parti Mahalle Başkanları'da Afaroz edilirim diye korkuyor. Gıda işyerlerinin dışında sigara içiisin diye gecekontu kapatmasına göz yumuluyorsa ayakkabıcının ve mağazaların günahı ne Gökhan Kasap Bey.
Barış
2009 Kurban Bayramı öncesi adam bıçak bileyliyor diye zabıtalar saldırmadımı? Çıkan kavgada manavın burnunu kim kırmıştı? Ondan sonra kalkında "bize saldırıyorlar esnaf sahip çıkmadı" diye saçma sapan savunma yapın. Belediye Zabıta Nizamnamesi "Vurun,kırın, saldırın,hakaret edin,nazik olmayın, başkanı görünce çok iyi gülümseyinmi yazıyor?" İlçemizin İstiklal Caddesi'ni Mahmutpaşa'ya çevirdiniz. Bununlamı övünüyorsunuz. Haydi esnaflar arasında bir REFERANDUM yapın bakalım. sınıfta kalırsınız.
E.A.K
Zabıtanın biri bir işyerinin halkı bilgilendiren pankartını göpüp işyeri sahibine "vergisini ödedinizmi" demiş. Sana ne. 58 Bulvar İBB'ye ait değilmi? Baş efendi öyle konuşuyor ya. Zabıtacı kardeş, o pankartın 10 metre ilersindeki yolun ortasında duran tabakçı tezgahını, çöp kutularını, paspasları, pisliği ve son icat naylonkonduları görmüyor. Neden? Çünkü Horoz karası olmuş. Tavukkarası olan geceleri az görür. Zabıtacı horoz karası olmuşki gündüzün göremiyor. Hakka sahip olki haklı ol emi?
yukarı çık