ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MEHMET ALPAY
MEHMET ALPAY

Öğretmeni Laflarda Kutladık

Öğretmenler günü mutlulukların ve hüzünlerin bir anda kucak kucağa buluştuğu bir gündür. Stajyer olan ve öğretmenliğe değerl...

Yazarlar 8 1738

Öğretmenler günü mutlulukların ve hüzünlerin bir anda kucak kucağa buluştuğu bir gündür. Stajyer olan ve öğretmenliğe değerli adımlar atacak olan öğretmenlerimiz yemin günüdür öğretmenler günü. Yıllarını çocukların cıvıltıları içerisinde geçiren,  öğretmenlik dönemi içerisinde ülkemize bir çok değerli insanlar kazandıran,  zamansız bazı zamanlarda   emperyalist ülkelerin uzaktan kumanda ile idare ettiği  HAİN BEYİNLİ ve Taş Devri insanı kıspetini giyen teröristlerin kurşunlarına göğüslerini gerip şehit olan öğretmenlerimizin bile  öğretmen günü kutlamalarında bir kaç cümle ile geçiştirildiği gündür öğretmenler günü.

Şiirler, söylevler, emekli olanlara verilen süslü bir karton üzerindeki teşekkür belgeleri, cavcavlı konuşmalar artık olağan kutlamalardan biri hale gelmiştir. Köy yerlerinde mezralarda ahırları okul yapan ve yine yobazlarca horlanan öğretmenlerimizin her şeye rağmen en heyecanlı günüdür KARDELENLER GÜNÜ. Karda kışta kilometrelerce yürüyen öğrencilerini merakla bekleyen ve onları uzaktan da olsa gördükleri zaman gözlerinde ve dudaklarında tebessümler beliren öğretmenlerimizin günüdür o mutlu gün. Devletin iyileştirme politikaları içerisinde pamuk şekeri gibi eriyip giden düşüncelerin kurbanıdır öğretmenlerimiz. Devleti idare edenlerin aldıkları maaşların yanında onların aldıkları maaş yemek pişen kazanlara atılan birkaç fiskelik tuz gibidir ve eriyip hemen biterler. Ama o yemek pişen kazanlara tat veren o birkaç fiskelik tuz olan öğretmenlerdir.

Ondan sonra da kalkarlar ve demeçlerle öğretmenler günün kutlarlar. Vazgeçin ey gönüller bu sevdadan, kulaklara laf doldurmalardan. Kutlamalar gününde önce mikrofon için seçilmiş öğretmenler konuşurlar. Yeni Emekli olmuş bir öğretmen titreyen elinde bir türlü rahat durmak bilmeyen mikrofona bir şeyler söylemek, hatta haykırmak isterde, kelimeler düğümlenir kalır o öğretmenin dudak arkalarında. Birkaç saniye içerisinde gözlerinden akan bir kaç damla gözyaşına anlatır ardında kalan yılları ve buruk buruk yutkunurlar haykırmak istediği cümleleri. Fakat gözler çabuk okunan bir ileteçtir. Herkes okur bu isyanı. Susarlar.

Protokol konuşur cavcavlı kelimelerle. Zaten öyle olması gereklidir. Hiyerarşi düzeninde aykırılık yaparsan hemen üflenirsin telefonlardan, maillerden ve yazılı bildirilerden taaa Ankara’lara doğru. Sonra birkaç masum yürekli öğrencinin şiirleri akar dudaklardan. Ardından emekli olan öğretmenlere TEŞEKKÜR BELGELİRİ verilir. Hani 100 tanesinin matbaalarda 30 - 40 liraya basılanlarından. İşte hizmet teşekkürünün belgesi 30 kuruştur.

Nasıl ki alt yapısı hazır ve kullanışlı olmayan bir kentin ve bir ülkenin medeniyette asla yer alamadıkları gibi, öğretmenlerini mutlu edemeyenlerin, maaşlarını ve gelir yüzeylerini cilalamayanların, ihtiyacı var diye ek bir işte çalıştıkları için haklarında soruşturma açtıranların da ülke geleceğinde ve medeniyette asla yer alamayacakları 1000 yıllar evvel filozoflarca da söylenmiştir. Sözde sanatçı sınıfına kendini sokan, bağırıp çığırıp birkaç şarkı için binlerce lira alan kıçıkırık şarkıcıların sebil gibi ürediği bir ülkede öğretmene verilen maaş, onların birkaç arkadaşına verdikleri yemek ikramı kadardır. “ ÖĞRETMENLER ÜLKE GELECEĞİMİZİN TEMEL TAŞLARIDIR “ diyerek nutuk atıp tutanların koltuk savaşı verdiği bir yerdir Türkiye. Koltuk savaşı için sürçü lisanların kol gezdiği yerdir TÜRKİYE.

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün öğretmeni Mustafa kendi yetiştirdiği öğrencisinin yeni bir ülkenin lideri olacağını sezinlediği zaman söylediği, daha doğrusu dua ederek söylediği bir tek cümle vardır. “ Allahım eğer benim mavi gözlü Mustafa’m benden evvel vefat ederse ne olur onun kabrine harç karmak ve tuğla döşemek için bana kuvvet ver”. Mustafa Kemal Atatürk vefat eder ve Anıtkabir yapılırken o yaşlı öğretmen Mustafa, kabir için harç karıp tuğla örer, Tarihler bunu yazar. İşte benim öğretmenlerim budur. TÜRKİYE  İŞTE  BUDUR.

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
E.A.K
Öğretmenler gününde hem bu köşe yazını baskı olarak herkese dağıttın ve ham de bir okul müdürüne 1 x 1.5 metrelik bayrak hediye ettin. Sana ve bu siteyi hazırlayanlara helal olsun. İşte, ilçe, vatan, Atatürk, bayrak ve insan sevgisi budur.
Engin ŞEN
YERYÜZÜNÜN EN KUTSAL MESLEĞİ ÖĞRETMENLİKTİR. AMA MALESEF BUNUN NE İDRAKİNDE NEDE FARKINDAYIZ. ARTIK ÖĞRETMENLİRİMİZİN HAKETTİĞİ YERDE VE KONUMDA OLMASI GEREKTİĞİ KANAATİNDEYİM. GERÇİ SON ZAMANLARDA ÖĞRETMENLİĞE OLAN İLGİ ARTMIŞTIR. ÖĞRETMEN AÇIĞIMIZ KAPANMAK ÜZEREDİR BELKİ DE ARTIK KAPANMIŞTIR. BUDA ÖĞRETMENLİĞİN HAKETTİĞİ YERE DOĞRU İLERLİDİĞİNİN BİR GÖSTERGESİDİR. HZ. ALİ'NİN DEDİĞİ GİBİ 'BANA BİR HARF ÖĞRETENİN BİN YIL KÖLESİ OLURUM' İFADESİ GAYET AÇIK VE NETTİR. TABİKİ ANLAYANA...
DOĞRUCU
Zor şartlar altında çalışan Öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum.Her alanda emek verenlerin,haklarını alması dileğiyle, Sizi Zeytinburnundaki çalışmalarınız ve bu yazınız için tebrik ediyorum.
TÜRKİYE PARTİSİ ZEYTİNBURNU
Lafta saygı sözde sevgi bu ülkede ikiyüzlülüğün hangi türünü ararsan var öncelikle ÖĞRETMEN denildiğinde onların çocuklarımız için bir ANNE bir BABA olduğunu malesef alamamışız.Düşünün çocuklarımızı emanet ediyoruz hiçbir anne,baba çocuğunu kimseye emanet etmez ama ÖĞRETMENLERİMİZE emanet ediyoruz ama onların çocuklarımız için ömürlerinin büyük bir kımını feda ederken biz malesef sadece yarım yamalak bir günümüzü veriyoruz YAZIKLAR OLSUN (Ahmet Çelik ilçe başkanı )
ÖĞRETMEN
Okul çevrelerini didik didik inceleyen,okulların çevre sorunlarını en harbi haber yazılarıyla kamuya aktaran Alpay bey. Biz sizin olaylara bakış açınıza zaten akıl sır erdiremiyoruz. Bir de bu yazınızdaki bizlerin adına haykırışınız MESUT MUTSUZ ile gözlerimizi nemlendirdi. Bu ülkede öylesine çok MUSTAFA ÖĞRETMENLER var ki, sessizleştirilen derviş HAMUŞAN durumundalar. Merhaba gönül dostumuz, yüreğimiz, bizim sesimiz, MERHABALAR olsun senin kalemine,yürğine ve haykırışına. Merhaba ekibinize.
MESUT MUTSUZ
E.A.K okutturdu bu köşe yazısını. Ben de bir öğretmenim. İsim yerine Mahlas kullndım mecburen. Alpay Ağabey'in enteresan bir yazım şekli var. Haberlere göre değişik bir uslup kullanması onun ustalığından kaynaklanıyor. Fakat bu köşe yazısı çoğalttırılıp tüm öğretmenlere dağıtılacak bir metin olmuş. Her zaman eğitimin ve eğitimcinin yanında olan Alpay Ağabey bizim yüreklerimizin tercümanı oldu. Eğitime destek sözü verenlerin makyajlı hareketlerini iyi bilen Alpay Ağabey'i yürekten kutluyoruz.
Ali Akıllı
Öncalikle tüm öğretmen arkadaşlarımın öğretmenler gününü kutluyorum. Öğretmenin değerinin tam anlamıyla anlatıldığı ama karşılığını bir türlü bulamadığını cok net bir şekilde anlatan sevgili Alpay abiye sonsuz teşekkürler.
E.A.K
Yazının son paragrafı göz yaşartıcı. Mustafa öğretmenin Anıtkabir için harç kardığını ve tuğla ördüğünü bilmiyorduk. Hayli duygulandık. Öğretmeni ve dertlerini çok iyi aktarmışsın dede Alpay. Medeniyetin eğitimle başladığını ve bir ülkenin gelişmesinin öğretmenlerle alt yapılandıracağını belirtmen mükemmel.Bu yazıyı yazmak bile cesaret işi. Bu haber sitesi bizlerin ve halkın dili oldu. Üçünüz de çok sağolun. Gönlümüz ve gözlerimiz sizinle ve bu haber sitesinde.
yukarı çık