ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MEHMET ALPAY
MEHMET ALPAY

Anaokullarında Beslenme Tehlikesi

Öncelikle Ana Okulu bulunan okullarımızdan adını vermek istemediğimiz bir okulun müdürünün uyguladığı bir program var. Üstelik...

Yazarlar 5 2234

Öncelikle Ana Okulu bulunan okullarımızdan adını vermek istemediğimiz bir okulun müdürünün uyguladığı bir program var. Üstelik bu müdürümlüz zorunlu rotasyon uygulaması ile ilçemize gelmiş. Uygulamanın basit bir anlatımını yapalım. Okul müdürü ana sınıflarının öğretmenleri ve beslenmeyle sorumlu ilgililere “ 4 günlük besim saklama rotasyonu “ olarak emir vermiş. Yani anlatımı şu. 4 gün içerisinde ana okulu öğrencilerine verilen yemeklerin tümü saklama kaplarına konuluyor. Beşinci gün geldiğinde bir numaralı saklama kutusundaki yiyecekler imha ediliyor. Nedeni ise şu. Çocuğunda bir rahatsızlık gören veli şikayetçi olursa, o gün ana okulunda yediği besinin ne olduğu ve besinlerin değerlerinin veya besinin bozuk olup olmadığının kontrol ettirilme sisteminin sağlanması..

Diatisyenlerin kesinlikle önerdikleri konu şu ve bu konuyu özellikle bazı okul idarecileri görsün diye büyük harf ile yazıyoruz. “ ÖĞRENCİLERİN HATALI VE SAĞLIKSIZ BESİNLERİ ALMALARI ve GENELLİKLE HAMBURGER ve BENZERİ BESİNLER, SOSİSLİ, SALAMLI, SUCUKLU YEMEKLER VE SANDVİÇ TÜRLERİ, ŞEKERLİ ve AROMALI MEYVE SULARI YANISIRA GAZLİ İÇECEKLER, KIZARMIŞ PATATES HATALI VE SAĞLIKSIZ BESLENMENİN YANISIRA OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARINDA ZEKA VE BEDEN GELİŞMESİNİ ENGELLEMEKTEDİR.”

Ana okullarında genelde aylık yemek programları ardı ardına o ay için haftalık uygulanır. Bu yemekleri denetleyen bir diyatisyen varmıdır? Kaç okulumuzda en az 4 günlük sıralamalı besinleri saklama usulü vardır. Hafta içerisinde genelde devamlı veya bir gün aralıklı olarak sosis, salam gibi yiyeceklerin ısrarla verilmesi ne kadar sağlıklıdır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bu konu üzerinde ne kadar durmakta ve gerekli ne talimatları vermektedir?

Etin kilosu herkesçe malum. Ana okulu çocuklarına verilen özellikle SOSİS’lerin besin ve sağlık değerleri acaba sağlık ünitelerine kontrol ettiliyormu? Sosislerin; et mamullerinin atım olan bölümlerinden oluşturulduğu malumdur. İçinde öğütülmüş kıkırdağa kadar her şey vardır. Etin kilosu 30 TL’ cıvarlarında olurken satın alınan en kaliteli sosis ürünlerinin kilosu acaba ne kadardır? İnanın fiyat çok komiktir. Sevgili veliler ve eğitimciler, çocuklarımızın zeka ve beden gelişmelerini farkında olmadan engellediğimizin farkındamıyız acaba?

Okul idaresi “ BİZ EN KALİTELİ MARKALARIN SOSİS ve SALAMLARINI KULLANIYORUZ” demesi bizi pek ilgilendirmez. Önemli olan ana okuluna giden öğrencinin zorunlu olarak yediği salam veya sosislerin çocuğun bünyesinin kabul ettiği veya etmediğidir. Eğer çocuğunuz rahatsız olursa ve sizde yediği besinler üzerinde şikayetçi olup ilgililerle iddialaşırsanız hemen yukarıda belirttiğimiz itirazla karşılaşırsınız ve zaten suratınıza şamar gibi inecek olan cevap hazırdır. “ İstersen git şikayet et”
Buradan İlçe Milli Eğitim Müdürü Sn., Basri ÖZBAY’a sesleniyorum. İlgili Şube Müdürü’nüz okul öncesi eğitim veren okulların beslenme programlarını acaba takip ediyormu? Çalışma statülerinde böyle takipçilik programı varmı? Sosis ve Salam gibi ürünleri aldıkları gıda ürünü satıcılarından alınan bu mamüllere ait faturaları acaba inceliyorlarmı? Şimdi okurlar derki Mehmet ALPAY bambaşka bir konu üzerinde duruyor. Uzak değil, yakın zamanlarda ökul öncesi eğitim gören çocukların ailelerinden gelen şikayetler artarsa, İl Sağlık Müdürlüğü’ne, Kaymakamlık veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayet dilekçeleri gelmeye başlarsa buna hiç şaşırmayın. Hangi velinin titrinin ne olduğunu pek kimse bilmez. Okul yönetimlerinin SALAM ve SOSİS konularında “ Bizim aldığımız mamüller ünlü marka” ısrarı çok baş ağrıtacak. Açıkça şunu da belirtiyorum. Eğer yasal olarak görevlendirilmeleri iptal edilmediyse İlçe Sağlık Grup Başkanlığı’nı bu konuyu incelemeleri için çağrıda bulunuyorum. Etin kilosu ile SALAM ve SOSİS’in kilosunu kıyaslayın ve okulların bu mamüllere ait faturaları ve satıcı firmaları da incelettirin. Yarınlarda çok geç kalmış olmayalım. Zira bizlerinde bildiği bazı şeyler var. Okul idarecilerin ve ana okulu öğretmenlerinin diyatesyinlikle acaba yakından veya uzaktan ilgileri varmı? Bu yemekleri hazırlayan ilgilinin kalifiyeliği ne kadardır? Ana okulların haftalık beslenme programlarını kim yapar, neye göre yapar?

İNCELEYİN, İNCELETTİRİN. Bu konunun devamını ve araştırmalarımızı sizlere bu köşeden yakında ileteceğim.

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
MEHMET ALPAY
Deli kankardeşim. Geogle'ye Gazeteci Mehmet Alpay yaz, tıkla. Hem bana ve hemde sitemize ulaşırsın. Bunu hiç aklına getirmedinmi bre aptal Berlin'li?
MEHMET ALPAY
ALMANYA'DAN BİLE BU SİTEMİZİN İZLENMESİ SİTEYE HABER YAPAN BİZ ÜÇ ARKADAŞI MEMNUN ETTİ. BENİ SORARSAN BEN YİNE HEP AYNI DELİYİM.İBO'YU DA EVLENDİRDİM. BİZİM EVDEKİLERİN HEPSİNİN SANA KUCAK DOLUSU SEVGİLERİ VAR.BU KÖŞEYE MAİL ADRESİNİ YAZABİLİRSİN. TELEFONLA BENİ ARA. ADRESİNİ ÖZEL OLARAK zeytinburnuhabergazetesi@hotmail.com'a AT. ALPAY'A ÖZEL DE, HEMEN BANA ULAŞIRLAR. 62 YAŞINA GELİP DE BANA DELİKANLI AYAKLARI YAPMA. BİLİRSİNKİ İKİMİZİNDE ORJİNİNDE 46 RAPORU VAR. HEM SEN SUÇLUSUN. HESAP SORMA.
MEHMET ALPAY
Deli kankardeşim İlker. Bana verdiğin telefo no'su cevap vermiyor.Belediye Başkanı Murat AYDIN 6 yıl önce Zeytinburnu'nda ilk tiyatroyu baban kurduğu için rahmetlinin adına sana özel bir plaket verdi ve o plaket bende. Bana ulaşmak zor değil. Bld. Başkanlığı. Kaymakamlık. Emniyet Müdürlüğü, Hangisine ulaşsan bana hemen ulaşırsın. Mail kullanmıyorum ama 0543 595 0532'den bana ulaş. Lan dingilistan buraya geldiğinde evini bile bulamamıştın ama beni sordun hemen buldun. Yolun buraya düşmesin.
ilker özkan
syn beyefendi size ulasmak bukadar zormus .lütfen size ne sekilde ulasacagimi,bana bildirirmisiniz yoksa benimle,görüsmek istemiyormusunuz.olabilir anlayisla karsilarim .bende olsam böyle arkadasi red,ederdim.
öğrenci velisi
Ana okuluna giden çocuğumuzun ısrarlaaynı besinleri almaları onlarda bıkkınlık getirmişki sabah kahvaltılarında çocuğumuza salam bile yediremiyoruz. Çocuklarımızda beslenme dengesizliğinin başladığını da farkediyoruz. Sorsanız "Bizden iyimi biliyorsunuz" diye fırça bile yersiniz. Hem bilgi almaya çalış, hem de laf ye.İşte bu durum ağırımıza gidiyor. Okul yönetimi ve okul aile birliği ana okulu ögrencilerinin ailelerine aylık yemek listesi vermeli. Aileler ile görüşerek bir program uygulamalı.
yukarı çık