ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
MEHMET ALPAY
MEHMET ALPAY

Arka Bahçelerimizi Kurtaralım

Ön bahçelerimiz dediğimiz, soğan, domates, patlıcan ektiğimiz bahçelerimiz. Hani bir zamanlar sayısız meyve ağaçlarının bulundu...

Yazarlar 1 2024

Ön bahçelerimiz dediğimiz, soğan, domates, patlıcan ektiğimiz bahçelerimiz. Hani bir zamanlar sayısız meyve ağaçlarının bulunduğu ön bahçelerimiz.Üzüm asmasından çardaklar kurup mangalda çay demlediğimiz ön bahçelerimiz.Uzunca tahtalardan sedir kurduğumuz, üzerine kilim serdiğimiz ön bahçelerimiz.

Annelerimizin, ninelerimizin kızlara dantel ördüğü sedir üstü ön bahçelerimiz.Her yağmurda burcu burcu, buram buram doğa ve toprak kokan ön bahçelerimiz.Anlatımlara sığmayacak kadar hikayeler, sevdalar toplayan ön bahçelerimiz.Gecekondu devri bitti, ön bahçelere sela okudu tüm hatıralarımız, bu günümüz.

Eğer kaldıysa birkaç arka bahçemiz var. Onlarda bahçe değil, Binaların arasında sıkışmış, bir parça güneş gören, binalar arasında kalan ve aydınlık tabiri ile kullanılan Arka bahçelerimiz acaba ne durumdalar? Zeytinburnu insanlarının üçüncü kuşak evresini yaşayan kişileri acaba bu ön bahçelerin değerlerini ne kadar bilirler?

Eğer kaldıysa, şimdi arka bahçelerimizi bir nebze olsa da ön bahçelere dönüştürelim.Buna sizin, çocukların, torunların,.yaşlılarımızın hakkı var. Bahçe özlemeye hakkınız var.

10 yıldır aynı binanın arka aydınlığına bakan bir bölümde oturuyorum. 6 adet beton yığını bina arasında kalmış 90 metrekare kadar ya var ya da yok. Defalarca lağım baskını olmuş yağan yağmurlar sonrası. Bir koku ki sormayın gitsin. Herkes pencerelerini kapatır olmuş her yağmur sonrasında. Arka tarafa bakan dairelerin insanlarının arka aydınlığa attığı çöplerin çeşitlerini saysak okurken bile mideniz bulanır. Sigara izmaritlerinin günlük sayısı üzerine neredeyse tek mi çift mi diye iddialara bile girersiniz. Her süpürmede bir kova tütün ve izmarit pisliği. Bir benmiyim diyordum bu arka bahçeyi kurtaracak insan. Az değil, 8 yıl sabır ve sonunda sabır taşım da çatladı. Hakikaten bir ben varmışım. Birde binaya yeni taşınan deli dolu delikanlı bir kiracı ve aile bireyleri varmış,

Belediyeden biraz toprak getirttim, önceleri ve laleler ektim. Birkaç küreklik toprakta. Lale soğanları ürettim. Ertesi yıl aynı şey. Biraz da Mayıs Papatyası ve Gazanya Çiçeği. Bitmedi çöp atmalar ve sigara izmaritlerini savurmalar. O halde bu arka bahçeyi parka çevireyim dedim kendi kendime. Üstelik de mal sahibi değil bir kiracıyım. Ama bu binada ben de yaşıyorum. Biraz paket taş istedim belediyeden. Hani sökülüp yenileri takılan taşların yıpranmışlarından. Ahan da 10 ton taş gönderdiler. Tek başıma taşıdım ve bahçeye döşedim. Biraz daha toprak istedim gönderdiler. Birde üç parçalı çiçeklik yaptım. Arka bahçenin bir bölümüne çocuklarımız, torunlarımız oynasın diye basit aletlerle salıncak, kaydırak, aerobik aletleri yaptım. Albayrak Branda Tesisleri sahibi İsmail ALBAYRAK’tan çıkma tente istedim. O özel hazırladı ve hediye etti. AK Parti Yönetim Kurulu üyesi Metin DEVELİ’nin işletmeciliğini yaptığı lokantanın yan tarafındaki ağaçlardan rica ettim. Metin DEVELİ 12 adet üç yaş yukarı Mazı ağacı verdi. Fen İşleri Müdürü Engin KÖKLÜ’den birkaç fidan rica ettim, sağ olsun beni kırmadı gönderdi. Binadan çıkma eski kapılarıı, kasaların, kontraplakların ve çıtalarını bile değerlendirip bir de kuşlar için salma hane yaptım güvercinler ve tavşan, keklik beslemek için. Tek başıma üç ay durmadan didindim arka bahçeyi kurtarmak için. Çocuk oyun aletlerinin bulunduğu bölüme 20’den fazla yağlıboya olmak üzere çizgi film karakterleri çizdim. İlk kez yağlı boya resim çiziyordum ama hayli hoş oldu. Eh sonra da minik bir açılış yapayım dedim ve belediye teknik Başkan Yardımcısı Mehmet Zafer ALSAÇ’ı davet ettim, Torunlarımla birlikte açılış yaptık. İkramımız ise birkaç bardak kola oldu. Birde güzel haber yaptık zeytinburnuhaber.org günlük haber sitemizde. Murat Aydın’da okumuş bu haberi. Zafer ALSAÇ “ Bir proje başlatalım” dedi ve ekledi. “Binalarımızın arka bahçelerini kurtaralım. Toprak, çim, bitki gönderelim. Arka bahçe konumuna göre de birkaç fidan verelim. Arka bahçelerimizi lağım kokularından ve çöplük olmaktan kurtaralım. Doğa sevgisi aşılayalım” dedi. İnanın yaptığım ALPAY PARK açılışı ardından bir çok kişi beni aradı. “ Yau Alpay’cığım, bizim de arka bahçeyi bu hale getirsek. Kime başvuru yapalım” diye sordular. Ben de adres verdim. Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Zafer ALSAÇ’ı arayın. Gidin yerinde ziyaret edin ve konumu açıklayıp destek alın” dedim. “ Fen İşleri Müdürü Engin KÖKLÜ’ye bir ziyarette bulunun” dedim.

Evet Sn. Belediye Başkanı Murat AYDIN. Okuduğunuz ALPAY PARK haberi üzerine başlatın kampanyalarınızı ve adını da “ ARKA BAHÇELERİMİZİ ÇÖP OLMAKTAN KURTARALIM” diye duyuruluranızı yapın. Nasıl olsa ZEYTİN ÇİFTLİĞİ kurulamıyor. Hiç olmazsa yitirdiğimiz ÖN BAHÇELERİMİZ yerine arka bahçelerimizi kurtaralım.

ŞİMDİ YAĞMUR YAĞDIĞINDA HERKES BALKONA ÇIKIP TOPRAK KOKLUYOR.

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
SERDAR
Yürü be Alpay Abi, Emek yolunda,güzellikler yolunda kimse tutamaz seni. Sabrın, yorulmak nedir bitmeyen ve tükenmeyen inadın, kalemin ve eserlerinle, mikrofonunla, gazetenle çok yaşa emi. Parkını da çok kıyak yapmışsın. Helal olsun. Alpay Park'ta çay içmeye gelelim mi?
yukarı çık