Zeytinburnu'na zerre kadar faydası dokunmamış, Zeytinburnu'nda kazanıp dışarıda harcayan, Zeytinburnu'na trafik çilesinden başka bir şey yaşatmayan 8 Büyük tekstilci ağabeyimiz Zeytinburnu'nun en büyük rantını yemek için uygun günü bekliyor.

Zeytinburnu Kazlıçeşme Mahallesi 3339 Ada 4 Parsel bu rakamlar çok şey ifade etmiyor. İsterseniz bu rakamların dili olup Size neler söylemek isterler biraz onları dile getirelim. İşte Ada ve Paftasını verdiğim bu alan UNESCO Tarafından 2011 Yılında İstanbul Zeytinburnu'nda korunma altına alınmasına karar verilmiş 2. DERECE SİT ALANI. 

Daha önce plansız olan bostan arazisi 2012’de Zeytinburnu Belediyesi tarafından sur tecrit bölgesi için hazırlanan 1/1000 ölçekli imar planı ile ticaret alanı ve turizm alanı olarak planlandı. Bostanın bir bölümü geçen yıl İmar Kanunu’nun 18. maddesi kapsamında yol ve park alanına dönüştürüldü. Planda otel alanı olarak belirlenen parsel ise yıkılarak şantiye alanı haline getirildi. Yıkımların ardından 24 dönümlük bostandan yaklaşık 14 dönüm kaldı.

İçinde Osmanlı dönemine ait en az 400 yıllık su kuyuları ve taş havuzlar barındıran tarihi bostanın son kalan bölümü de yıkılırsa imar planına göre buraya AVM, rezidans, özel sağlık ve eğitim tesisleriyle yer altı otoparkı yapılabilecek.
8 Ortaklı Dev Tekstilcilerden oluşan Grup burayı alır almaz ilk iş olarak Arsanın içinde bulunan tarihi Eserleri yok etme gayreti içine girdiler. Bazıları gizlice parçalandı. Üzerlerine moloz  ve beton döküldü. Bazı tarihi eserler ise baraklar ile kapatıldı. Bu arazi için en büyük nimet ise arsaya sıfır geçen yıl geçirilen İmamhatip yolu oldu.

A.T, T.T, I.T, H.K,  Ü.K gibi ünlü tekstilcilerden oluşan grup bu tarihi araziyi yok edip tekstilcilere yönelik AVM yapacak. Bunun için önce TEKSTİLCİLERİN HIZLI BİR ŞEKİLDE PARAVAN ŞİRKET KURDUĞU İDDİA EDİLİYOR

Yaptığımız araştırmalara göre  tarihi bostan haline Zeytinburnu'nun 8 ünlü tekstilcisi ortaklaşa Tekstil AVM'si yapacak. VADİ SUR İSTANBUL adında kurulan inşaat şirketi bu AVM'yi inşaa edecek. Şirketin Profilini ticaret odasından araştırdık. Vadi Sur İstanbul İnşaat Anonim Şirketi , Ahmet Arı Yönetim Kurulu Başkanlığı'nda 39 milyon TL'lik sermaye bedeli ile 28 Ağustos'ta Zeytinburnu, Telsiz Mahallesi, Seyitnizam Caddesi'nde kuruldu. Ünlü Tekstilci Ahmet Arı, İnşaat firmasının adresi olarak Tekstil şirketinin olduğu yeri gösterdi.

KONUYLA İLGİLİ HABERLERİMİZ OKUMAK İÇİN MANŞET FOTOĞRAFLARINA TIKLAYIN

 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL